Televisiomaksu nousee

Yleiset ei-autoaiheiset jutustelut, kuten tietokoneet, muurahaisten karkoitukset ja muut :)

Valvoja: ffp jäsenet

SR2001
-
Viestit: 742
Liittynyt: 12.6.2006 9:54

ViestiKirjoittaja SR2001 » 8.8.2008 8:48

Jaaha, ens vuonna voi juoda melkein 2 tuoppia enemmän ravintolassa:D

jarskii-
-
Viestit: 3309
Liittynyt: 29.8.2006 21:57

ViestiKirjoittaja jarskii- » 8.8.2008 9:46

tai saa mäyriksen enemmän kaljaa ;)

kilpijoki
-
Viestit: 4035
Liittynyt: 16.9.2003 12:03

ViestiKirjoittaja kilpijoki » 8.8.2008 10:03

Köyhät märisee, edelleen maksan. :)

Babar
-
Viestit: 2730
Liittynyt: 23.7.2003 14:35

ViestiKirjoittaja Babar » 8.8.2008 10:26

En juo maitoa enkä maksa mitään huuhaa-maksuja. Tänään tuli taas joku lappunen ja suurin huoli on, että saako tuollasen "muoviikkunallisen"kirjekuoren heittää paperikeräykseen?

Sebastian
-
Viestit: 8651
Liittynyt: 3.8.2003 15:43

ViestiKirjoittaja Sebastian » 8.8.2008 10:29

kannattaa se kalvo laittaa muovinkeräykseen.

Edittiä: Perskuta,niillä nyt joku massa spämmäys menossa. Itsellekin sama lappu heilahti laatikkoon. Oikein vielä vanhalla hinnalla näyttäs olevan.

HVM
-
Viestit: 852
Liittynyt: 16.12.2007 17:35

ViestiKirjoittaja HVM » 8.8.2008 13:27

Löyty toiselta foorumilta valmis vastaus, eli tässäpä köpypäste:

Nii, Ylekin vois tulla pikku hiljaa mukaan tälle vuosituhannelle ja siirtää sen lupakäytäntönsä maksukortille - tai sitten vielä mieluummin rahoittaa toimintansa pelkästään ja suoraan valtion varoista ilman näitä rutsevin aikuisia lupamaksuja. Nostamma sen verran monella prosentilla verotusta jotta töllö näkyy ilman niitä s**tanan kyyliä ovien takana. Kuka h*mo semmosen työn etes vestaan ottaa, pitää olla muuten vähintäänkin hullu?

Eli verotus tappiin ja pornoa eetteriin, Yle.

Joku varmasti kohta älähtää tv-toiminnan valtion budjetista rahoittamisen sorsivan niitä jotka pitävät vastaanotintaan komerossa. Soopaa.

Minäkään en ole käynyt kunnallisessa lääkärissä kuin syntymässä ja kerran hampaita poruuttamassa, mutta tästäkin huolimatta kustannan riemumielin muiden terveydenhuollon.

EscMk3
-
Viestit: 2140
Liittynyt: 30.1.2006 17:36
Viesti:

ViestiKirjoittaja EscMk3 » 8.8.2008 13:31

Ylekin vois tulla pikku hiljaa mukaan tälle vuosituhannelle ja siirtää sen lupakäytäntönsä maksukortille

Juuri näin. Jos joku haluaa tuijottaa tuota Ylen tarjoamaa p*skaa, niin silloin kyseinen henkilö varmaan maksaa sen tv-luvankin mielellään.

Minuapa asia ei juuri koske, telkkaria kun ei ole niin lupaakaan ei tarvitse :)
Mutta monia muita, varsinkin opiskelijoita tuo auttaisi paljon ja tarkastajiakaan ei enää tarvittaisi joten säästöäkin syntyisi...

Babar
-
Viestit: 2730
Liittynyt: 23.7.2003 14:35

ViestiKirjoittaja Babar » 8.8.2008 14:04

Ylekin vois tulla pikku hiljaa mukaan tälle vuosituhannelle ja siirtää sen lupakäytäntönsä maksukortille

Tässä on sellanen mutta, että nyt kun on juuri saatu Suomi digiaikaan ja mummoille kansalaisboxit, niin kaikkien pitäisi sitten hankkia taas uusi kortillinen boxi. Sitten niitä kortteja pitäisi saada jokaiseen talouteen niin monta kun on boxejakin (olohuone, makuuhuone, lastenhuoneet, kesämökki jne.) ja tämä taas tuottaa sen ongelman, että niitähän voi tilailla sitten useamman ja jakaa naapureille ja sitähän YLE ei halua.

HVM
-
Viestit: 852
Liittynyt: 16.12.2007 17:35

ViestiKirjoittaja HVM » 8.8.2008 18:14

Njaa, no onhan se noinkin. Pantakoon siis kansalle laitekohtainen raippavero, ei kato enää köyhät viittä tv:tä. Oppis itekin tulemaan vähemmillä vastaanottimilla toimeen. :)

weasel
-
Viestit: 3392
Liittynyt: 23.7.2003 15:37

ViestiKirjoittaja weasel » 8.8.2008 18:32

Tässä on sellanen mutta, että nyt kun on juuri saatu Suomi digiaikaan ja mummoille kansalaisboxit, niin kaikkien pitäisi sitten hankkia taas uusi kortillinen boxi. Sitten niitä kortteja pitäisi saada jokaiseen talouteen niin monta kun on boxejakin (olohuone, makuuhuone, lastenhuoneet, kesämökki jne.) ja tämä taas tuottaa sen ongelman, että niitähän voi tilailla sitten useamman ja jakaa naapureille ja sitähän YLE ei halua.


Tuokin imho on ylen / digitan ongelma.

Defeat
-
Viestit: 2056
Liittynyt: 27.7.2003 17:51
Viesti:

ViestiKirjoittaja Defeat » 8.8.2008 21:29

Jos joku haluaa tuijottaa tuota Ylen tarjoamaa p*skaa, niin silloin kyseinen henkilö varmaan maksaa sen tv-luvankin mielellään.

En tiedä mitä big brothereita tai sisusta kämppäsi pilalle hinttarin ohjeilla -ohjelmia te mieluiten katsotte,
mutta kyllä Yle tarjoaa laadukkainta kotimaista ohjelmaa.

Ja aiheeseen. Nykyinen lupakäytäntö on tosiaankin vanhanaikainen ja järkevin ja toimivin ratkaisu olisi rahoittaa Ylen toiminta valtion budjetista.

EscMk3
-
Viestit: 2140
Liittynyt: 30.1.2006 17:36
Viesti:

ViestiKirjoittaja EscMk3 » 8.8.2008 21:46

En tiedä mitä big brothereita tai sisusta kämppäsi pilalle hinttarin ohjeilla -ohjelmia te mieluiten katsotte,
mutta kyllä Yle tarjoaa laadukkainta kotimaista ohjelmaa.

Discovery, Mtv3 MAX ja JIM. Sieltä näkyy ohjelmatietojen mukaan tulevan välillä siedettävääkin ohjelmaa :), Uusintojen välissä...

Kylläpä tuota pärjää ilman telkkariakin, ei nuo ohjelmat kuitenkaan niin loistavia ole :) Mutta nuo 3 hakkaa ylen 100-0.

Sebastian
-
Viestit: 8651
Liittynyt: 3.8.2003 15:43

ViestiKirjoittaja Sebastian » 8.8.2008 21:51

Itsellä oikeastaan ainut mitä kavavia katson niin Discovery ja talvella lisäksi NASN.
Nyt voi joutua välillä YLEäkin katsoo ku paralympialaiset mutta ne kyllä näkyy Eurosportillakin.

Duke
-
Viestit: 433
Liittynyt: 28.7.2003 0:13
Viesti:

ViestiKirjoittaja Duke » 9.8.2008 8:33

Taas eilen kirjekuorta sieltä suunnasta tuli, sopivasti on tuo lehtien keräyslaatikko tuossa postilaatikon vieressä niin ei tarvi sisälle asti kanniskella =)

Augusti
-
Viestit: 39
Liittynyt: 31.1.2006 21:58

ViestiKirjoittaja Augusti » 9.8.2008 8:51

Lakkautetaan nykyinen televisio systeemi ja vedetään joka kotiin valokuitu, jonka avulla sitten katotaan nopeilla yhteyksillä tv:tä varmaan saa sieltä kaikki hd:, hiv:t ja muut kupat näkymiin... Sitten myydään nykyiset boksit Ruotsiin tai Ahvenanmaalle.(käytännössä sama-asia.) Valvonta helpottuu kun pystytään seuraamaan mitä kukin katsoo. Valvontaan valtiovalta varmaan kehittää jonkun yhtäpätevän ohjelman kuin lapsipornon suodattamiseen.

----
Eli yllä oleva on täysin provoa. Minä maksan tv-lupani, olen lapsellinen opiskelija. Ja aijon maksaa jatkossakin, vaikka koenkin että hinta on melko kohtuuton pelkästä jääkiekon mm-kisoista ja pojan pikku-kakkosesta.

Mutta ihmetyttää ettei tuota kortti hommaa otettu käyttöön silloin kun digiaikaan siirryttiin. Tosin jos olisin maailmanvaltias, olisin toteuttanut sen niin että kaikki ostaa "perus-kortin". Se olisi maksanut nykyisen TV-luvan verran, ja korvais tv-luvan. Sitten jos joku viellä haluais niitä edellä mainittuja gay-sisustus ohjelmia, niin maksais sitten siihen päälle sen 20€/kk.(tai mitä ne maksaakaan) Toki kaupalliset kanavat saisivat liittää kanavia tuohon tv-lupakortin yhteyteen, mutta niin että ilman korttia ei näe mitään.

Sitten rajoittanut korttien määrän/talous niin että yhdellän(1) luvalla saa kolme (3) korttia, jottei niitä suotta jäisi yli naapureillei. (toki silti niin kävisi että naapurit kattelisivat toisten ylimääräisillä korteilla, mutta jos käräyttää väärin käyttäjän niin saa vuoden ilmaisen tv-luvan (1 kortti, ei kolmea, koska muuten käräyttelisitte toisianne ringissä.).) Ja kuka on naapurin kortilla kattellu niin veisin sen ja kortin antajan vehkeet! (kaiken mitä on tv:seen liittänyt.) Tai vaihtoehtona niin tolkuton sakko ettei kenenkään oo järkevää katsella ilman omaa korttia. (jollei oo varaa sakkoon niin vehkeet lähtee.)

Jollei kolme korttia / talous riitä niin varmaan on varaa maksaa toinen tv-lupakin jos on varaa kattoa neljään telkkua samaan aikaan. Mökille yms. ei omaa lupaa tarttis lunastaa kun senkun nappaa tuon kortin mukaan kun mökille menee.

Kaiken sen rahan mikä ei M.Jungnerin lompakkoon mahdu, käyttäisin johonkin yleishyödylliseen niinkuin esim. kuljetusliikenteen tukemiseen.

Tosin jos olisin maailmanvaltias en olisi koko digiin edes siirtynyt, niin vähässä sen hyödyt ovat olleet...!

-jarkko-

ViestiKirjoittaja -jarkko- » 9.8.2008 8:59

Lupamaksu löysi meidätkin runsaan vuoden jälkeen kun tässä muutaman kerran tuli muutettua. Pakko melkein maksaa kun töllö näkyy suoraan ikkunasta.
Muutamaa sarjaa tulee ylen kanavilta seurattua mutta täyttä paskaa ne muuten tarjoaa.
Kaapelikortti tuli jokunen vuosi hommattua jossa 5 kanavaa eli discovery,animal planet,dsc civilis´n,dsc science,dsc travel mutta uusinnat alkaa jo ketuttamaan eli aiemmat discoveryn ohjelmat näkyy muilta kanavilta esim jim:ltä.
Discoveryllä pyörii samat hiton mainokset koko päivän ja kummasti vain muutamia jaksoja uusitaan suosituista sarjoista esim tuo hot rod tai tuunaajat.

arc
-
Viestit: 3083
Liittynyt: 23.7.2003 23:39
Viesti:

ViestiKirjoittaja arc » 9.8.2008 13:23

huh, tämä aihe muistutti että pitääkin peruuttaa maksu.

joskus alkuvuodesta kävi setä oven takana, ikävä kyllä silloisessa kämpässämme ovelta oli täydellinen näkymä olohuoneen nurkkaan. tuolla pirulaisella oli vielä niin nokut vaatteet päällä, että luulin joksikin naapuriksi. vähän oli hämmentynyt ilme kun ilmoitin television olleen käytössä "tämän kuun alusta" kun käynnissä oli muistaakseni 2.-3. päivä, mutta aika masokisti saa olla jos haluaa jotain takautuvia maksuja ruveta pulittelemaan.

weasel
-
Viestit: 3392
Liittynyt: 23.7.2003 15:37

ViestiKirjoittaja weasel » 9.8.2008 14:10

Itse avaan yleensä oven niin että telkkaria ei nää yms.Toisaalta nykyaikana, mitä väliä jos telkkarin näkee. Jos ei ole digisovitinta...

arc
-
Viestit: 3083
Liittynyt: 23.7.2003 23:39
Viesti:

ViestiKirjoittaja arc » 9.8.2008 15:29

no kovasti yritin, mutta oma ruho ei riittänyt kuitenkaan ihan peittämään kun näkyvyys oli niin suora. yritin kyllä sanoa, että jospa ei ole televisiota johon tyyppi totesti että "no, oikeastaan näin sen jo tuosta" ;)

Eemeli
-
Viestit: 4273
Liittynyt: 8.9.2003 11:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja Eemeli » 9.8.2008 15:46

Itsehän en edes avaa ovea jos en tunne tulijaa. Kaikenmaailman varajeesuksia ja paskanjauhajia saisi muuten koko ajan jututtaa. Heh, tosin kerran on käynyt niin että tulija olikin siviilipukuinen poliisi, tai itseasiassa niitä oli 3 :D Nehän ei ihan hevillä siellä oven takana luovuttaneet. Siinä vaiheessa avasin oven kun nimeltä huutelivat postiluukusta ja kertoivat olevansa poliiseja. No siinä sitten selvisi onneksi aika äkkiä että eivätpä nuo meikälästä edes etsineet...
Mutta itsehän siis en tietenkään edes telkkaria omista, joten en lupaakaan tarvitse.... ;)

Golf-8v
-
Viestit: 902
Liittynyt: 23.7.2003 16:41

ViestiKirjoittaja Golf-8v » 9.8.2008 16:41

Tänne pamahti kans luukusta samainen kirjelappunen. Ite en seuraa Ylen kanavia lainkaan, telkkaria muutenkaan en katso kuin alle 2h kuukaudessa. Yksi digiboxi löytyy, mutta takaa on katkaisijastakin virrat pois, koska käyttö on niin vähäistä. Vuokraamosta haettujen leffojen katseluun ei tarvita lupia joten videotykillä voin huoletta katsoa vuokra/ostodvd leffoja ilman mitään tv-maksuja.

Oli muuten tähän kirjeeseen laitettu maininta siitäkin, että lupamaksu pitää maksaa vaikka katsoisi vain muita kuin ylen kanavia... aika paskan jauhantaa kun yle alkaa mankumaan rahoja siitä vaikka heidän kanaviaan ei katsota ja muut kanavat jotka rahoittavat toimintansa mainoksilla niin keräävät kaikki katsojat...

Babar
-
Viestit: 2730
Liittynyt: 23.7.2003 14:35

ViestiKirjoittaja Babar » 9.8.2008 19:04

Mökille yms. ei omaa lupaa tarttis lunastaa kun senkun nappaa tuon kortin mukaan kun mökille menee.

Tämä voisi toimia jos asuisi yksin ja oleskelisi vain toisessa paikassa kerrallaan, mutta kun on pehe, niin kaikki ei siellä samaan aikaan aina ole. Ja toinen seikka on se, että mulle on ihan sama nappaanko minä mökille mennessäni mukaani tuon kaapelikortin vai jääkapin ovesta joulukortin, kun mökillä on analoginen verkko.

audi1002.8
-
Viestit: 474
Liittynyt: 19.9.2004 19:20

ViestiKirjoittaja audi1002.8 » 28.10.2008 18:13

Tuli tänään taas lappu kotiin, että "Alueellamme on käynnissä tehostettu valvonta jne..". Onko tuo pelkkää pelottelua vai ihan totta? Itse kallistun pelotteluun, enkä aio maksaa. Kesän alussa tuli samanlainen lappu, mutta sen seuraamuksia en ehtiny seuraamaan, ku samoihin aikoihin mentiin kesäks maalle.

Eemeli
-
Viestit: 4273
Liittynyt: 8.9.2003 11:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja Eemeli » 28.10.2008 18:34

^Vaikka ei olisikaan pelottelua niin ei se silti ainakaan omaa maksuhalukkuutta muuttaisi mihinkään. Saahan sitä käydä kyselemässä, vaan eipä ovet aukene heille ja vaikka vahingossa aukeaisi niin eihän mulla mitään telkkaria silloin olisi. Kuten ei oikeastikaan tietysti ole...köh...
Ja vaikka siinä jostain ihmeen syystä ilmenisi että mulla se telkkari olisi (jota siis ei ole...köh köh..) niin eipä siitä vankilaan joudu. Sanoo vaan että just äsken sen sisään kannoin jolloin ystävällinen tarkastaja antaa maksulaput ja toivottaa hyviä hetkiä uuden näköradion parissa. Paskat ne mitään sakkoja siitä aina anna. Ne nyt saa ne kiksinsä jo siitä että saivat yhden luvanmaksajan lisää.

weasel
-
Viestit: 3392
Liittynyt: 23.7.2003 15:37

ViestiKirjoittaja weasel » 28.10.2008 18:50

Paljonkohan noille tarkastajille maksetaan ko. kaupustelusta?

vk
-
Viestit: 1871
Liittynyt: 28.11.2004 16:07

ViestiKirjoittaja vk » 28.10.2008 19:01

noni ei ole riemulla rajaa kun piti tänään lunastaa Autolle oma tv-lupa.

No kyseessä on kuitenkin taksi joka on firman nimissä ja tv näkyy asiakkaille joten ei passaa käydä kikkailemaan. Tämä maailma kantaa päällä niin todella kateellisia ihmisiä ettei menisi kuukauttakaan ennenkuin tarkastaja olisi taksissa kyyläämässä ilmoituksen perusteella. On käynyt muille taksareille Oulussa näin ikävästi...

Ja radionsoittomaksuhan tulee tietysti tuohon päälle vielä lisäksi

Babar
-
Viestit: 2730
Liittynyt: 23.7.2003 14:35

ViestiKirjoittaja Babar » 28.10.2008 19:36

Tämä maailma kantaa päällä niin todella kateellisia ihmisiä ettei menisi kuukauttakaan ennenkuin tarkastaja olisi taksissa kyyläämässä ilmoituksen perusteella.

Olen huomannut tässä viime päivinä saman.

Defeat
-
Viestit: 2056
Liittynyt: 27.7.2003 17:51
Viesti:

ViestiKirjoittaja Defeat » 30.8.2009 15:30

Taas vaihteeksi tällaisia uutisia.
http://www.kaleva.fi/plus/juttu811569_page0.htm

Leskinen
-
Viestit: 1385
Liittynyt: 25.2.2005 12:01

ViestiKirjoittaja Leskinen » 10.12.2009 0:53

Heh heh, Kuka oikeasti uskoi että edes 175€ riittäisi..

http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/yle- ... oon/511669

yli 300 €... arviolta...

Ristus vittu ihan tosi hei nyt jo...

Mess
-
Viestit: 371
Liittynyt: 12.11.2003 9:04

ViestiKirjoittaja Mess » 10.12.2009 8:07

Heh heh, Kuka oikeasti uskoi että edes 175€ riittäisi..

http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/yle- ... oon/511669

yli 300 €... arviolta...

