Oulun Aine

Kaikki auto ja liikenne jutustelut joita varten ei ole omaa kanavaa...

Valvoja: ffp jäsenet

vk
-
Viestit: 1871
Liittynyt: 28.11.2004 16:07

Oulun Aine

ViestiKirjoittaja vk » 9.4.2010 23:00

Onko muilla ollut vaikeuksia saada palvelua kyseisestä puljusta?

Itse yritin tänään ostaa sieltä auton mutta yritykseksi jäi. Ei tuntunut alle viiskymppiselle pariskunnalle riittävän palveluasennetta edes päivää sanomiseen asti. Luulisi kiinnostavan myyjääkin kun konepellin allakin viihdytään pitempi tovi.
Ei ollut ensimmäinen kerta mutta sen panin kiireen piikkiin. Nyt kolmannella kerralla halli on autio kun saavutaan paikalle ja autio kun poistuttiin. Välissä tulleet keski-ikäiset palveltiin kun tulivat ulko-ovesta.

Pitänee viedä rahansa ylivieskaan sitten.

Flashmn
-
Viestit: 1779
Liittynyt: 23.7.2003 17:54

ViestiKirjoittaja Flashmn » 9.4.2010 23:14

Nii no, jossei niitä kiinnosta tehdä kauppaa, tai jos susta tuntuu et saat huonoa palvelua, ni aina voi äänestää jaloillaan.

Loputon Viha
-
Viestit: 698
Liittynyt: 23.7.2003 13:32

ViestiKirjoittaja Loputon Viha » 9.4.2010 23:26

joku 3-4 kertaa vuosien varrella ostoksia suorittanu paikasta ja hyvin on näillä kerroilla palvelu pelannut,eli asiani olen esittänyt ja kertonut mihin käyttöön materiaalia satun tarvimaan, on hukkapaloista kohtuu rahaan tarvittavat kappaleet yleensä kaivettu esille.

EDIT: joo saattopa mennä pikasella vilauksella firmat sekasi,mutta itse aiheesta sen verran,että kylläpä se on melkosta taidetta ollut useimmissa liikkeissä saada autoa ostettua raakalla rahallakin,eli ei edes vaihtoautoa mitä tarjota.

Ilmeisesti ala hakee keskimääräistä mulkunpaa ihmistä ympärilleen.
Viimeksi muokannut Loputon Viha, 10.4.2010 11:40. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

arppaj
-
Viestit: 156
Liittynyt: 27.2.2004 13:17

ViestiKirjoittaja arppaj » 10.4.2010 6:37

joku 3-4 kertaa vuosien varrella ostoksia suorittanu paikasta ja hyvin on näillä kerroilla palvelu pelannut,eli asiani olen esittänyt ja kertonut mihin käyttöön materiaalia satun tarvimaan, on hukkapaloista kohtuu rahaan tarvittavat kappaleet yleensä kaivettu esille.


Hukkapaloiksiko niitä Skodia nykyään jo sanotaan? :-)

ConD
-
Viestit: 805
Liittynyt: 13.10.2008 8:12

ViestiKirjoittaja ConD » 10.4.2010 7:38

Jos tiedätte suurinpiirtein minkämoisen auton oletta hankkimassa, niin pistäkää postia Skoda-kauppiaille vähän ympäri suomea. Työkaveri säästi näin pari tonnia Aineen hintoihin verrattuna kun parivuotta sitten hommasi auton. Loppujenlopuksi auto haettiin työreissun sivussa Tervajoelta.

Toisaalta taas, jos sattuu liikkeen nimeä kantavan henkilön palveltavaksi, niin palvelu kuulemma on kohdallaan. Myös tuotepäällikkö hallitsee autokaupan teon, mutta isukilla joku yhteinen tuttava oli jonka vuoksi kaupat hoitui ilmeisen hyvin.

Eli... pistäkää sähkömatoa koukkuun, mut pyytäkää vaikka Aineelta henkilökohtanen keskustelutuokio mainitsemastasi autioudesta johtuen.

Simeoni
-
Viestit: 536
Liittynyt: 26.10.2008 7:11

ViestiKirjoittaja Simeoni » 10.4.2010 8:58

Firmalla pyyhkii sitten varmaan hyvin kun niille ei raha kelpaa.

Tureq
-
Viestit: 31
Liittynyt: 27.3.2009 17:04

ViestiKirjoittaja Tureq » 10.4.2010 21:32

Järkyttävän hidas kierto liikkeellä on, kattelin siellä viime syyskuussa vaihtoautopuolelta erästä toyotaa ja skodaa, toyota kävi koeajossa mut oli kaksoismassassa alkavaa vikaa ja ei oltu innokkaita keskusteleen hinnasta. Nämä autot ovat edelleen liikkeen listoilla.

Pikku Janne
-
Viestit: 928
Liittynyt: 31.7.2003 1:45
Viesti:

ViestiKirjoittaja Pikku Janne » 11.4.2010 10:26

Kyllähän se on aineella yhtä paskaa palvelua mitä pörhöllä.
Viimekesänä olisin käyny koeajolla yhellä maasturilla niin myyjä ei viittiny siirtää kolmea autoa edestä pois. meinas vaa että on se hyvä ajettava.

Janssoni
-
Viestit: 212
Liittynyt: 11.5.2005 21:03

ViestiKirjoittaja Janssoni » 11.4.2010 22:07

Ite kävin kans puoli vuotta sitte vaihtoautojen renkaita potkimassa, yhtä golfia olisin voinu käydä kokeilemassaki mutta myyjillä oli kiireempi porista keskenään. Yks myyjä varmaan vahingossa käveli liian läheltä ja lähti karkuun, ei ees päivää sanonu. En oo sen jälkeen uhrannu ajatustakaan että kävisin koko roskaluukussa.

marcou
-
Viestit: 568
Liittynyt: 26.6.2004 13:25

ViestiKirjoittaja marcou » 22.4.2010 8:22

Toiha kuulostaa ihan Jyväskylän Ahjoautolle.. Aikoinaan kävin ahdettua boraa ja fr-ibizaa kattomassa, ei paljon tultu nuorta palveleen.. Vasta kun mersun viereen käveli, alko myyjiltä tippua kahvikupit käsistä.. No, jäi kyllä molemmat vagit sillon ostamatta..

fribbe
-
Viestit: 81
Liittynyt: 2.10.2007 18:55

ViestiKirjoittaja fribbe » 22.4.2010 8:30

Onhan noita. Tuusulassa eräs liike katsoi minua pilkanalaisesti kun katselin yhtä autoa. Kysyin sitten myyjältä, että jos voisin koeajaa auton. Myyjä piti pienen hiljaisuuden ja ilmoitti kylmästi, että minun ikäisellä kaverilla ei ole varaa tuohon autoon, joten koeajo on aivan turha. Anteeksi mitä? Noh ilmoitin myyjälle että olisin ostanut auton käteisellä samantien jos olisi koeajo mielittänyt, mutta asenteen ja noin suuren loukkauksen takia lähdin pois. Kyllä myyjä juoksi perässä ja pyyteli anteeksi, mutta ilmoitin että tähän liikkeeseen minä en rahojani anna. Että sellaista autokauppaa..


Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa