Lento AF447

Yleiset ei-autoaiheiset jutustelut, kuten tietokoneet, muurahaisten karkoitukset ja muut :)

Valvoja: ffp jäsenet

vk
-
Viestit: 1871
Liittynyt: 28.11.2004 16:07

Lento AF447

ViestiKirjoittaja vk » 5.6.2009 20:33

Jotenkin taas nostaa päätään ajatus jostain salaliitosta. Uutisointi on aika nopeaa ja vakuuttelevaa. Esitetään faktoja jotka ei sitten pitäneetkään paikkaansa. Putoamispaikka vahvistettiin, mutta ei ne osat eikä öljy olleetkaan koneesta. Tämäkin on yksi mielenkiintoinen uutinen:Kadonneessa koneessa olleen miehen puhelin hälyttää

Mihin se kone oikein joutui?

BBChttp://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8078203.stm

PabloNeruda
-
Viestit: 1542
Liittynyt: 15.10.2005 11:12

ViestiKirjoittaja PabloNeruda » 5.6.2009 20:40

Kyllä se siellä Atlantin pohjassa on. Ihmetyttää kyllä, että miten sitä ei löydetä, kun luulis noissa olevan kaikenlaisia paikantimia.

Tuosta hälyttävästä puhelimesta.. Mitäs jos se on jäänyt vaikka hotelliin? Offtopikkina tästä yhtenä esimerkkinä henkilö, joka oli töissä WTC-torneissa. Vaimo soitti miehelleen, että missä tämä on. Oli vastannut, että töissä. No vaimo kauhuissaan, että toinen torni just sortui ja toinen on liekeissä. Todellisuudessa miehellä oli ollut seksisuhde toisen naisen kanssa ja oli ollut tämän luona :)

Joku myös puhui sellaista, että jos kännykkä sammuu ilman sammutusnapin painallusta, niin verkko jää päälle. Eli tämän takia hälyttäisi. Tästä itselläni ei ole mitään tietoa, mutta yksi mahdollinen selitys.

Heikki J.
admin
Viestit: 8315
Liittynyt: 16.7.2003 19:59
Viesti:

ViestiKirjoittaja Heikki J. » 5.6.2009 21:10

Ihmetyttää kyllä, että miten sitä ei löydetä, kun luulis noissa olevan kaikenlaisia paikantimia.

No jos se siellä kuuden kilometrin syvyydessä vuoristoisessa pohjassa on, niin alkaa siinä olla paikantimetkin avuttomia.

Joku myös puhui sellaista, että jos kännykkä sammuu ilman sammutusnapin painallusta, niin verkko jää päälle. Eli tämän takia hälyttäisi. Tästä itselläni ei ole mitään tietoa, mutta yksi mahdollinen selitys.

"Verkko jää päälle". Joopa joo. Jos ei ole mitään tietoa, niin eipä kannata tällaisia legendoja sen enempää levitellä. Kokeileppa nyt vaikka irroittaa akku puhelimestasi tai viedä se jonnekin, missä ei ole kenttää ja sen jälkeen soittaa siihen. Etkö ole koskaan kuullut tätä "matkapuhelimeen johon soitittte, ei juuri nyt saada yhteyttä" kun kaveri on heikossa kentässä tai oikeastaan kentän tavoittamattomissa?

Tuo vieraissa käynti ja käryn käytyä katoaminen nyt vielä jonkinlaiselta järkevältä selitykseltä sentään kuulostaa.

Petri R.
-
Viestit: 2532
Liittynyt: 23.7.2003 14:19

ViestiKirjoittaja Petri R. » 5.6.2009 21:16

Nythän ois ollu "Teroille" ilmaista mainosta tarjolla, olis nyt vaan joku turbaaneihin ja pitkiin partoihin mieltynyt porukka ilmottautunut iskun tekijäksi...

Heikki J.
admin
Viestit: 8315
Liittynyt: 16.7.2003 19:59
Viesti:

ViestiKirjoittaja Heikki J. » 5.6.2009 21:25

Tuli vielä mieleen tuosta puhelimesta, että jospa se ukko on laittanut soitonsiirron vaikka jonnekin lankapuhelimeen silloin, kun kännykkä ei ole tavoitettavissa.

L-Janne
-
Viestit: 1784
Liittynyt: 8.8.2003 11:15

ViestiKirjoittaja L-Janne » 5.6.2009 21:26

Tuo matkapuhelin omistajahan oli soittanut vaimolleen lentokentältä ennen koneen nousua, eli ei se luuri ainakaan hotellille ole jäänyt. On kyllä ihan viimeisen päälle hämärä tapaus tämä koko lento. Kaikenlaisia huimia yksityiskohtia ja selittämättömyyksiä.

Sebastian
-
Viestit: 8651
Liittynyt: 3.8.2003 15:43

ViestiKirjoittaja Sebastian » 5.6.2009 21:26

Varmaan Nigerian merirosvot kaapanneet.

Slantsix
-
Viestit: 5867
Liittynyt: 23.7.2003 11:36
Viesti:

ViestiKirjoittaja Slantsix » 5.6.2009 21:29

Onneksi tällänen ei ikinä voi johtua teknisestä viasta, säästä, inhimillisestä virheestä...
Vaan aina takana on vähintään jokin salaliitto, ufot tai Atlantiksen kadonneen mantereen porukka...

Diesel inside
-
Viestit: 628
Liittynyt: 23.7.2003 17:18

ViestiKirjoittaja Diesel inside » 5.6.2009 21:36

Itseäni epäilyttää jo se, että ennenkuin koneesta tiedettiin yhtään mitään, minne se katosi tai mitä sille tapahtui, tiedettiin kuitenkin kertoa, että kyseessä ei ollut terroriteko..

Ja toiseksi, koneen osia oli juuri havaittu meressä lentokoneesta / kopterista, mutta laivat ja sukeltajat eivät vielä olleet päässyt paikalle, niin uutisoitiin, että mustaa laatikkoa ei todennäköisesti tulla koskaan löytämään.. ei kai se nyt herranjumala irrallaan ole jossain koneen ulkopuolella, että varmasti lentäisi mahdollisimman kauaksi koneen hylystä.. Jos se nokka jostain löytyy, niin eikö silloin ole hyvin todennäköistä, että myös se huomionpunainen laatikko löytyy sieltä paikaltaan..

vk
-
Viestit: 1871
Liittynyt: 28.11.2004 16:07

ViestiKirjoittaja vk » 5.6.2009 21:37

Jos ja kun tuo nyt sitten johtuu teknisestä viasta, säästä, inhimillisestä virheestä, miksi siitä on tehty niin hankalan kuuloista. Miksi julistaa jotain virheelistä tietoa. En oikein itsekään tiedä ovatko brassit epäpäteviä antamaan selviä tietoja ranskalaisille vai eikö brasiliassa toimi sama salaseura kun aina tuntuu että sieltä tulee uusimmat tiedonmuruset ja useimmat ovat ristiriidassa ranskalaisten julistusten kanssa.
Joko tässä on jotain hämärää tai sitten vaan huonoa uutisointia.

Una
-
Viestit: 992
Liittynyt: 15.2.2004 16:58

ViestiKirjoittaja Una » 5.6.2009 21:54

Ja toiseksi, koneen osia oli juuri havaittu meressä lentokoneesta / kopterista, mutta laivat ja sukeltajat eivät vielä olleet päässyt paikalle, niin uutisoitiin, että mustaa laatikkoa ei todennäköisesti tulla koskaan löytämään.. ei kai se nyt herranjumala irrallaan ole jossain koneen ulkopuolella, että varmasti lentäisi mahdollisimman kauaksi koneen hylystä.. Jos se nokka jostain löytyy, niin eikö silloin ole hyvin todennäköistä, että myös se huomionpunainen laatikko löytyy sieltä paikaltaan..


