Onpa taas aikaa vierähtänyt...
Edellisen postauksen aikaan oli syncron osia läjä haalittuna ja maaliskuussa -12 poikkeuslupa-anomus jätetty trafille. Ennen lupia ei uskaltanaut aloittaa tekemistä enkä juuri pistää rahaa kiinni osiin. Lähinnä kunnostettavia/hajonneita/halpoja osia ja niistä hiljalleen nippuun. Mm. rallyen hajonnut
vaihdelaatikko sekä rikkinäinen
kulmavaihde. Viimein -14 helmikuussa tuli myönteinen päätös ja viimeisten osien haalinta alkoi. Edeltävänä syksynä 16 venttiilinen kone tuli tiensä päähän ja vasta talvella sain motivoitua itseni tutkimaan tuhot.
Männässä reikä ja lohko pilalla. Toisaalta poikkeuslupa rajasi kyseisen moottorin ulos eikä myöskään
pakosarjan kanssa olisi ollut helppoja vaihtoehtoja tarjolla.
Eli budjetilla perus 8-venttilinen g60-kone nippuun ja siihen perään rallyen kunnostettu aski kulmavaihteineen.
alakertajakopääpaketti nipussaKulmavaihteesta selvisi laakerin vaihdolla mutta laatikko olikin hieman työläämpi. Askista oli kakkonen ajettu hampaattomaksi ja tätä tuli potkittua tallissa pidemmän aikaa kunnes myyntiin tuli 02R-mallinen kuorivikainen laatikko. Vanhaa jäi kuoret, tasauspyörästö ja perävälitys. Uudemmasta askista otin kytkinakselin ja rattaat sekä laakeroinnin osat kakkosakselille. Myös vaihteensiirtomekanismi 1-4 vaihteelle tuli uudemmasta.
aski 1aski 2Vetari on kolmoskoppaisen putkimallinen lyhennettynä.
Pätkittysovitettuodottaa hitsaustakasattuVanha kannake ei sovi..Moottorikannakkeen joutui vaihtamaan syncromalliin missä lohkolle on vain kolme ruuvia.
Pakosarja ja jousto-osa on g60 syncron vakiot ja sitä varten piti askarrella
Y-kappale auton alle..
Tällä paketilla mentiin viime vuoden syksy..