Mobiililaajakaistan hitaus
Valvoja: ffp jäsenet
Mobiililaajakaistan hitaus
Tuli laitettua tuollainen totaalimax paketti ja nyt on ongelmana netin hitaus. Seinäjoen keskustassa netin nopeutta mittaavilla sivuilla nopeudeksi irtoaa 0,3 M vaikka luvataan 5M (puhelin tosin taitaa pystyä vain 3,6 M) ja samalla pöydällä saman firman 1M mokkulalla pääsee 0,7M. Rajoittaakohan firma tuota nopeutta 384 kt:n, kun tuo 0,3M löytyy eri paikoissa ja kaikkina kellon aikoina ja mittaustulos on aika vakio 300 kt? Onko kukaan saanut hyvitystä netin hitaudesta, sillä noin suuri ero luvatun ja todellisen välillä on liikaa.
Eikai tossa mikään huijaus ole kyseessä, nopeus toimii 3g alueella, ei edge ym alueilla. Tuo 3g alueen kattavuus / katvealueet vaihteleekin sitten. Kotona Elisan mokkula toimii vallan mainiosti, vastaava kapine Soneralta ei toimikaan kuin edge nopeudella...
Kannattaa siis kokeilla ko. operaattorin mokkulaa esim. kotona tai missä ikinä sitä pääasiallisesti käyttääkään..
Kannattaa siis kokeilla ko. operaattorin mokkulaa esim. kotona tai missä ikinä sitä pääasiallisesti käyttääkään..
Mulla kans vastaavia kokemuksia soneralta. Esim Dna toimii paikassa A, mutta sonera ei edes yhdistä verkkoon samassa paikassa, ei toimi ollenkaan. Jotenki tuo soneran mokkulaliittymä on todella ronkeli toimintansa suhteen. En suosittele hommaamaan ko operaattorin mokkulaa. (SONERA ON IHAN PERS**STÄ)
Joo, eri firmoilla on mastot eri paikoilla, mutta jos elisan mokkula toimii siedettävästi, mutta saunalahdelta otettu puhelin ei ja paikka on sama niin jonkinhan täytyy rajoittaa tuota puhelimen yhteyttä. Tai ainakin näin maalaisjärjellä ajatellen olettaisin. Samaa mastoa kuitenkin käyttävät. Se ihmetyttää myös kun tuo nopeus on samaa luokkaa vuorokauden ajasta riippumatta, yöllä olettaisin olevan vähemmän kuormitusta verkossa, ehkä. En tiiä. Pitää soittaa asiakaspalveluun ja kysyä.
Itsellä on tuo soneran mokkulaliittymä nokian mokkulalla jonka nopeus on 3.6megaa. Päivisin siirtonopeus on luokkaa 150-200kt/s eli vastaa jotain 2megan laajakaistaa mutta öisin saattaa siirtonopeus olla tuon 400kt/s eli ihan mitä luvataankin. Itse olen jopa yllättynyt miten hyvin tuo toimii. Hidashan tuo on kyllä kun on tottunut 10megan liittymään mutta kyllä tuollakin pärjää.
Täysin paikasta riippuvainen. Tukiasemat on eri paikoissa ja kapasiteettiä on eriverroin eri operaattoreilla. Meillä meni ihan perus GSM-liittymätkin vaihtoon kun muutettiin. Ei DNA kuulunut täällä uudessa osoitteessa eivätkä halunneet tehdä asiallle mitään, joten liittymät vaihtoon ja Soneralla täydet kentät. Emännällä oli muuten vielä yli vuosi jäljellä määräaikaista sopimusta, mutta vapauttivat senkin jotta sai liittymää vaihtaa.
Ai niin... DNAlla St Michel raveissa oli käytännössä koko ajan verkko varattu. Mikään ei mennyt läpi. Soneralla ei kyseistä ongelmaa ole ollut. Sit asuin vuosia Prisman vieressä, niin huomas suoraan Elisan datasiirtonopeuksissa millon kauppa oli auki... Tippui ihan älyttömästi kun kaupassa oli paljon porukkaa.
Ai niin... DNAlla St Michel raveissa oli käytännössä koko ajan verkko varattu. Mikään ei mennyt läpi. Soneralla ei kyseistä ongelmaa ole ollut. Sit asuin vuosia Prisman vieressä, niin huomas suoraan Elisan datasiirtonopeuksissa millon kauppa oli auki... Tippui ihan älyttömästi kun kaupassa oli paljon porukkaa.
Viimeksi muokannut DjLeca, 15.11.2009 15:50. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Soneran toimimattomuus johtuu ihan siitä, että sen 3G verkko on yli vuoden Elisaa ja DNA:tä jäljessä. Just oli jokin firma tutkinu pohjoismaiden 3G verkkoja ja DNA:lla oli kattavin sen mukaan, tosiasiassa menee Elisan kanssa varmaan aika tasa. Itselläni oli elisan mokkula Tampereen Härmälässä kokeilussa ja ei sillä tehny hevon vittua, kun taas DNA rokkaa 24/7.
Loppupeleissä päädyin kuitenki saunalahden kiinteeseen laajakaistaan kaapelia pitkin.
Loppupeleissä päädyin kuitenki saunalahden kiinteeseen laajakaistaan kaapelia pitkin.
Palaa sivulle “Yleinen - muut aiheet”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa