POLOn kone hajalla.? + KUVIA

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

POLOn kone hajalla.? + KUVIA

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 1.2.2007 11:07

Kun kovat pakkaset tuli niin öljyvalo syttyi, ajoin sivuun odotiin hetken ja kokeilin uudestaan. öljyvalo syttyi taas. hinattiin huoltoon ja tod.näk kone paskana.

Nyt tulee oikea kysymys, eli myyjä sanoi että on laittanut kyselyn maahantuojalle että meneekö kone vaihtoon maahantuojan puolesta? Koska auto on alle 10v vanha on olemassa jonkin sotin takuu, ja näin ei pitäisi kuulemma käydä, eli kone ei sovi pohjoismaiden keleille. Huohottimesta puuttuu vastus.
Totesin että taitaa tulla kalliiksi mihin myyjä sanoi ettei valttämättä? Eli tarkoittaako tämä sitä että tehdas korvaa koneesta jonkun osuuden vai mitä??, myyjä ei halunnut kertoa enempää ennenkuin vastaus tulee maahantuojalta. Voisko joku selventää tätä asiaa jos jollain kokemusta!
Vastaavia tapauksia on heidän liikkessään ollut jo muutama tänä talvena.

Kiitos etukäteen!
Viimeksi muokannut Keijopoika, 7.2.2007 13:35. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Pasaatti
-
Viestit: 1424
Liittynyt: 26.1.2005 22:12

ViestiKirjoittaja Pasaatti » 1.2.2007 18:06

Mikäli ikää tuo 10 vuotta, niin taitaa vastauksen tietää jo etukäteen... oisko ollut huohottimen lämmitin jokin kampanja aikanaan, jolloin se olisi pitänyt laitattaa tai oltaisiin laitettu takuuseen. Ei ole käynyt huollossa ja on jäänyt siten tekemättä?

rolle
ffp jäsen
Viestit: 8318
Liittynyt: 17.7.2003 13:27

ViestiKirjoittaja rolle » 1.2.2007 22:14

Ja muistetaanhan, että edellytys takuuajan jälkeisille mahdollisille korvauksille on aukoton merkkiliikkeen huoltohistoria.

Salmi
-
Viestit: 995
Liittynyt: 4.9.2005 12:45

ViestiKirjoittaja Salmi » 1.2.2007 22:43

^ Totta, ja niinkuin Pasaatti kirjoitti, niin tuo takuu taitaa koskea vain malleja joista löytyy tuo huohottimen lämmitin..
Eli jos tuo läämitin löytyy, auto on alle 10v vanha ja huollettu asiallisesti, niin takuuseen menosta ei luulisi tulevan kinaa, mutta mutta, kinkkisiä tilanteitahan nuo ovat.. Enkä tuopn myyjän tapaan sanoisi vielä mitään varmaa..
Onko koneesta muuten saatu jo selvää? Saattaahan olla ettei tarvitse vaihtaa kuin kansi, pahimmassa tapauksessa koko kone..

Jacques
-
Viestit: 93
Liittynyt: 29.9.2005 13:14

ViestiKirjoittaja Jacques » 2.2.2007 8:16

Onko kyseessä kuitenkin sigun auto. Eli 2001 mallinen.
Toivotaan parasta että tulisivat vastaan kustannuksissa.

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 2.2.2007 10:22

Jep eli malli on 2001, ei ole vielä kuulunu mitään, vaikka tällä viikolla lupas vastauksen tulevan. ilmottelen kun jotain saan tietää!

PS. autoa kyllä huollettu mutta ei aina merkkiliikkeessä!?

Ja huoltoneuvoja kertoi että yhden koneen sisältä löytyi yli nyrkin kokoinen jääpala ja sano että ei semmosta usko ennenkuin sen näkee!

Täytyy totee että jatkossa kyllä uskon yhellä kerralla sitä öljyvaloa, koska vaikka ei tulis yhtään kustannuksi niin autojen lainalu ja epätietoisuus siitä että koska mahdollisesti sais sen takaisin on arsyttävää. mutta onneksi on mahdollisuus lainata autoja... 2vko odotellu tietoja...

Salmi
-
Viestit: 995
Liittynyt: 4.9.2005 12:45

ViestiKirjoittaja Salmi » 3.2.2007 11:48

Eikä se odottelu siihen lopu, jos/kun selviää että uusi kansi/kone tarvis laittaa, menee siinäkin viikon päivät kun se tilataan, + sitten sen asentaminen, eli voit varautua vielä ainakin ~kahteen viikkoon, jotka pitää odottaa ennekuin saat autosi ajoon..:/

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 3.2.2007 18:02

Perjantaina selvis että koko kone ihan pskana!! Ja maahantuojalta tuli hylky takuun suhteen mutta eivät olleet jostain syystä huomioineet viimeisintä huoltoa!? joten uusi hakemus lähti vetämään... sain nähdä kuvan koneen sisältä ja oli ihan luistinrata! jäätä tosi paljon. yritän saada sen kuvan sieltä ja mahdollisesti tänne nähtäväks ja toivon et ens viikolla tulis positiivinen vastaus koneen vaihdon suhteen maahantuojalta. Aika herkästi se kone kuitenkin meni korjaus kelvottomaksi... mutta ei voi mittää.. lisää infoo ens viikol!

turbo
-
Viestit: 254
Liittynyt: 23.7.2003 16:54
Viesti:

ViestiKirjoittaja turbo » 3.2.2007 19:15

Mitäs sieltä nyt sitten on hajonnu? Ei kone aivan heti kyllä korjaus kelvottomaksi mene kun öljynpaineet häviää, nimimerkillä yli kilometri kotia ajoa sen jälkeen kun öljypumpun käyttörattaasta lähti hampaat. Uusi ratas ja kiertokangenlaakerit jotkan nekään ei vielä pahat olleet, ei tosin ollu vag.

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 4.2.2007 22:24

Sano et ylä ja alakerta pskana... ja on kuulemma noi 16V koneet tosi herkkiä menemään, varsinki kannet helposti, kuulu kyllä pieni nakutus kun kuuntelin konetta tyhj.käynnil. huollos sano et huono merkki se nakutus.
toivottavasti huomen kuulee lisää ja toiv. hyvää kuulee...
mut yritän saada sieltä niitä kuvia koneen sisältä itelleni, tuskin ne niitä siellä pihtaa?

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 6.2.2007 21:11

Jep eli taas tuli hylky maahantuojalta, viimesin huolto ei ollut tehty merkkiliikkeessä, syy tuntuu käsittämättömältä! mutta siihen oli lisätty että koska myyjä on TMI niin hänellä on vastuu siitä? En ymmärrä minkä se myyjä sille voi että auto on jo tehtaalta lähtiessä sopimaton suomen oloihin, eli huohotus ei toimi kunnolla pakkasella ja kone sisält aivan jäässä. Ja huolloista puheen ollen normaalissa (uuden auton) takuussa ei ole väliä missä autoaan huoltaa niin silti takuu pysyy voimassa.

Mutta en vielä luovuta koska kyse on erittäin suurista summista ja näin ei kuitenkaan koneelle kuuluisi käydä huolimatta siiitä että missä niitä öljyjä vaihtaa

Salmi
-
Viestit: 995
Liittynyt: 4.9.2005 12:45

ViestiKirjoittaja Salmi » 6.2.2007 22:33

Menet kyseiseen merkkiliikkeeseen etkä lähde ennekuin olet saanut koneen takuuseen! Se että öljyt vaihtaa joku muu kuin merkkiliike, ei aiheuta tuollaista vahinkoa koneelle, eli vika on itse moottorissa -> merkkiliikkeen heiniä.. Ja kun ikäraja alittuu, ei pitäisi olla mitään ihmeteltävää..

Useri
-
Viestit: 393
Liittynyt: 17.5.2005 13:33

ViestiKirjoittaja Useri » 6.2.2007 23:15

Ja jossei merkkiliike muuta kun naura sulle niin sitten meet sen tmi:n kanssa juttelemaan. Annat sen kiukutella merkkiliikkeelle siitä kuka maksaa mitä maksaa. Jos ei sulla ole pennejä liossa (tmi:n vastuu) niin mitäs sinä siitä itteäs hajottamaan. Siinä on nyt sitten kolmen rinki jotka saa pyöritellä paskaa keskenään. Kuluttajaneuvojaltahan kannattais kysyä kelle nakki napsahtaa.

Ja eikös tuo aukoton merkkiliikkeen huoltohistoriakin työnnetty nurin kuluttajavirastossa ? Jos on huollot tehty ajallaan ja oikein niin korvattava on jos auto ittekseen tussahtaa pihalla.

Ville
ffp jäsen
Viestit: 1184
Liittynyt: 17.7.2003 8:35

ViestiKirjoittaja Ville » 7.2.2007 9:20

Menet kyseiseen merkkiliikkeeseen etkä lähde ennekuin olet saanut koneen takuuseen!


Kannattaa ottaa hyvät leiriytymisvarusteet mukaan. Saattaa tovi vierähtää.

Koskas ks. auto on tuolta TMI autokauppiaalta ostettu ?

volksvääken
-
Viestit: 1136
Liittynyt: 12.5.2004 23:20

ViestiKirjoittaja volksvääken » 7.2.2007 9:44

Ja eikös tuo aukoton merkkiliikkeen huoltohistoriakin työnnetty nurin kuluttajavirastossa ? Jos on huollot tehty ajallaan ja oikein niin korvattava on jos auto ittekseen tussahtaa pihalla.

joo mulla kans jostain tullu sellanen käsitys et aivan sama missä ne öljyt vaihtaan, kunhan kyseessä on joku huoltamo joka pystyy vaihdon tekemään ja leimansa papereihin laittamaan...

