ooo
Valvoja: ffp jäsenet
-
- -
- Viestit: 3377
- Liittynyt: 23.7.2003 21:20
-
- -
- Viestit: 16030
- Liittynyt: 23.7.2003 9:30
- Viesti:
Verokarhu kirjoitti:Esimerkki: Puoliso A on ostanut huoneiston hallintaan oikeuttavat osakkeet 50 000 eurolla vuonna 1994. Puoliso A ja Puoliso B muuttivat asuntoon samana vuonna ja käyttivät sitä vakituisena asuntonaan yhtäjaksoisesti vähintään kahden vuoden ajan.
Puolisot hakevat avioeroa vuonna 2002 ja toimittavat omaisuuden osituksen. Heillä on avio-oikeus kaikkeen toistensa omaisuuteen. Ositushetkellä asunto-osakkeiden arvo on 80 000 euroa. Puolisot sopivat osituksen toimittamisesta siten, että A luovuttaa asunto-osakkeet B:lle. B saa asunto-osakkeet avio-oikeutensa nojalla, eikä suorita niistä vastiketta pesän ulkopuolisilla varoilla. Kun puoliso B myy asunto-osakkeet myöhemmin, hänen katsotaan omistaneen ne vuodesta 1994, ja niiden hankintamenona pidetään A:n vuonna 1994 maksamaa ostohintaa 50 000 euroa. Asunto-osakkeiden luovutuksesta mahdollisesti syntyvä voitto on B:lle verovapaa, koska hän on omistusaikanaan käyttänyt huoneistoa vakituisena asuntonaan yhtäjaksoisesti vähintään kahden vuoden ajan.
Olisko tää tapaus aika lähellä suakin?
Jos taas olet kaivanut omaa kuvettasi, ja olet ostanut exältäsi tuon hänen 50% osuutensa, myyntivoitosta menee veroa. (siis omasta 50% osuudestasi ei mene myyntivoittoveroa, toisesta 50% osuudesta, minkä exältäsi olet ostanut, menee myyntivoittovero.)
Jormalaisen esimerkissa kyse tainnut olla siitä, että omistetaan yhteisesti se asunto 100%:sti, eikä niin, että puolisot omistavat omat puolikkaansa itse. (50/50)
Jormalaisen esimerkissa kyse tainnut olla siitä, että omistetaan yhteisesti se asunto 100%:sti, eikä niin, että puolisot omistavat omat puolikkaansa itse. (50/50)
Palaa sivulle “Yleinen - muut aiheet”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 58 vierailijaa