Tuossa vaiheessa taisi olla yleinen olettama että kone olisi hajonnut jo ilmassa. Ainakin noiden vakaimien toimimattomuudesta ja kabiinipaineen menetyksestä kertovien automaattiviestien perusteella olisi ihan järkevää jopa olettaa näin.

Mielestäni on melko epätodennäköistä että mustia laatikoita löydetään, sillä ne ovat jokatapauksessa painuneet meren pohjaan. Ja vaikka niissä onkin signaalilähettimet jotka toimivan sisäisellä akulla 30 päivän ajan, niissä tuskin on riittävää lähetystehoa kantamaan pahimmassa tapauksessa kuuden kilometrin paksuisen vesipatjan läpi. Noissa syvyyksissä vallitsee muuten jo reilun 600 Barin (eli 600 kiloa per neliösenttimetri) painekin. Mahtaako mustan laatikon kuori moista kestää?

Ja tosiaan jos edes putoamispaikkaa ei ole vielä saatu selville niin melkoisessa heinäsuovassa ollaan.

justus
ffp jäsen
Viestit: 2532
Liittynyt: 18.7.2003 15:40

ViestiKirjoittaja justus » 5.6.2009 22:25


Gorro
-
Viestit: 391
Liittynyt: 20.6.2006 14:52

ViestiKirjoittaja Gorro » 5.6.2009 22:42

Siis tämähän on todennäkösesti LOST realitynä.
No ei vaiskaa, vakava tapahtumahan toi on ja kummallista että miten voi vaan kadota kone.

Donitsi
-
Viestit: 1052
Liittynyt: 10.5.2004 23:18

ViestiKirjoittaja Donitsi » 5.6.2009 22:48

Meinaako joku että se kone on vielä nipussa tiputtuaan ensin kymmenestä kilometriästä ja iskeydyttyään veden pintaan? Kyllä se on niin tuhannen palasina siellä pitkin pohjaa jonne ei pääse kuin jollain sardiinipurkilla. Aivan toivotonta löytää mitään mustia laatikoita. Tai sitten on lotto kohdallaan.

Ei tässä mitään hämärää minusta ole. Kone on hajonnut ja tippunut Atlanttiin joka ei nyt mikään Saimaan kokoinen jorpakko ole. On sinne isompiakin vehkeitä hävinny vailla jälkiä.

William
-
Viestit: 635
Liittynyt: 23.7.2003 16:38

ViestiKirjoittaja William » 5.6.2009 22:49

Mahtaako mustan laatikon kuori moista kestää?


http://www.ntsb.gov/aviation/CVR_FDR.htm

Tuon sivun perusteella FDR kestäisi reilu 6 km (20000 ft) syvyyttä. Tosin lähetin jaksaa pukata signaalia vain 4.2 km (14000 ft) syvyydestä. Sukellusveneet kehiin, niin eiköhän ne sieltä löydy.

Defeat
-
Viestit: 2056
Liittynyt: 27.7.2003 17:51
Viesti:

ViestiKirjoittaja Defeat » 5.6.2009 23:43

Sukellusveneet kehiin, niin eiköhän ne sieltä löydy.

Montakohan kuukautta/vuotta pitäisi sahata U-boatilla Atlanttia ristiin rastiin jos aikoisi koko rapakon haravoida?

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 6.6.2009 0:09

Tuo matkapuhelin omistajahan oli soittanut vaimolleen lentokentältä ennen koneen nousua, eli ei se luuri ainakaan hotellille ole jäänyt.
Siirto kun "ei tavoitettavissa"?

Montakohan kuukautta/vuotta pitäisi sahata U-boatilla Atlanttia ristiin rastiin jos aikoisi koko rapakon haravoida?
On tuokin yks ihme. Kuun takaa vastaanotetaan sukkulan signaalia eikä 50 km veden läpi kuulu sitten mitään...

Donitsi
-
Viestit: 1052
Liittynyt: 10.5.2004 23:18

ViestiKirjoittaja Donitsi » 6.6.2009 13:33

^Mikä sukkula kuun takana on käynyt? ;) Ja kuun takaa ei kyllä kuulu mitään, silloin ollaan kyllä ihan omillaan radiopimennossa. On se pieni pallukka siinä edessä. Mutta noin muuten avaruudessa niin tyhjiössä taitaa signaalit kulkea ihan vaivatta.

Alasalmi
-
Viestit: 12
Liittynyt: 30.6.2005 19:23

ViestiKirjoittaja Alasalmi » 6.6.2009 16:07

Sitä olen kyllä ihmetellyt että eikö jenkeillä ole mitään vakoilusateeliiteja tms, joista voisi tarkista koneen tippumispaikan... Luulis että jonkinmoinen verkosto on koko maapallon vartioimiseen olemassa. Vai liekkö sitten pilvet estäny näkyvyyden...

weasel
-
Viestit: 3392
Liittynyt: 23.7.2003 15:37

ViestiKirjoittaja weasel » 6.6.2009 16:07

Eikai tässä mitään kummallista ole. Tiedotusvälineet (ja selkeesti keltainen lehdistö) viljelee kaikenmaailman salaliittoteorioita yms. - Voihan se joku Irmeli soitella väärään numeroonkin ja sitten soitella seiskaan että "soitan mun miehelle ja puhelin hälyttää".. Ei näistä koskaan tiedä.

Tässä ajassa jo sinne kentällä jäänyt luuri todennäköisesti olisi jo hyytynyt akkunsakin puolesta..

Kielletään lentokoneet kokonaan, eipä ainakaan lentsikat katoile/putoile. Perkele.

Touche
-
Viestit: 93
Liittynyt: 6.10.2006 8:34

ViestiKirjoittaja Touche » 7.6.2009 0:08

http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2009/06/turmakoneen_uhrien_ruumiita_loytyi_784754.html

Kyllä se kone taitaa olla Atlantin pohjassa melkoisen monena osana. Erittäin valitettava ja surullinen tapahtuma.

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 7.6.2009 1:00

^Mikä sukkula kuun takana on käynyt? ;) Ja kuun takaa ei kyllä kuulu mitään, silloin ollaan kyllä ihan omillaan radiopimennossa.
No joo, oli vähän värikynää tossa :)

nj^
-
Viestit: 548
Liittynyt: 15.5.2008 17:38

ViestiKirjoittaja nj^ » 7.6.2009 1:42

Jos nyt oletetaan että kyseessä on salaliitto, niin mitä tälläkin on saavutettu? Jos kyseessä olisi terrori-isku, niin saavuttiko alkaida jotakin? Ei ole ensimmäinen kyseisen mallinen kone joka katoaa kartalta ja lentää mereen :]

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 7.6.2009 1:43

Jos nyt oletetaan että kyseessä on salaliitto, niin mitä tälläkin on saavutettu?
Yksi matkustajista oli humanoidi?

nj^
-
Viestit: 548
Liittynyt: 15.5.2008 17:38

ViestiKirjoittaja nj^ » 7.6.2009 1:48

eiköhän ne kaikki ole periaatteessa humanoideja ollut ;D eikös humanoidi ole olento joka on ihmisen näkönen :D

Toheltaja
-
Viestit: 2597
Liittynyt: 18.7.2003 21:51

ViestiKirjoittaja Toheltaja » 7.6.2009 3:06

Kovin hirveesti aiheesta ei täällä brasiliassa uutisoida näköjään... Enemmänkin euroopassa!

nj^
-
Viestit: 548
Liittynyt: 15.5.2008 17:38

ViestiKirjoittaja nj^ » 7.6.2009 15:12

Draama myy täälläpäin maapalloa..

weasel
-
Viestit: 3392
Liittynyt: 23.7.2003 15:37

ViestiKirjoittaja weasel » 7.6.2009 16:01

Joo, mä ihmettelen usein seiskan ym. tilaajien mielenterveyttä. Samaan kastiin menee kotirouvat / Hra 47:t jotka ostaa kauppareissulla aina sen iltalehden...

