Passat '99 1.9 AHU 66kw käynnistyy huonosti

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

kkuula
-
Viestit: 7
Liittynyt: 30.11.2010 10:26

Passat '99 1.9 AHU 66kw käynnistyy huonosti

ViestiKirjoittaja kkuula » 30.11.2010 10:47

Eli kyseessä oleva passat variant vm 99 1.9 AHU koneella käynnistyy huonosti yli 15-16 asteen pakkasella. Raja lämpötilan suhteen on tarkka eli oireilla ei ole välimuotoja.

Eli oireilee siten että vielä 14 asteen pakkasella käynnistyy ongelmitta parin sekunnin starttauksella, ei puistattele ei oireile mitenkään muutoinkaan.

Sitten kun pakkanen nousee asteen lisää käynnistys ongelmat alkaa eli pyörittää kyllä hyvin kevyesti vähän niinkuin olisi jo käynnistymäisillään muttei jää käyntiin. Samalla puskee putkesta mustaa utua reippaasti ja jää käymään piiiitkällisen about 20-40 sekunnin starttauksen jälkeen ja käynnistyttyän toimii taas moitteetta.

Vika oli jo viimetalvena mutta silloin pakkaset loppui ennen kuin vika saatiin korjattua.

Akku on uusi ja virtaa riittää, starttaa iloisesti, hehkuttaakin ainakin alle 15 asteen kelillä käynnistyvyydestä päätellen ongelmitta, polttoaine/ilmavuotoja tuskin on pitäisi oireilla lämpötilasta riippumatta?

Mikähän tuossa nyt aiheuttaa sen että kone saa ihan liikaa löpöä käynnistysvaiheessa (paksusta savusta päätellen) yli 15 pakkasella?

Missä on ko passatin releet tai hehkutuksen rele? Kyselin tuon hehkureleen sijaintia viimetalvenakin useaan otteeseen foorumeilta muttei sitä kukaan silloin tiennyt tai halunnut kertoa??

Kiitos tietäjille avusta jo etukäteen!

sa
-
Viestit: 1333
Liittynyt: 5.12.2006 12:10

ViestiKirjoittaja sa » 30.11.2010 11:04

"Samalla puskee putkesta mustaa utua reippaasti ja jää käymään piiiitkällisen about 20-40 sekunnin starttauksen jälkeen ja käynnistyttyän toimii taas moitteetta."

Entäs ne perusasiat, hehkut ja ajoitus ilmeisesti katsottu, vaihda vielä hehkun lämpötila-anturi.

kkuula
-
Viestit: 7
Liittynyt: 30.11.2010 10:26

ViestiKirjoittaja kkuula » 30.11.2010 11:20

Ajoitus on kohdillaan katottiin VAG-commilla se viimetalvena ja käynnistyvyys lauhemmalla viittaisi myös siihen että on kohdillaan. Vikakookdeja ei anna.

Missäs hehkun lämpötila-anturi sijaitsee?
Voisiko vika olla moottorin lämpötila-anturissa siten että yli 15 asteen pakkasella näyttää väärin? Vika on täysin on/off tyylinen, noin yhden-kahden asteen pakkasen kiristyminen saa vian päälle.

Mistäs tuo hehkun lämpötila-anturi löytyy ja mitäs se mittaa?

Entäs se hehkun rele? Mistäs mä sen löytäisin?

sa
-
Viestit: 1333
Liittynyt: 5.12.2006 12:10

ViestiKirjoittaja sa » 30.11.2010 11:45

"Mistäs tuo hehkun lämpötila-anturi löytyy ja mitäs se mittaa?

Entäs se hehkun rele? Mistäs mä sen löytäisin?"

Omassa T4:ssä on vesiletkussa kaksinapainen haistelija hehkuille ja sulaketaulussa rele, oikean releen löydät etsimällä, otat yksitellen releen irti ja katsot virta-avaimella syttyykö hehkun valo, numero löytyy sähkökaaviostakin.

kkuula
-
Viestit: 7
Liittynyt: 30.11.2010 10:26

ViestiKirjoittaja kkuula » 30.11.2010 11:51

ok pitääpä tutkia näillä tiedoilla autoa hieman lisää.