Iiro
ffp jäsen
Viestit: 1910
Liittynyt: 23.7.2003 8:59

ViestiKirjoittaja Iiro » 7.2.2007 9:50

Öljyt varmaan saakin vaihtaa missä vaan mutta näihin määräaikaishuoltoihin kun kuuluu muutakin. Ja näillä muilla korjaamoilla tulee olla sitten näyttää ohjeet+välineet huollon tekemiseksi, jottei takuu raukea.

okkraj
-
Viestit: 199
Liittynyt: 31.8.2005 14:28

ViestiKirjoittaja okkraj » 7.2.2007 9:59

Öljyt varmaan saakin vaihtaa missä vaan mutta näihin määräaikaishuoltoihin kun kuuluu muutakin. Ja näillä muilla korjaamoilla tulee olla sitten näyttää ohjeet+välineet huollon tekemiseksi, jottei takuu raukea.

Mitenkä jarrunesteiden vaihtaminen/vaihtamattomuus korreloi koneen keston kanssa? Käsittääkseni määräaikaishuolloissa ei ole koneeseen tehtäviä huoltoja/tarkistuksia (pois lukien jakopään summittainen tarkistus)...

Ja eikös korjaamot etukäteen hae tuon "sertifioinnin" määräaikaishuoltoihin, eikä sitä sitten asiakaan tarvitse erikseen todistaa että ko. pajalla on kaikki tehty ok?

Kyllä tässä taas huomaa VW:n äärettömän hienon ja ennen kaikkea vastuuntuntoisen lähestymistavan surkealla insinöörityöllä aiheutettuihin ongelmiin...

Ville
ffp jäsen
Viestit: 1184
Liittynyt: 17.7.2003 8:35

ViestiKirjoittaja Ville » 7.2.2007 10:23

Ja eikös korjaamot etukäteen hae tuon "sertifioinnin" määräaikaishuoltoihin, eikä sitä sitten asiakaan tarvitse erikseen todistaa että ko. pajalla on kaikki tehty ok?



Käsittääkseni tässä autossa ei kaikkia huoltoja ollutkaan tehny mikään "sertifioitu" korjaamo vaan joku paikallinen Reki & Haitari korjaamo.


Ja sitten ihmetellään, että mihin se vaikuttaa kuka sen huollon on tehnyt.
Tuohon korvaamatta jättämiseen vaikuttaa suureltakin osalta sen takia, että jos viimeinen huolto olisi tehty merkkiliikkeessä siellä olis pitänyt osata asentaa ks. moottoriin tuo huohotinlämmitin, jos se siitä kerran on puuttunut. Tällöin tätä moottorivauriota ei olisi sattunut ollenkaan.
Viimeksi muokannut Ville, 7.2.2007 10:34. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

okkraj
-
Viestit: 199
Liittynyt: 31.8.2005 14:28

ViestiKirjoittaja okkraj » 7.2.2007 10:33

Käsittääkseni tässä autossa ei kaikkia huoltoja ollutkaan tehny mikään "sertifioitu" korjaamo vaan osan joku paikallinen Reki & Haitari korjaamo.

Tuota tässä ketjussa ei kerrota, ainoastaan...
...viimesin huolto ei ollut tehty merkkiliikkeessä...

Mutta vaikka tuon huollon olisi tehnyt "Reki & Haitari", niin insinöörin suunnitellu virhe on silti kyseessä ja VW yrittää venkoilla "taas vaihteeksi" päivänselvässä asiassa... Eri asia olisi mikäli esim. jakopää olisi levinnyt, sen tarkastamattomuuden voisi sitten laittaa "Reki & Haitarin" piikkiin eli toisin sanoen vaikka vehja olisi ollut merkkihuollossa, olisi tuo kone nyt joka tapauksessa säpäleinä.

Edit: modasit näköjään välissä, tuskin ne sitä olisivat siellä omatoimisesti asentaneet:).

Ville
ffp jäsen
Viestit: 1184
Liittynyt: 17.7.2003 8:35

ViestiKirjoittaja Ville » 7.2.2007 10:36

Kyllä ne olisivat, mitä suurimmalla todennäköisyydellä.

Jarno.v
-
Viestit: 218
Liittynyt: 6.9.2004 22:49

ViestiKirjoittaja Jarno.v » 7.2.2007 11:10

Luulisi että nuinkin "henkenvaarallinen" vika hoidettas kutsukampanjalla, eikä tuollain hys-hys, jos ne ny sattus käymään, ei jää oikein hyvä maku tuommosesta asiakkaalle.
Ainakin monet merkit tekee näin, jos tarpeeksi kriittinen vika.
Mutta autonvalmistajahan nuo päättää miten ne suoritetaan.

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 7.2.2007 13:34

Nyt selvis että autoon on asennettu tuo huohottimen lämmitin joten siitä ei vika johdu. VW liike ei periaattesta kerro syytä/arvailua tähän vikaan ettei heitä syytetä myohemmin mistään.

Auto on 1.5 vuotta sitten ostettu. ja vain n.15-20k ajettu sen jälkeen kaiken kaikkiaan reilu 140000. Soitin kuluttajaneuvontaan ja kertoivat että maahantuoja on PR syistä joskus osallistunut kulujen korvaukseen. Mutta vastuu on myyjällä.
En ole vielä saanut yhteyttä myyjään...

