Auton juuret johtavat vuoteen 2003 jolloin ostin sen tutultani. Tuttu oli tuonut jetan saksasta edellis kesänä. Jetan kunto oli priima ja kilsojakin vain 120tkm. Ajelin sillä vuoteen 2005, jolloin perheen turpoaminen saneli ehdoiksi että farmari on saatava, joten jedi myyntiin.
Auton seikkaillessa nelisen vuotta, päätyi se takaisin AVK:n kautta meidän omistukseen. Jetan vasen kylki oli kolaroitu johonkin (vain ovet) joten se oli lunastettu siitä johtuen. Tuuri oli mukana, koska autoa ei ollut määrätty purettavaksi vaan korjattavaksi.
Ostin jetan kaverini kanssa projekti/ ompahan jotain mihin sormensa työntää vapaa aikana autoksi. Tällä olisi tarkoitus lähteä runiin tänä kesänä. Uudet ovet saan huomenna jolloin alkaa pohjien teko, jos sen sais pääsiäisenä uuteen väriin.
Mallihan on GL. Varusteita löytyy: Ilmastointi, abs, 4x sähkölasit, nahka ruori, Sport sisusta puolinahalla, keskuslukko, sähköpeilit, automaatti vaihteet ;) lämmitettävät pissapojat, edessä g60 jarrut green stuffeilla, ym.. Mosana hönkii riuska 1.8 rp.
Auto pyritään pitämään lähes orginellina ulkokuoreltaan, mitä nyt valot vaihtuu luultavasti golffin silmiin ja alustaksi säädettävää. Vanteina on RH:n cupit mustina koossa 16x7,5"
Kuva kesältä -05
