VW Passat jatkuva vinkuva ääni takakontista

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Marttis
-
Viestit: 3
Liittynyt: 21.7.2013 2:12

VW Passat jatkuva vinkuva ääni takakontista

ViestiKirjoittaja Marttis » 21.7.2013 2:20

Moi,

Onko kukaan törmännyt tähän ongelmaan ja mikä voisi olla sille syy.

VW Passat -05 GTI Comforline

Autoni alkoi vinkumaa tuossa viime ajomatkalla. Vinkuminen ei lopu vaikka auto on sammutettuna. Paikallistin äänen tulevan (kuuluvan koviten) takakontin vasemman puoleisen vilkun laatikosta.

Tarkistelin valojen liittimet, tuntuivat olevan kunnossa. Kaikki valotkin ovat kunnossa.

Mistähän jatkuva "vinkuminen" (kuin varoitusääni) voisi johtua ja mitä autolle on tehtävissä?

Kiitos!

Marttis
-
Viestit: 3
Liittynyt: 21.7.2013 2:12

ViestiKirjoittaja Marttis » 13.8.2013 9:59

Vastataan tähän omaan kysymykseen, jos vaikka joku toinen tähän samaan vikaan törmää. Niin olisi avuksi hänelle.

Reilun viikon se Passat inisi, sit purettiin takakontin verhoilut ja kurkattiin äänen lähteeseen. Sieltä löytyi pieni "tietokone boxi", jolla oli napattu sähköt vetokoukulle vasemman takavalojen liittimistä. Boksihan oli saanut kosteutta (boksin suojana ollut vaahtomuovi oli kuin pesusieni) ja piirilevyhapettunut sisällä. Yksi sisäinen johto irtosi "korjaustoimenpiteissä" ja ininä lakkas.

Tsekkaus, että kaikki valot toimii ja "laite" takaisin verhouksen taakse. (sähköt eivät varmaan mene enää vetokoukulle, mutta ei vetokoukulla ole mitään käyttöäkään!)

Varmaanhan tuo "boksi" olisi hyvä vaihtaa uuteen (ja suojata mieluummin kuplamuovilla).

Sattuisikohan joku tietämään voiko kyseisiä bokseja ostaa suoraan esim biltemasta/motonetistä. Vai onko nämä tilattava merkkihuollon kautta tehtaalta (siis hintavia).

Jouk
-
Viestit: 298
Liittynyt: 5.3.2004 20:48

ViestiKirjoittaja Jouk » 13.8.2013 10:41

Kai otit varaosanumeron boxista?

Sillä saa yleensä suoraan tilattua esim. saksan eBaystä, tms. Ilman ei kannata lähteä arpomaan.


Siis jos oikein käsitin että kyseessä alkuperäinen osa eikä jälkikäteen koukun kanssa lisätty laatikko...

Marttis
-
Viestit: 3
Liittynyt: 21.7.2013 2:12

ViestiKirjoittaja Marttis » 6.12.2013 10:42

Kiitti,

Joo, kyllä oli alkuperäinen osa. Eihän sitä silloin ollut niin fiksu korjatessa, että olis boxixta mitään tietoja ottanut ylös. Kun kaikki valot toimi niin takaisin vaan verhoilun taakse ja matkaan.

Täytyy tuossa talven jälkeen purkaa verhoilua taas hiukan ja napata boksista tiedot ylös ja etsiä korvaavaa, joko kaupasta, Ebaystä tai romuttamoilta eiköhän jostain näistä löydy kohtuuhintaan jotain.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 31 vierailijaa