Nyt on niitä kuviakin mutta miten saan ne tänne ilman että tarvii lataa mihkään nettiin??

kilpijoki
-
Viestit: 4035
Liittynyt: 16.9.2003 12:03

ViestiKirjoittaja kilpijoki » 7.2.2007 13:50

Nyt on niitä kuviakin mutta miten saan ne tänne ilman että tarvii lataa mihkään nettiin??

Et mitenkään.

EscMk3
-
Viestit: 2140
Liittynyt: 30.1.2006 17:36
Viesti:

ViestiKirjoittaja EscMk3 » 7.2.2007 14:09

laita kuvat tuonne : www.photobucket.com et tee albumista julkista,niin kuvia pääsee kattelemaan vain antamasi linkin avulla.

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 7.2.2007 15:10

Kiitos Kilpijoki tyhjentävästä vastauksesta ;) ja Kiitos escmk3 vastauksesta.!

vaurio
http://i148.photobucket.com/albums/s38/ ... VAURIO.jpg

jää
http://i148.photobucket.com/albums/s38/kkeker/J.jpg

kilpijoki
-
Viestit: 4035
Liittynyt: 16.9.2003 12:03

ViestiKirjoittaja kilpijoki » 7.2.2007 15:30

Suoraan kysymykseen suora vastaus. Eikä tartte niiden pakastemarjojen kanssa leikkiä :)

okkraj
-
Viestit: 199
Liittynyt: 31.8.2005 14:28

ViestiKirjoittaja okkraj » 7.2.2007 15:48

Auto on 1.5 vuotta sitten ostettu. ja vain n.15-20k ajettu sen jälkeen kaiken kaikkiaan reilu 140000. Soitin kuluttajaneuvontaan ja kertoivat että maahantuoja on PR syistä joskus osallistunut kulujen korvaukseen. Mutta vastuu on myyjällä.
En ole vielä saanut yhteyttä myyjään...

Mitä vastuuta myyjälle on käytettynä myytyyn laitteeseen, joka on myyty 1.5 vuotta sitten?

Mikko S.
-
Viestit: 2206
Liittynyt: 14.12.2003 11:53

ViestiKirjoittaja Mikko S. » 7.2.2007 16:12

^Aivan, ei todellakaan yhtään mitään... 6kk taitaa olla maksimi kun myyjäLIIKE on jonkinnäköisessä vastuussa.

Iiro
ffp jäsen
Viestit: 1910
Liittynyt: 23.7.2003 8:59

ViestiKirjoittaja Iiro » 7.2.2007 16:35

Höpöhöpö.

Tämä paljon suojeltu kuluttajansuojalaki velvoittaa myyjän vastaamaan tuotteesta sen oletetun kestoiän ajan. Jos ostat auton käytettynä liikkeestä, on myyjällä virhevastuu hamaan tulevaisuuteen (tuntuu että autoissa käytetään rajana 10 vuotta - only in Finland).

Tuo 6kk aika on repästy siitä että vika joka ilmenee 6kk sisällä ostohetkestä katsotaan olleen autossa sen ostohetkellä. Tämän lisäksi tuohon 6kk:teen voidaan lisätä 2kk aikaa huomautuksen tekemiseen. Menee porukalla vaan puurot ja vellit sekaisin kun se maksaja tulisi kaikelle muualta löytää (en viittaa mihinkään yksittäiseen tapaukseen).

rolle
ffp jäsen
Viestit: 8318
Liittynyt: 17.7.2003 13:27

ViestiKirjoittaja rolle » 7.2.2007 19:42

Anteeksi maalaisuuteni, mutta pitäisikö vaurion näkyä tuossa vaurio.jpg kuvassa.
Laakerithan sieltä varmaan voivat vaurioitua...
Viimeksi muokannut rolle, 7.2.2007 19:49. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Useri
-
Viestit: 393
Liittynyt: 17.5.2005 13:33

ViestiKirjoittaja Useri » 7.2.2007 19:48

sanoiko se kuluttajaneuvojakin että vastuu on tmi:llä vaikka ostosta onkin kulunut se 1,5 vuotta ?

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 7.2.2007 20:28

Eli ne valkoset pienet hötöt on metalli silppua jne. siinä kuvassa. kone kuulemma leikannu kiinni jne. Olin tänään juttusilla TMIn kanssa, täytyy vielä kuluttajaneuvojalta kysellä tarkemmin faktoja ja lähteitä... VW ehdotti 4500 euron koneen vaihtoa (uuskone ja työt) mutta taitaa niitä vähänajettuja löytyä alle tonnillakin + työt ?

turbo
-
Viestit: 254
Liittynyt: 23.7.2003 16:54
Viesti:

ViestiKirjoittaja turbo » 7.2.2007 20:35

Eli mitä sieltänyt sitten on hajonnu? onko sitä purettukaan tuon enempää? näytti vielä kk-laakeri pukitkin olevan kiinni joten ei ainakaan kuvan ottovaiheessa vielä ole pystyny korjauskelvottomaksi toteamaan. Edelleen olen sitä mieltä, että uudet laakerit koneeseen ja ehkä hienolla paprilla hioa enemmät naarmut pois kammesta ja kovaa ajoa. Ja jos kampi on niin pahoin kulahtanu että ei siitä saa enää, niin halvemmaksi silti tulee korjata vanha.

|rahiNa|
-
Viestit: 627
Liittynyt: 30.10.2005 22:27
Viesti:

ViestiKirjoittaja |rahiNa| » 7.2.2007 21:03

Kuva

Tosta lähteny pala? vai pitääks ton olla tommonen?

rolle
ffp jäsen
Viestit: 8318
Liittynyt: 17.7.2003 13:27

ViestiKirjoittaja rolle » 7.2.2007 22:34

Kuuluu olla tuollainen. Jaa en höttöön kiinnittänyt huomiota.

