Moikka!
On taas kulunut hetki, kun ei Passatissa ole ollut minkäänlaista vikaa (koputan puuta). Nyt kumminkin talven mittaa siihen tuli vika joka liittyy polttoainemittariin tai luulisin, että pikemminkin polttoaine-anturiin. Autona toimii siis 3B AFN-koneellinen TDI Passatti.
Vika selostus:
Kun tankissa (mittarin mukaan) on vähän alle puoli tankkia polttoainetta, mittari tippuu 1.5-2 mittarin viivaa alaspäin silmissä kesken maantieajon. Pysähdyn kauppaan, käynnistän auton joka samalla antaa merkkiäänen ja polttoaineen varotusvalo alkaa palaan. Viisari on punaisella ja varoitusvalo palaa. 5km ajomatkan jälkeen varoitusvalo sammuu ja neula nousee punaisen rajan päälle. Mistä helv*:stä sitä polttoainetta tuli yhtäkkiä lisää? Noo ei siinä kaikki, jatkan matkaa. Ajan 15-20km niin neula saattaa olla jo lähes puolen tankin kohdalla. Pysähdyn, sammutan auton. Käynnistän auton, ei merkki valoo ja viisari puolessa tankissa. 5km ajomatkan jälkeen viisari tippunut silmissä punaiselle ja äänimerkki kuuluu ja valo palaa. Mitä tässä nytten uskoisi? Hankalaa tietää, koska oikeasti löpö lopussa. Ainoastaan sitten, kun polttoainevalo alkaa palaan pidemmän aikaa niin käynnistyksessä, kun ajossakin; tietää, että polttoaine on oikeasti vähissä.
Minkälainen polttoaine-anturi näissä vehkeissä on? Itselle tuttuja lentokonetyöstä ovat anturit, jotka toimivat vastusmittauksella tai kondensaattoreilla. Mikä on Passatin laita? Myöskin kyselisin polttoainemäärä-anturin paikkaa, saako sitä järkevästi vaihdettua, vai onko se jossain tankin sisällä syvyyksissä?
Kiitoksia kaikille taas jälleen kerran avusta!
PS. Mahtuuko 8,5 × 19” vanteet pyörimään -35mm madalluksella olevassa 3B Passatissa? Vai onko liian iso vanne? Tarkoitan lähinnä jääkö enää järkevän kokoiselle renkaalle tilaa?
3B Passat polttoaine-mittari heittelee
Valvoja: ffp jäsenet
Tuolla olisi korjausohjetta ilmeisesti vastaavasta probleemasta kärsineen 4B-passatin omistajallta, liekö osuisi sinunkin malliisi?
http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=288748
PS: koska oma peukaloni on tekniikan suhteen keskellä kämmentä, en ota vastuuta toimenpiteen aiheuttamista vaurioista :D
http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=288748
PS: koska oma peukaloni on tekniikan suhteen keskellä kämmentä, en ota vastuuta toimenpiteen aiheuttamista vaurioista :D
Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 25 vierailijaa