Kumpikin sellaisia lehtiä, joita ei voi lukea 2min kauempaa, niin mielen valtaa mieletön vitutus.

SS
-
Viestit: 8737
Liittynyt: 28.7.2003 11:08

ViestiKirjoittaja SS » 7.6.2009 22:32

Jos se nokka jostain löytyy, niin eikö silloin ole hyvin todennäköistä, että myös se huomionpunainen laatikko löytyy sieltä paikaltaan..
Hyvin epätodennäköistä, kuka ne loodat sinne nokkaan olisi ehtinyt siirtää ;)

Lentotietotallentimet siis ovat yleensä koneen perässä, koska useimmiten se jää onnettomuuksissa ehjäksi.

Sitä olen kyllä ihmetellyt että eikö jenkeillä ole mitään vakoilusateeliiteja tms, joista voisi tarkista koneen tippumispaikan... Luulis että jonkinmoinen verkosto on koko maapallon vartioimiseen olemassa. Vai liekkö sitten pilvet estäny näkyvyyden...
Eipä ole kellään varaa rakentaa täysaikaista 100% kattavuutta maapallolle kuten jossakin TV-sarjoissa. Vaatisi pirun monta satelliittia. Täytyisi olla mieletön säkä, että joku satelliitti olisi juuri sillä hetkellä sattunut kuvaamaan aavaa merta kun kone sinne putosi. Lisäksi on vielä ne pilvet.

Sen enempää onnettomuudesta spekuloimatta, luulisi että nykytekniikalla olisi mahdollista toteuttaa lentoarvotallennin, joka lähettäisi dataa koko ajan satelliittilinkin kautta. Itse tallennin voisi olla jossain lentoyhtiön keskuksessa. Dataa on pirun paljon, mutta eipä tärkeimpien tietojen (sijaintitiedot, nopeus, korkeus ja ohjaamokeskustelu) lähettämisen luulisi mahdotonta kaistaa vaativan. Onhan koneesta muutenkin käytettävissä satelliittipuhelimet ja datalinkit. Tai sitten tuo vaan maksaa liikaa, kaipa ne on asiaa miettineet :/

Kummituspuhelimille paljon LOST-ihmepelastusta todennäköisempi selitys on se, että on soitonsiirto päällä, puhelin on tippunut johonkin käytävälle/unohtunut loungeen tms. Noita muita huhuja (tekstiviestit 1000km päässä rannikosta 11km korkeudessa) nyt aina tuntuu jostain irtaantuvan, kaipa noista joku on rahaa lehdistöltä repinyt. Ja lehdistö juttujen lukijoilta...

Kovin hirveesti aiheesta ei täällä brasiliassa uutisoida näköjään... Enemmänkin euroopassa!
Siellä eletään niin sokeri/guarana/cachacahumalassa ettei tällainen ketään jaksa kiinnostaa ;)

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 8.6.2009 2:52

Noita muita huhuja (tekstiviestit 1000km päässä rannikosta 11km korkeudessa) nyt aina tuntuu jostain irtaantuvan, kaipa noista joku on rahaa lehdistöltä repinyt. Ja lehdistö juttujen lukijoilta...
Eikös Air France ollut ensimmäisten joukossa tarjoamassa mobiilipalveluita lennon aikana?

/Wille/
-
Viestit: 64
Liittynyt: 12.11.2008 17:16

ViestiKirjoittaja /Wille/ » 8.6.2009 18:46

^ Tällaista muistan itsekin kuulleeni.

SS
-
Viestit: 8737
Liittynyt: 28.7.2003 11:08

ViestiKirjoittaja SS » 8.6.2009 22:16

Olette oikeassa:
http://www.siemens.fi/portal.nsf/1/0A35B07BB6E9250CC22573ED00352172

Eihän noissa enää pysy kärryillä kun ei ole omalle kohdalle tukiasemalla varustettua myllyä osunut :(

Petri R.
-
Viestit: 2532
Liittynyt: 23.7.2003 14:19

ViestiKirjoittaja Petri R. » 10.6.2009 15:58


taggis
-
Viestit: 1691
Liittynyt: 8.8.2006 20:55

ViestiKirjoittaja taggis » 10.6.2009 18:00

Jaa-a... ehkä. Luulisi niiden nyt kuitenkin ilmoittautuvan iskun tekijöiksi.

Eikä se että jossain lennolla on kaksi johonkin terroristisoluun yhteydessä ollutta, takaa vielä mitään. Ei kaikki talot, kulkuneuvot ja asiat räjähdä mihin terroristit koskee. Kai nekin joskus lentää ihan vaan paikasta toiseen ilman että tulee pakottavaa tarvetta räjäyttää junaa/lentokonetta/bussia/younameit.

SS
-
Viestit: 8737
Liittynyt: 28.7.2003 11:08

ViestiKirjoittaja SS » 10.6.2009 20:03

Toinen mielenkiintoinen yhteensattuma on se, että samasta koneesta oli etsitty Argentiinassa pommia muutamaa päivää aiemmin:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1693744

mkm
-
Viestit: 702
Liittynyt: 11.12.2003 17:40

ViestiKirjoittaja mkm » 11.6.2009 0:21

SS, kovasti muistelen flightforumilla olleen juttua juuri tuolloin julkaisupäivänä ja väittivät silloin monenkin lähteen toimesta että konetyyppi sama vaan rek.num. eri.

cancermann
-
Viestit: 3377
Liittynyt: 23.7.2003 21:20

ViestiKirjoittaja cancermann » 11.6.2009 2:48

F-GZCP näyttäis olleen koneen rekkari.
Kovasti jo aluksi olin sitä teoriaa vastaan että salama olis pudottanut tuon. Kuitenkin mennään lentopinnalla about 400 (yli 12km), eli hiukan korkealla. Ja salamat kun yleensä (huom. yleensä) iskee kohti maata. Yleensä nuo CB -pilvet (Cumulonimbus) kait majailee lentopinnoilla 100-130 (alle 4km), joskin joskus harvoin huippu menee jopa 17km korkeuteen joka kuitenkin tällaiseen riittää. Sitten kun koneissa kuitenkin on säätutkat joilla näkee aika hyvin koska kannattaa kiertää ko. pilvi...
Okei, kyseisellä alueella oli aika pahat kelit tuolloin, mutta kuitenkin :-/

Skeeny
-
Viestit: 1258
Liittynyt: 26.7.2003 17:01

ViestiKirjoittaja Skeeny » 11.6.2009 4:45

Ja salamahan ei itsessään lentokonetta pudota..

Mess
-
Viestit: 371
Liittynyt: 12.11.2003 9:04

ViestiKirjoittaja Mess » 11.6.2009 6:56

^
Juu, eikös suurimmat epäilyt olekin valtavassa turbulenssissa, joka on heitellyt koneen vinksin vonksin?

Defeat
-
Viestit: 2056
Liittynyt: 27.7.2003 17:51
Viesti:

ViestiKirjoittaja Defeat » 11.6.2009 16:46

Ja salamahan ei itsessään lentokonetta pudota.

Ja eikös tuo salaman iskeminen lentokoneisiin ole kuitenkin aika yleistä.
http://www.youtube.com/watch?v=036hpBvjoQw
Kuva

SS
-
Viestit: 8737
Liittynyt: 28.7.2003 11:08

ViestiKirjoittaja SS » 11.6.2009 22:30

SS, kovasti muistelen flightforumilla olleen juttua juuri tuolloin julkaisupäivänä ja väittivät silloin monenkin lähteen toimesta että konetyyppi sama vaan rek.num. eri.
Eihän niinkin luotettava tietolähde kuin iltasanomati voi olla väärässä? :D

Salaman iskeminen on yleistä, osuu vuosittain Finnairinkin koneisiin. Pelkkä salama ei tee normaalisti vahinkoa, mutta voineen huonolla tuurilla jotain aiheuttaa. Onnettomuuksissa on kuitenkin usein kyse useamman yhteensattuman summasta.

mkm
-
Viestit: 702
Liittynyt: 11.12.2003 17:40

ViestiKirjoittaja mkm » 11.6.2009 23:16

SS, juu en mitenkään vittuiluna tuota laittanutkaan, en todellakaan :-) IS-uutisointi nyt on perus iltapäivähuttua muutenkin, on kertomuksia ajan takaa paikallisesta lentoasemakulttuurista jne shaibaa.
Ja kuten on jo mainittu, ei pelkkä salamanisku saa mainittavaa (lue: mitään) tuhoa normaalitilanteessa aikaiseksi (jätetään vielä spekulaatiot siitä että jostain lasin/eristeen välistä olisi eksynyt koneen sisuksiin, eikä purkautunut normaalisti pintaa pitkin).

Turbulenssi + pitot-putkiongelmat + lento/sakkausnopeuden epävarmuus lienevät syyllisiä tähän turmaan, sitä onko laitos tullut ehjänä mereen ei tiedetä varmaksi, epäilyksiä on kovasti siitä että on hajonnut jo matkalla alas (juurikin sakkauksen takia).

Toivottavasti mustatlaatikot löytyvät ja ennen kaikkea myös tuovat selvyyttä tähän onnettomuuteen.

taggis
-
Viestit: 1691
Liittynyt: 8.8.2006 20:55

ViestiKirjoittaja taggis » 11.6.2009 23:28

Luulisi niiden tallenteiden löytyvän, vaikka syvällä olisivatkin. Kuitenkin useampi sukellusbotski siellä haravoimassa ja kuitenkin luulisi niiden olevan suunnilleen samalla alueella kuin pinnalta löytyneiden ruumiiden ja hylyn osienkin. Kyllähän se signaaliakin lähettää vielä muutaman viikon.

mkm
-
Viestit: 702
Liittynyt: 11.12.2003 17:40

ViestiKirjoittaja mkm » 12.6.2009 0:39

Lähettää mutta ongelmana on signaalin vaimeneminen merivedessä johtuen lähetystaajuudesta.

SS
-
Viestit: 8737
Liittynyt: 28.7.2003 11:08

ViestiKirjoittaja SS » 12.6.2009 22:40

No siellä pitäisi radiosignaalin lisäksi olla 160dB summeri huutamassa, luulisi nyt armeijan sukellusveneiden kuuntelulaitteilla moisen löytyvän. Alueen laajuus tosin lienee se suurin ongelma, ehtivätkö haravoimaan tarpeeksi laajaa lääniä ennen kuin aika loppuu :(

mkm
-
Viestit: 702
Liittynyt: 11.12.2003 17:40

ViestiKirjoittaja mkm » 13.6.2009 19:53

SS, onon mutta kun lähetystaajuudet ovat sitä luokkaa (äänen/signaalin osalta) että vaimeneminen merivedessä on suurta ja hakualusten pitäisi laskennallisesti päästä n. 1,5km etäisyyteen saadakseen suuntimia. Tosin, nythän on jo löydetty osasia joita lähellä boksien pitäisi olla, parempi kuin nyhjäistä tyhjästä.


Palaa sivulle “Yleinen - muut aiheet”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 24 vierailijaa