HanhiEmo
-
Viestit: 831
Liittynyt: 12.12.2006 10:27

ViestiKirjoittaja HanhiEmo » 30.11.2010 14:00

14-15 asteilla oli pösön HDI koneella myös mystinen raja. Pakkasta jos oli 13 tai alle niin lähti hyvin käyntiin, sitten pari astetta enemmän niin pitkää sahausta ja aste lisää niin heelllllvetin pitkä startti ja sankan usvan ja löpön hajun kera käyntiin. Vikahan oli niinkin simppeli kuin kaikki hehkut pasmana.
Tuohan on passatista ainakin helppo yleismittarilla mitata. Hehkuista johdot irti ja kärjestä mittaamaan vastusta maata vasten, jos näyttää ääretöntä (eli ei mitään) niin sökönä.

kevinc
-
Viestit: 60
Liittynyt: 3.9.2006 19:04

ViestiKirjoittaja kevinc » 30.11.2010 18:53

Vikahan oli niinkin simppeli kuin kaikki hehkut pasmana.
Tuohan on passatista ainakin helppo yleismittarilla mitata. Hehkuista johdot irti ja kärjestä mittaamaan vastusta maata vasten, jos näyttää ääretöntä (eli ei mitään) niin sökönä.


Tuokaan ei välttämättä kerro hehkun kunnosta kaikkea. Joskus hehku särkyy niin, että se lämpeneekin keskeltä, eikä sieltä aivan kärjestä, kuten kuuluisi. Silloin voi näyttää sähköisesti kaikki olevan kunnossa, mutta silti ei lähde käyntiin.

kkuula
-
Viestit: 7
Liittynyt: 30.11.2010 10:26

ViestiKirjoittaja kkuula » 1.12.2010 13:10

Autoa pääsen tutkimaan tuossa viikonloppuna, auto ei ole omani vaan lankoni, hekut kyllä pitäisi olla ehjät kun ne on vaihdettu noin vuosi sitten.

Tuo kuvaus pösöstä hehkuttomana kuulosti kyllä 1:1 tän pasatin vaivoilta joten pitää ensitöiksi tutkia sen hehkutuksen kunto.

kkuula
-
Viestit: 7
Liittynyt: 30.11.2010 10:26

ViestiKirjoittaja kkuula » 6.2.2012 11:45

Palataan TAAS tähän samaan vikaan. yllä olevat oireet jatkuvat! Eli käynnistyy kovemmalla pakkasella pitkää startilla saattamalla ja tunkee käynnistyksessä "putkentäydeltä" mustaa ja käytöksestä päätellen käy ns kaikilla pytyillä heti startin alusta asti.

Välissä vaihdettu jakohihna hiluineen ja erkiseen tarkistettu/säädetty ajoitus ja atuolla normaalioloissa käynnistyvyys parani jonkinverran.
Hehkutulpat on vaihdettu ja näillä tietämillä hekutus pelaa kuten pitää.

Vikakoodit on tälle talvelle katsomatta ja ne tutkitaan seuraavaksi. Jos sieltä ei löydy vinkkiä niin mitäs korjaus tai tarkistuskohteita muita voisi olla?

HanhiEmo
-
Viestit: 831
Liittynyt: 12.12.2006 10:27

ViestiKirjoittaja HanhiEmo » 6.2.2012 12:03

Onhan mitattu että hehkuille tulee varmasti virtaa? Vaikka hehkuvalo palaa niin se ei tarkoita että hehkuille asti tulee amppeeria.

kkuula
-
Viestit: 7
Liittynyt: 30.11.2010 10:26

ViestiKirjoittaja kkuula » 6.2.2012 12:08

Ei olla tänätalvena vielä mitattu mutta viimetalvena mitattiin ja hehkuille tuli kyllä silloin jännite. Silloin vaihdettiin myös kaikki hehkut kun pari oli sökönä. Pitää tarkitaa nuo hehkut uudestaan.


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 18 vierailijaa