Tuo paperilla jäysteet pois ja uudet laakerit on hiluxin autotallivirittelyä parhaimmillaan, mutta kukaan työkseen autoja korjaava (ja täten korjaustyölleen jonkunlaisen takuun jo kuluttajasuojankin perustella antava) ei voi korjausta noin tehdä.

VW vaihtomoottorit ja kannet on yleensä (kuten tuossakin tapauksessa) hinnoiteltu niin, että on edullisempaa ja järkevämpää osaa uusi (vaihto-osa) kahden vuoden takuulla kuin korjata vanha kunnolla (koneistukset, kaikki tarvittavat osat pultit tiivisteet jne). Toki korjattuunkin takuun saa.

Noihin kun ei juurikaan mitään ylikokomäntiä jne ole saatavilla jos moottori tosiaan on leikannut kiinni.

Ksalmi
-
Viestit: 503
Liittynyt: 23.7.2003 21:10

ViestiKirjoittaja Ksalmi » 8.2.2007 6:46

Onko vakuutusyhtiössä käyty? Mitä mieltä ne on...

Itse ainakin hakisin auton lunastusta ja menisin rahanyhdän kanssa hakemaan uudenkäytetyn. Taikka sitten maksaisin omavastuun ja uus kone vwltä.
Miten nää jutut onkin näin helppoja täällä bulletinboardilla :)

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 8.2.2007 7:43

Vakuutusyhtiöt ei korvaa muutakuin kolari vaurioita.

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 8.2.2007 10:14

Eli TMI on vastuussa jos pystyy todistamaan tuotteen viallisuuden olleen jo ostohetkellä ja 1.5v on aika pitkä aika. Vielä kun ei edes tiedä syytä tähän että vettä noin paljon öljynseassa.
Joten ainoaksi oljenkorreksi jää nyt maahantuojalle reklamaatio. Mutta tarkoitus olis kuitenkin saada kone vaihettua mahd halvalla.

Onko kellään tietoa miten noi Polon vuosimalli erot koneissa menee. Eli jos minun autoni on 2001 niin minkä vuoden koneet siihen käy. 55kW tuskin helposti löytyy mutta ei sillä niin merkitystä... kyllä se 44kWkin käy

okkraj
-
Viestit: 199
Liittynyt: 31.8.2005 14:28

ViestiKirjoittaja okkraj » 8.2.2007 10:26

Eli TMI on vastuussa jos pystyy todistamaan tuotteen viallisuuden olleen jo ostohetkellä ja 1.5v on aika pitkä aika.

Tuota et mitenkään pysty todistamaan ja täysin järjettömältä kuulostaisi, että tuo TMI tuossa maksumieheksi joutuu.

Nyt selvis että autoon on asennettu tuo huohottimen lämmitin joten siitä ei vika johdu. VW liike ei periaattesta kerro syytä/arvailua tähän vikaan ettei heitä syytetä myohemmin mistään.

Lähde tuosta vääntämään VW:n kanssa kättä. Lämmitin ei ole toiminut tai se on asennettu väärin, koska jäätähän siellä motissa oli runsaasti? Mikäli VW Suomessa ei osoita yhteistyökykyä, niin lähesty suoraan Saksan konttoria. Käsittääkseni VW:n pitäisi pystyä todistamaan, että lämmitin on toiminut oikein. Tämänhän on VW:ltä todettu tyyppiviaksi?

panu
-
Viestit: 473
Liittynyt: 29.7.2003 10:54
Viesti:

ViestiKirjoittaja panu » 8.2.2007 11:35

Ettei syynä ois longlife ja liian pitkällä vaihtovälillä öljyn sekaan kertynyt vesi?

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 8.2.2007 14:22

Öljyt vaihettiin syksyllä mutta onhan noi kelit ollu otollisen märät pitkään.
Osaako joku sano mitä eroa on AUA ja AHW koneilla?

panu
-
Viestit: 473
Liittynyt: 29.7.2003 10:54
Viesti:

ViestiKirjoittaja panu » 8.2.2007 15:14

"base engine" ainakin täsmälleen sama eli erot sellasissa osissa joihin voiteluhäiriö ei vaikuta. Ts. poikkeavat osat saa vanhasta.

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 8.2.2007 20:09

Meinasin vaan että jos vaihdan tommosen AHW koneen ton AUAn tilalle niin pitäiskö mennä heittämällä? kun ei noita AUA koneita ole käytettyjä ja AHW koneita on senkin edestä.

Oottelen tässä nyt maahantuojan soittoa ja selvitystä miksi ne eivät osallistu talkoihin... täytyy varmaan huomenna muistuttaa.

rolle
ffp jäsen
Viestit: 8318
Liittynyt: 17.7.2003 13:27

ViestiKirjoittaja rolle » 8.2.2007 22:21

No eikös tuo nyt tullut jo selväksi. Auton huolto- ja omistushistoria ei ole sen kaltainen, että hyvityksen rajat täyttyisivät.

Ongelmia ei todennäköisesti voi välttää mikäli vaihtaa tilalle toisella moottorikoodilla varustetun moottorin. Perusmoottori voi ollakin sama, mutta anturoinneissa jne on eroja.

peke99
-
Viestit: 118
Liittynyt: 4.3.2005 10:29
Viesti:

ViestiKirjoittaja peke99 » 9.2.2007 1:15

Onko kellään tietoa miten noi Polon vuosimalli erot koneissa menee. Eli jos minun autoni on 2001 niin minkä vuoden koneet siihen käy. 55kW tuskin helposti löytyy mutta ei sillä niin merkitystä... kyllä se 44kWkin käy


Noi VW:n 1.4 koneet on alusta lähtien ollut samaa sontaa. Ensimmäisissä malleissa ei kuulemma voitelu toiminut jonka takia leipoi kiinni..

Mulla olis yks 110tkm ajettu 55 kW AUA ylimääräisenä (lähinnä osina, koska sylinterit ruostunut ilmankosteudesta kun ei tullut rasvattua) jakohihnavikaisesta -01 vm. cordobasta (kansi ja venttiilit solmussa, kansi kuitenkin kunnostettavissa).

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 9.2.2007 15:05

Noi AUAt on kyllä aika kiven alla. VW liikkeen huoltoneuvoja selvitti että saattais mennä heittämällä AHW AUAn tilalle. Koska jos lähtee tilaamaan tehdaskorjattua konetta niin tilauskaavaakkeessa AUA ja AHW on sama asia. Täytyy varmaan tuota kokeilla että onnistuuko. Jos ei onnistu niin ohjainboksin joutuu vaihtaa AHWtä vastaavaks.

peke99
-
Viestit: 118
Liittynyt: 4.3.2005 10:29
Viesti:

ViestiKirjoittaja peke99 » 10.2.2007 1:15

Kukas ton lystin lopulta maksaa?

Jos omakustanteeksi jää, niin koitappa katsella sopiva nyrkkipaja jostain, halvalla kuntoon ja äkkiä kiertoon...

Taajuus
-
Viestit: 597
Liittynyt: 8.5.2005 22:31
Viesti:

ViestiKirjoittaja Taajuus » 10.2.2007 10:14

VW vaihtomoottorit ja kannet on yleensä (kuten tuossakin tapauksessa) hinnoiteltu niin, että on edullisempaa ja järkevämpää osaa uusi (vaihto-osa) kahden vuoden takuulla kuin korjata vanha kunnolla (koneistukset, kaikki tarvittavat osat pultit tiivisteet jne). Toki korjattuunkin takuun saa.


Tuosta olen kyllä eri mieltä. Tosin vanhemmasta vehkeestä kyse, mutta AAZin leipoessa ehdotti VW koneenvaihtoa hintaan 4000e. Jos omalle työlle ei laske hintaa, jäi koneen kunnostamisen (ja kunnolla kunnostamisen, mitään pommiratkaisuja ei tehty, kaikki mahdollisesti kuluva vaihdettiin) hinnaksi 600e.

Sorry OT.

Zemial
-
Viestit: 1561
Liittynyt: 23.7.2003 19:53

ViestiKirjoittaja Zemial » 10.2.2007 10:52

Tässähän on taas tilanne missä arvotaan yhden liikkeen sanomisien perusteella, ilman mitään tietoa asioista ihan mitä sattuu ja tuloksena on saatanallista rahanmenoa... mitä luultavimmin tuolla ei ole mitään vikaa männissä, lohkossa tai muussa.. korkeintaan kiertokangille ja kampiakselille saa vaihtaa laakerit ja koneistaa kaulat jos sitäkään edes tarvii tehdä. Tästä voi selvitä hyvinkin edukkaasti ja kannattaa oikeasti harkita että tekee tämän remontin järjen kanssa ilman etä pelleilee ja mokaa hommaa jollain vielä paskemmalla purkuosalla ym.

Make
ffp jäsen
Viestit: 1731
Liittynyt: 17.7.2003 22:37
Viesti:

ViestiKirjoittaja Make » 11.2.2007 14:54

Mikä/mitkä osa/osat tossa nyt sitten hajosi? Kannattaa kuitenkin nyt ensin tarkistaa vauriot ennekuin alkaa toista moottoria tilailemaan...

antti_volkkaristi
-
Viestit: 362
Liittynyt: 21.9.2003 13:17

ViestiKirjoittaja antti_volkkaristi » 11.2.2007 20:04

Omamielipide on että kun öljyt kadonnut niin korjaus sarjalla kuntoon saa.. kaverilla kävi niin että yksi mäntä leikkasi kiinni, kun ajoi kiveen.. Ja vakuutus korvaa jos kasko on ja pystyt toteamaan että et oo ajanut kun punavalo syttyi.. nih..

Jarno.v
-
Viestit: 218
Liittynyt: 6.9.2004 22:49

ViestiKirjoittaja Jarno.v » 11.2.2007 20:15

Korjaussarja? taitaa tässäkin tapauksessa olla uusi/tehdaskunnostettu puolimoottori. Nuin uusiin tahdo aina saada edes ylikokoisista laakereita.

antti_volkkaristi
-
Viestit: 362
Liittynyt: 21.9.2003 13:17

ViestiKirjoittaja antti_volkkaristi » 11.2.2007 20:26

Kysymyksessä oli 01 vuoden tdi kone.. kaikki killuttimet löyty, mitään isompaa ei tarvinnut hankkia.. ja koneelle tuli täys takuu, ja työn suoritti paikallinen autohuolto, ei mitään puolimoottoreita yms..

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 12.2.2007 10:20

Eli koneesta on kansi vaihdettava eli leikannu kiinni. ja alakerrassa myös laakerit ja akseli vaurio. sylinterin kiinnileikkauksesta ei varmaa tietoo... koska ei niin syvälle ole katsonut.
Olin just maahantuojan asiakaspalvelijan kanssa puhelimessa, soitti äsken vaikka lupas soittaa jo torstaina ekan kerran. Maahantuoja ei ota osaa remppaan koska se vuoden tehdastakuu ei enään voimassa mikä on myönnetty vuonna 2001. Nainen otti herneitä ku kyselin että mitä siihen vaaditaan että olisitte lähteneet mukaan, koska liikkeessä puhuttiin että VW on korvannu alle 10v vanhojen autojen vastaavia remppoja. Ei oikeen osannu vastata mihinkään... ja sit kun kysyin että mihin voi lähettää reklamaation tapahtuneesta, vastaus kuului sp-osote ja totes että sinne voi niitä "juttuja" kirjotella. ihme tyyppi kun en edes ite hermoillu mitään vaan kyselin tietenkin paljon mutta kun ei osannut vastailla niin alko palvelija hermoilee. Nyt suututtaa ensimmäistä kertaa koko tän "projektin" aikana, yhen kireen naisen takia!

antti_volkkaristi
-
Viestit: 362
Liittynyt: 21.9.2003 13:17

ViestiKirjoittaja antti_volkkaristi » 12.2.2007 10:39

Onko siis nokka-akseli juminut?? kun eihän se oikein muuten voi kantta rikkoa..?

Leskinen
-
Viestit: 1385
Liittynyt: 25.2.2005 12:01

ViestiKirjoittaja Leskinen » 12.2.2007 12:40

halvalla kuntoon ja äkkiä kiertoon...

Ja parin viikon päästä täällä joku alottaa vastaavan aiheen :D

Ei mutta onhan tuo aika selkeä suunnittelu/valmistus/huoltovika.. Mutta vastuuseen siitä on huono ketään saada, aikansa pompotellaan ja lopuksi pestään kädet :P

Jumbbane
-
Viestit: 554
Liittynyt: 1.10.2006 20:12

ViestiKirjoittaja Jumbbane » 12.2.2007 17:56

Täällä päin on kahdelta menny 01vm polosta kone.. huohotin jäätynyt tai jotain toises ja toisessa vain yhtäkkiä leikannu kiinni.
Tosin molemmat meni takuuseen ja juuri tuota 1.4 mallia..

Ves_ku
-
Viestit: 188
Liittynyt: 14.8.2003 16:16

ViestiKirjoittaja Ves_ku » 12.2.2007 20:08

Luulis tolla vesimäärällä olevan aika kypsää tavaraa laakeripinnat, öljypumppu yms. Se vesihän on sielä kuitenkin kiertäny todennäkösesti tän talven pakkaset ja lauhat kelit.

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 13.2.2007 6:50

Jumbbane: Kuka makso takuun? Liike vai kuka?

Mistäs saa tietää että onko toi öljypumppu ehjä ennenku laittaa uuden koneen nokille ja starttaa...

Leskinen Posted: 12.2.2007 12:40 Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Quote:
halvalla kuntoon ja äkkiä kiertoon...

Ja parin viikon päästä täällä joku alottaa vastaavan aiheen :D
-----------
Tarkotus on kyllä vaihtaa isompaan mutta kyllä laitan auton ihan kunnolla kuntoon.

Ajatuksena oli Passatti mutta on vähän maku menny volkkareihin... vaikka tod. näkösesti seuraavassa VWssä ei mitään vastaavaa jos kone ei ole 14,16V pska.

peke99
-
Viestit: 118
Liittynyt: 4.3.2005 10:29
Viesti:

ViestiKirjoittaja peke99 » 13.2.2007 10:53

Halvalla kuntoon ja äkkiä kiertoon...


En nyt tarkoittanut ihan sitä mitä ehkä ymmärsitte.

"Halvalla kuntoon" ei välttämättä tarkoita fiaskoa. Joka paikasta löytyy osaavia käsiä joista selviää huomattavasti halvemmalla kuin merkkiliikkeen lasipalatsin sisällä ruuvaavista jannuista. Tuskinpa varaosat käytetyistä koneista kovinkaan huonoja on, tosin ehkä kannattaa harkita mitä osia ottaa. esim. kiinni leiponeesta pannusta.

Eipä kannata tohon WW:n (world war) 1.9 Diesel koneeseenkaan sekaantua. Tahtoo olla vähän liiankin huollon kipeä laite. Enemmänkin moottorikorjaamojen unelma haljennein kansineen ja katkennein remmeineen.

Tähän sopiikin hyvin klassiset autokorjaajan sanat, "Jos kaikki autot olisi toyotia, ei meillä olisi töitä."

Pasaatti
-
Viestit: 1424
Liittynyt: 26.1.2005 22:12

ViestiKirjoittaja Pasaatti » 13.2.2007 22:04

^Eipä pidä tuokaan enää paikkaansa...

Salmi
-
Viestit: 995
Liittynyt: 4.9.2005 12:45

ViestiKirjoittaja Salmi » 13.2.2007 22:36

^^ Ja peltisepillä on olis sitäkin enemmän hommia;)

vempura
-
Viestit: 8
Liittynyt: 29.1.2007 12:23

ViestiKirjoittaja vempura » 14.2.2007 12:17

Toi'ota jos et muuta saa!

Juice
ffp jäsen
Viestit: 5700
Liittynyt: 16.7.2003 22:51

ViestiKirjoittaja Juice » 14.2.2007 12:26

Tää on muuten kohta lukossa...

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 14.2.2007 14:49

Olin yhteydessä amikseen ja ne lupas tehä sen koneen vaihdon...
Koneen saa n.1000€ ja siihen päälle vähän hihnaa ja öljyä niin ei tuu maksaa ihan hirveitä. Täytyy vaan rahdata se kone paikan päälle ku ei oo mahollista hakea pitkiä matkoja mutta ei kai se hirveitä maksa, n.100€ varmaan se rahti?

Jumbbane
-
Viestit: 554
Liittynyt: 1.10.2006 20:12

ViestiKirjoittaja Jumbbane » 14.2.2007 16:48

Liike/huolto

Pasaatti
-
Viestit: 1424
Liittynyt: 26.1.2005 22:12

ViestiKirjoittaja Pasaatti » 14.2.2007 19:01

Kannattanee sitten varautua ongelmiin amisasennuksen kanssa. Voi sattua säkä ja kaveri joka homman tekee, on tosissaan oppimassa ja opettelemassa alaa ja pyrkii siten olla tekemättä sutta ja sekundaa. Toinen sauma on sitten jos homman suorittaa kavereiden kanssa velliperä jota homma ei todellakaan kiinnosta, niin saattaa olla vaikkasta silakka lämppäri kanavassa käytännön jekkuna, ja johdot ristissä pellin alla. Kannattaa muistaa, että halvin ei ole aina paras, sekä köyhän ei ole varaa ostaa halpaa...

amaz
-
Viestit: 44
Liittynyt: 1.8.2006 22:25

ViestiKirjoittaja amaz » 5.3.2007 19:48

Tuosta AUA moottorista ei kannata kampiakselin laakerikauloja ottaa irti, on viimeistään siinä vaiheessa lohko romurautaa. Lohkossa on esijännitys joka poistuu kun laakerikaulat avaa ja kampuran laakerikaulojen linja menee kieroksi. Tässä tapauksessa jos kampiakseli on ottanut kipeää on (puoli)moottorin vaihto ainoa keino.

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 16.3.2007 10:27

Poloon ei ole vieläkään löytynyt sopivaa vaihtokonetta. Suomesta ei ainakaan löydy mutta ruotsissa pari mahista olis. Maahantuojan kanssa on vielä pientä vääntöä koska saksan tehtaalta pyysivät vielä tarkistamaan asian uudestaa koska olin yhteydessä suoraan tehtaalle. Nyt on jo uus autokin hommattu Toyota Avensis Sol Technical Wagon ;). tosi näppärä peli aika lailla eri luokkaa ku polo. 2v takuulla tietenkin piti saada koska konerikko jäi kummittelemaan...

Kuju
-
Viestit: 123
Liittynyt: 23.4.2004 9:33

ViestiKirjoittaja Kuju » 16.3.2007 12:22

www.motoso.de Löyty saksasta 30 aua konetta.

Keijopoika
-
Viestit: 96
Liittynyt: 12.12.2005 16:33

ViestiKirjoittaja Keijopoika » 16.3.2007 13:50

Kyllähän niitä sieltä löytyy mutta kun niissä vaihtelee v-laatikon pulttien väli sekä EGR venttiilin sijainti mikä on hyvin ratkasevaa että sopiiko kone paikalleen tai siis että toimiiko kone paikallaan.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 21 vierailijaa