Ristus vittu ihan tosi hei nyt jo...


Noooh, eihän se tarkoita vasta kuin noin 40-50€ korotuksia/vuosi, mikäli mediamaksu aloitetaan 175€:lla ja arvion mukaan 2015 maksun pitäisi olla jo yli 300€ :D....:D :D :D
lol vittu :D

J-M Koopikka
-
Viestit: 671
Liittynyt: 5.8.2003 20:57

ViestiKirjoittaja J-M Koopikka » 10.12.2009 8:14

Niin no, ny viedää miestä kuin hullua takissa, kun on saatu maksu pakolliseksi ja ei voi kuin inistä. Kiitti vitusti suomi, eikö nää piiloverot jo riitä vitun korkean veroäyrin lisäksi...

PalliArt
-
Viestit: 131
Liittynyt: 5.3.2005 22:25

ViestiKirjoittaja PalliArt » 10.12.2009 11:33

2012 tulee vielä TV-vero; maksat uuden telkkarisi hinnasta 40-60% veroja hiilidioksidipäästöjen mukaan.
:)

SR2001
-
Viestit: 742
Liittynyt: 12.6.2006 9:54

ViestiKirjoittaja SR2001 » 10.12.2009 16:08

On tää kyllä uskomaton maa...tähän perään helvetisti kirosanoja.
Kevennetään muka veroja ja samalla luodaan pakollisia maksuja, sen jälkeen onkin taas näppärä nostaa niitä veroja ja pitää maksut entisellään tai korottaa joka 3*inflaation verran.
**turpa kiinni kansalaiset***

thst
-
Viestit: 120
Liittynyt: 22.10.2009 14:26

ViestiKirjoittaja thst » 10.12.2009 16:46

On tämä kyllä ihan älyttömäksi mennyt. Isot herrat taitavat vain haluta palkankorotuksia näillä "pakollisilla maksuilla". Olisi edes päätetty että nykyinen tv-maksu säilyy, niin voisi kiertää vielä helposti. Muutenkin omasta mielestä Ylen kanavat ovat täyttä ******. Ainut ohjelma mitä olen viimeisen puolen vuoden aikana sieltä katsonut oli pieni pätkä linnanjuhlia, ja ainakin täällä lähetys pätki minkä kerkesi, että sekin siitä sitten. Ja tästä huvista sitten pitäisi maksaa parit sadat eurot.. Ei voi käsittää :D

J-M Koopikka
-
Viestit: 671
Liittynyt: 5.8.2003 20:57

ViestiKirjoittaja J-M Koopikka » 10.12.2009 21:17

Niinpä, ite en ole kattonu teeveetä yli vuoteen, siitä syystä en edes "eron" jälkeen viittiny edes omaa hankkia uuteen asuntoon. Pitäkööt tunkkinna, kun eivät suolla kuin tositeeveetä ja salkkareita.

jarskii-
-
Viestit: 3309
Liittynyt: 29.8.2006 21:57

ViestiKirjoittaja jarskii- » 7.9.2010 18:58

ku täälläki näyttäis olevan paljon teeveettömiä ihmisiä niin uutisointia pitkästä aikaan :D

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010090 ... 7_uu.shtml

Sebastian
-
Viestit: 8651
Liittynyt: 3.8.2003 15:43

ViestiKirjoittaja Sebastian » 7.9.2010 21:28

Mihinhän sitä laittas taas säästyvät 14€?

KariT
-
Viestit: 815
Liittynyt: 23.7.2003 16:42

ViestiKirjoittaja KariT » 7.9.2010 21:39

Samaa itsekin mietin:)

diffas
-
Viestit: 878
Liittynyt: 11.4.2008 14:24
Viesti:

ViestiKirjoittaja diffas » 7.9.2010 21:43

Autoon toki noi kantse laittaa. :)

Se o näemmä ton tv-lupamaksunki kans aina, et keppiä tarjotaan porkkanan sijasta.

weasel
-
Viestit: 3392
Liittynyt: 23.7.2003 15:37

ViestiKirjoittaja weasel » 7.9.2010 21:48

Mihinhän sitä laittas taas säästyvät 14€?


