Alkanu alle 30tkm ajettu VR6 levy ja Sachsin asetelma luistamaan sekä rallattamaan tyhjäkäynnillä borassa. Vääntöjä noin 400nm, ei täysin tarkkaa tietoa. Luistaa lähinnä kesällä kun ahdot piikkaa korkeammalle.
Mitä levyä/asetelmaa suosittelette G60 vauhtikselle, jolla olisi hyvä ajaa ja joka kestäisi noi väännöt ilman ongelmia? VR6 levy ja Sachs SRE asetelma? Tarvitseeko asetelman ja vauhtipyörän pultteja uusia, jos kytkin paketin aukaisee? Näille varaosanumerot?
1.8T kytkin jupinaa
Valvoja: ffp jäsenet
Käykö kaikki SRE asetelmat G60 vauhtipyörään? Race.fi olisi tarjolla 645 ja 763 asetelmat 228mm levylle. Mikä ero noilla, muuta kuin 10nm väännön kesto? http://www.race.fi/fi/product/32794a/sa ... erformance
Niin kai se aina menee, että kun "kehuu" jotta toimii hyvin, niin työsylkkä laski mehut pihalle. Aattelin sitten kokeilla vielä jotain muuta kuin tota työsylinterin männän jatkamista. Lähetin vauhtipyörän ja kytkimen koneistamolle, missä mittasivat asetelman esijännityksen/puristusvoiman, oli kuluneellakin levyllä liian tiukka ja vauhtiksesta otettiin 0.8mm pois levyn kohdalta. Nytten toimii ja irroittaa hienosti ilman mitään virityksiä
https://www.dropbox.com/sc/ik3s0lvpqnvd ... 0zIrSYphQa
https://www.dropbox.com/sc/ik3s0lvpqnvd ... 0zIrSYphQa
Re:
t33mu kirjoitti:Ongelmaan en osaa mitään ratkasua neuvoa. Itellä on toi sre asetelma ja vr6 levy, enkä tohon mitään fiksua keksinyt. Jatkoin työsylinterin mäntää sen verran että "kantaa" kokoajan, mut ei kummiskaan luista. kaksvuotta noi on tuolla nyt pyörinyt rikkomatta mitään. Kuhan vaa varoitin :)
Minkä verran sitä tarvii jatkaa?
Mä kokeilin samaa ja huomasin että liikaa jos jatkaa niin mehut tulee pihalle jo ruuvatessa työsylinteriä kiinni...
Kuiteskin kun tein semmosen käsin veivattavan "kytkimenirrottimen" niin huomasinpa ettei sen sylinterintapin tarvi ees oikeasti olla yhtään sen pidempi mitä vakio työsylinteri. Voimaa ja liikerataa vaan tarttis olla enemmän mitä orkkis pääsylinteristä lähtee.
Elikkäs help miten ratkaista....
Re: 1.8T kytkin jupinaa
Vähän tulee ajoissa mut, Sopisko sinne VR6:sen kytkinsylinterit? Ainakin pääsylinteri olisi 3mm isommalla halkasijalla jos saa jotenkin sopimaan, työsylinterissä on samat mitat molemmissa.
Re: 1.8T kytkin jupinaa
Kolffi99 kirjoitti:Vähän tulee ajoissa mut, Sopisko sinne VR6:sen kytkinsylinterit? Ainakin pääsylinteri olisi 3mm isommalla halkasijalla jos saa jotenkin sopimaan, työsylinterissä on samat mitat molemmissa.
Ongelma ratkastu näillä
Siitä kytkimen käyttökäpälästä veistin vähän alareunasta pois reunaa kun se osui paineasetelmaan ääriasennossa
Sekä se nuppula mistä se on alapäässä kiinni, niin sen alle muistaakseni 2x 1,5mm prikat, oletettavasti siis irrotuskohta muuttu vähän ylemmäs polkimessa
Näillä sai jo kytkimen toimimaan kohtuu ok.
Lopullinen viimeistely:
Orkkis työsylinteristä löytyy tarvikkeena täysin alumiininen versio, se tilalle. Muutti selvästi paremmaksi, kytkinpotkut menee paremmin perille. Löytyi varaosakaupasta nimellä ABE F8W000ABE, ja on siis rungoltaan alumiinia, joustavan muovin sijaan.
Ajettua kymiringiä ja muuta täysin ongelmitta. Kytkin on aika alhaalla irrottava mutta ei mitenkään häiritsevä, vaan oikein hyvä. makuasia toki.
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 26 vierailijaa