Jep.

J-M Koopikka
-
Viestit: 671
Liittynyt: 5.8.2003 20:57

ViestiKirjoittaja J-M Koopikka » 8.9.2010 10:12

Mutta miettikääpä tota 14e vanhassa rahassa tai tuon luvan tulevaa hintaa se on nimittäin ~1500mk, tuota voisi sanoa aseettomaksi ryöstöksi.

Onneksi ei oo hopeidenjaon jälkeen tullu ostettua uutta tv:tä, ja ei kyllä oo ollu ikäväkään mitään BB:tä, salkkareita tai muuta yms "laatuohjelmaa" :)

arc
-
Viestit: 3083
Liittynyt: 23.7.2003 23:39
Viesti:

ViestiKirjoittaja arc » 8.9.2010 11:21

taas säästää enemmän kun jättää maksamatta :)

dosetti
-
Viestit: 287
Liittynyt: 11.8.2006 18:35

ViestiKirjoittaja dosetti » 8.9.2010 11:43

Eikö tätäkin maksua voisi oikeasti sisällyttää verotukseen? Perusteeksi ihan mikä tahansa muu kuin televisio- ja radiolähetysten vastaanotto. Se kun on liian vanhanaikaista.

V Marjamäki
-
Viestit: 256
Liittynyt: 23.7.2003 8:14

ViestiKirjoittaja V Marjamäki » 8.9.2010 15:20

http://fi.wikipedia.org/wiki/Televisiomaksu

Mielenkiintoinen tuo hinnan kehitys, 2003 vuoteen verrattuna melkein 50% tullut lisää.
Suostuisikohan työnantaja sitomaan palkkakehityksen tv-maksun kehitykseen...

204
-
Viestit: 210
Liittynyt: 19.4.2009 7:43

ViestiKirjoittaja 204 » 8.9.2010 16:25

Johtajan palkka vaivaiset 25 tuhatta €????
Edellisellä oli vain 15 tuhatta joten kait se kautta linjan on kohonnut,

Köyhä kansa maksaa ja herrat nauraa.

SR2001
-
Viestit: 742
Liittynyt: 12.6.2006 9:54

ViestiKirjoittaja SR2001 » 9.9.2010 8:50

^Tai jättää maksamatta.
En kannata siirtoa veroista maksettavaksi koska sittenhän mäkin joutuisin osallistua noihin talkoisiin...

Antero
-
Viestit: 1279
Liittynyt: 19.8.2003 10:51

ViestiKirjoittaja Antero » 9.9.2010 15:23

Onneksi ei oo hopeidenjaon jälkeen tullu ostettua uutta tv:tä, ja ei kyllä oo ollu ikäväkään mitään BB:tä, salkkareita tai muuta yms "laatuohjelmaa" :)


Sen mitä ymmärrystä mulla on tuosta TV-luvan jyvityksestä, niin näiden em. ohjelmien tuottamiseen siitä ei mene penniäkään?

kilpijoki
-
Viestit: 4035
Liittynyt: 16.9.2003 12:03

ViestiKirjoittaja kilpijoki » 9.9.2010 15:36

Toukokuussa levisi tallentava tigiboksi. Sen jälkeen ei ole tullu tv lähetyksiä katottua. Netistä saan päivän uutisannin ja PS3:a pyörittämällä voi katsoa vaikka vuokraamosta leffan tai pelata pelejä. Aika vähiin on jäänyt kokonaisuudessaan tuon ruudun tuijottaminen. Aikaa on vapautunut muihin hommiin, enkä koe jääväni mistään paitsi.

Golf-8v
-
Viestit: 902
Liittynyt: 23.7.2003 16:41

ViestiKirjoittaja Golf-8v » 9.9.2010 20:28

^ Samaa mieltä. Itellä tosin teeveetöntä kautta takana jo parisen vuotta. En oo kaivannut yhtään. Leffaa makuunista jos jotai haluu katella ja uutiset netistä näppärästi :)


Palaa sivulle “Yleinen - muut aiheet”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa