Puukattilat ( muuttunut pelletti yms. keskusteluksi )

Yleiset ei-autoaiheiset jutustelut, kuten tietokoneet, muurahaisten karkoitukset ja muut :)

Valvoja: ffp jäsenet

Niiranen
-
Viestit: 233
Liittynyt: 15.10.2004 22:20

Puukattilat ( muuttunut pelletti yms. keskusteluksi )

ViestiKirjoittaja Niiranen » 8.10.2009 9:52

Kattilan vaihto olisi edessä:
Tällä hetkellä olevassa 30 vuotta vanhassa Jämän yläpalokattilassa alkaa tulla tunnit täyteen...

Nyt haluaisin puulämmittäjien mielipiteitä puukattiloista. Lähinnä, mitä tulee ottaa huomioon ostossa; ylä-, ala, vai käänteispalokattila ja miksi. Huollettavuus yms.

Myös sellainen seikka olisi hyvä ottaa huomioon, että jos siirtyy esim. pellettilämmitykseen myöhemmin, niin polttimen käyminen kattilaan olisi ihan hyvä. Stokerimallinen ei mahdu pannuhuoneeseen...

Kattila saisi maksaa mielellään sen max 3000 .

Lämmitettävä pinta-ala on n. 120 neliötä. Patterit seinillä + saunassa/pesuhuoneessa lattialämmitys.
Järjestelmässä on 1500 litran varaaja.
Savupiippu on 4.5 - 5.0 m korkea ja kattilan savupiipun reiän koko on n. 32x14 cm.

Myös Ouman tms. on tarkoitus laittaa. Haavena laittaa ehkä joskus tulevaisuudessa palo/kosteus/lämpöilmaisimet tämän perään sekä gsm modeemi. Kalliita vehkeitä on, mutta ehdotuksia voi laittaa toteutuksesta. Oumanilla olisi tarkoitus säätää 2 piiriä. Lataussarja varaalle tulee myös.

Spekulointeja en tarvitse, ihan kokemus/tietopohjalta vastauksia. Kiitos !
Viimeksi muokannut Niiranen, 23.12.2009 19:50. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

lasses
-
Viestit: 607
Liittynyt: 25.8.2003 15:27

ViestiKirjoittaja lasses » 8.10.2009 15:52

Puukattiloitahan löytyy lähes kaikilta valmistajilta. Käänteispalo lienee paras tekniikaltaan, mutta ei onnistu ton pellettiajatuksen kanssa. Käänteispalon kanssa täytyy olla aika suuret varaajat ja niiden lataus kannatta hoitaa jollakin automaattilatauspumpulla, että homma toimii oikein. Lienee jonkin sortin makuasia minkä merkin valkkaa kun vaan pääsee tuon tekniikan kanssa mieleiseensä ratkaisuun.

Tilat voi tietysti rajoittaa näitä varaajaratkaisuja. Tilaa pitäisi olla sitten myös tuolle pellettisiilollekin. TIetysti jos on tiukkaa niin vikkosiilollakin tulee aivan mainiosti toimeen, kuten minä teen.

Mulla on nyt kolmas vuosi pellettilämmitystä menossa. Kattila on Termax pellet 25 s ja poltin on Nova 20. Tyytyväinen olen ollut. Termocal antoi mulle aikoinaan hyvää neuvontaa omista tuotteistaan ja sitten löytyi vielä hyvä asentaja lähistöltä. Näiden takia valitsin Termaxin ja Novan.

Pellettikeskustelu.net vois olla hyvä foorumi tiedon hakuun näissä asioissa.

Sulle on järkevää tehdä kaksi piiriä ja kaksi sunttausta niin voit käyttää lattialämmitystä erillisenä ilman patterikiertoa. Oumaniinhan voi noita lisäpalikoita ostaa tarpeen mukaan myöhemminkin, jos ole oikein ymmärtänyt. Itse olen tullut hyvin toimeen perussetillä.

Mikko__
-
Viestit: 381
Liittynyt: 21.10.2003 18:02

ViestiKirjoittaja Mikko__ » 9.10.2009 15:56

Itsellä ollut hetken aikaa käytössä Ala-Talkkari B-40 alapalokattila. Kattila on lataamassa 2000 litran varaajaa. Valintaan itsellä vaikutti yksinkertaisuus ja varma toimivuus, ja lopulta hintakin jäi vain muutaman satasen kalliimmaksi kuin esim. jäspin yläpalokattila. Toimivuutta ja varmuutta hain siinä suhteessa että kattilassa olisi mahdollisimman vähän sähköjä, ja tämän takia jätin käänteispalokattilat ehdokkaista pois. Kattila-varaaja paketti toimii testatusti melko hyvin vapaalla kierrolla, joten vaikka sähkökatko tulisikin silloin kun kattilassa on tulet, ei kattila ihan helposti kiehu.

Tähän mennessä kokemukset ovat olleet hyviä, yhdellä pesällisellä kattila palaa noin kaksi tuntia ja lämmittää varaajan 40->80 (alin mittari). Hyötysuhteeltaan tuntuisi olevan jonkin verran parempi kuin jäspin ypv 40 ja suurin ero Ala-Talkkariin on, että sinne täytyy käydä lisäämässä puita n. 40min välein. (kaverilla jäspin kattila) Käänteispalokattilat ovat tietysti parempia hyötysuhteeltaan verrattuna ylä- tai alapaloiseen, mutta omassa tapauksessa sillä ei ole väliä kuinka paljon puita kuluu vuoden aikana. Ulkomitoiltaan B-40 ei ole kovin iso joten varmaan mahtuu myös moneen pannuhuoneeseen.

Huonopuoli Ala-Talkkarin kattilassa mikä oli jo ennen ostamista tiedossa, on varastopesän koko joka on vain 40x40 joten sinne menee vain max 35cm pitkä polttopuu, monilla muilla merkeillä mahtuu varastopesään puolen metrin puut, mutta en tuotakaan kokenut sellaiseksi etteikö sen asian kanssa pärjäisi.

Lehtilä
ffp jäsen
Viestit: 5032
Liittynyt: 17.7.2003 23:35

ViestiKirjoittaja Lehtilä » 9.10.2009 16:35

Itsellä 170m2 omakotitaloa ja 150m2 tallia lämmittää omavalmisteinen puukattila, joka lataa 3000l varaajaa.

Latauspakettina Automixin pakett joka toimii hienosti. Kattilassa on säädettävä termostaatti joka kytkee latauspumpun päälle n.70 asteessa.

Varaajassa on 3kpl lämmönvaihdinkierukoita:
1. talon lämmitykselle (asuinrakennuksessa alasunttaus asuintilojen lattoille)
2. tallin lämmitykselle
3. käyttövedelle

Lämmönsäätöautomatiikkana molemmissa lämmityksissä toimii Automix 10 joka oli aika paljon edullisempi verrattuna Oumanniin. Ominaisuudet riittävät itselle.

Talliin on luultavasti tulossa Mitsubishin GE35 ilmalämpöpumppu pitämään peruslämpöä yllä niin säästää paljon työtä polttopuiden teossa sekä poltossa talvisin.

jatako
-
Viestit: 3
Liittynyt: 16.4.2009 21:35

ViestiKirjoittaja jatako » 9.10.2009 23:07

Tässä on melko kattava lista eri kattilavalmistajista. http://www.tts.fi/foredep/kalusto1/polt ... ttilat.htm

Meillä taloa lämmittää Jämän kaksoiskattila. Eli alunperin öljy/puu mutta on modattu puu/pelletti. Yläpaloinen kattila ei ehkä kaikkein tehokkain ja paras hyötysuhteeltaan, mutta tuossa tuo pellettiin vaihtaminen menee ihan automaattisesti termostaatin ohjaamana. Ei tartte mitään luukkuja vaihdella tai poltinta kiinnitellä. Puitten tuottama lämpö kun loppuu niin automaattisesti lähtee pelletti pöhisemään. Semmonen kattila kannattaa varmaan valkata mihin menee 50 cm klapit.

Niiranen
-
Viestit: 233
Liittynyt: 15.10.2004 22:20

ViestiKirjoittaja Niiranen » 10.10.2009 15:36

Pitää rueta miettimään kumminkin varmaan tuota pellettilämmitystä. Ja mielellään sellaista, että pystyy puutakin polttamaan. Kavereilla on hyviä kokemuksia kanssa pellettilaitteista. Joutuu vaan tilaratkaisuja miettimään, koska haluaisin sitten kerralla isomman siilon, niin ei tarvitse koko ajan olla kantamassa sankolla lisää tavaraa sinne. Kiitos tähän astisista vinkeistä!

lasses
-
Viestit: 607
Liittynyt: 25.8.2003 15:27

ViestiKirjoittaja lasses » 12.10.2009 12:15

Porukoiden taloon asennettiin viime syksynä Tremaxin 25 bio. http://www.termax.fi/index.php?mid=24 Aika möhkäle, ei olisi mennyt mun pannuhuoneeseen, mutta tonne meni ja hyvä setti on ollut. Vakavaan puunpolttoon tuohon pitää laittaa varaaja kylkeen. Pelletillä toimii hyvin noinkin.

Eipä tuo viikkosiilon täyttö nyt ihmista tapa. Huhtikuussa ostin 500 kg:n suursäkin ja sillä mentiin syyskuun alkuun. Talvella tavaraa menee 400 litraa viikossa. Mutta tuokin vaiva riippuu tiloista jne.

Siilo kannattaa miettiä huolella, ettei tule sitten ongelmia kun siilossa 4 tn nappulaa ja kaira jumissa. Tulee vähän rankka puhde jos pitää lapioida siilo tyhjäksi. Mutta kaikenlaisia ratkaisuja on olemassa, eli kannattaa selata tuota pellettikeskustelua ja jutella pelletin käyttäjien kanssa. Sähkö-, öljy- ja halkolämmittäjien kanssa ei pelletistä kannata vääntää, koska yllättäen heillä on monta kaverin tuttua joilla pellettilaitteet ei toimi. Mullakin kirves mikä ei toimi.

Iso-Jaska
-
Viestit: 1784
Liittynyt: 23.7.2003 11:02

ViestiKirjoittaja Iso-Jaska » 12.10.2009 14:49

Pellettilämmittäjien riesaksi löytyy typeriä määräyksiä, jotka rajaavat pannuhuoneessa varastoitavan polttoaineen määrää. Erillisetkin pa-varastot on osastoitava (lue: lisää rakentamiskustannuksia).

http://www.finlex.fi/data/normit/28202-E9su2005.pdf

WAGner
-
Viestit: 56
Liittynyt: 7.12.2004 19:16

ViestiKirjoittaja WAGner » 12.10.2009 17:59

Itellä ollu pellettilämmitys yli kolme vuotta, reilu 130m2 lämmitettävää. Kattilana aritermin biomatic20, ei varaajaa toistaiseksi. Tyytyväinen olen ollut. Kuvia järjestelmästä voin laitella näytille, jos jotakuta kiinnostaa. (On noittenkin laitteiden hinnat pikkasen pompsahtaneet vs silloin kun itse ne hommasin)

A-j-P
-
Viestit: 862
Liittynyt: 28.8.2009 20:36

meillä lämmittää pelletti

ViestiKirjoittaja A-j-P » 12.10.2009 21:21

noin 3v sitten tuli tuo pelletti. Vähintään kun puhdistaa kerran kahdessa viikossa niin hyvin pelaa...

Niiranen
-
Viestit: 233
Liittynyt: 15.10.2004 22:20

ViestiKirjoittaja Niiranen » 12.10.2009 21:32

Itseäni kyllä vielä vähän sylettää tuo pellettihomma, koska olen lämmittänyt joskus aikoinaan kolmena talvena ystäväni reilua 2000 neliön kiinteistöä Ecotecin maljapolttimella, joka oikkuili aika paljon. ( lisänä oli onneksi öljypoltin )Ja on muuten saanut sitten pellettiä kantaa, kuten kuvitella saattaa. Palaa jonkun verran pellettiä tuollaisessa kiinteistössä, vaikka peruslämpöä pidettiin...
Mutta kumminkin olen saanut positiivistä palautetta omakotitalolämmittämisestä monelta eri taholta, joten harkinnassa on. Kattilavaihtoehtona on Arimaxin 5-Vuotta vanha puukattila, mikä poistuu tutulta käytöstä tässä lähiaikoina kuulemma. Mallia en nyt muista. Alkuun jos polttelisi pois tuon 25 mottia puuta tuolta liiteristä ja laittaa pellettipolttimen keväämmällä.

lasses: Meneekö oikeasti tuo 400 litraa viikossa talvella ? Kuulostaa melko paljolta... Onko 40 litraa viikossa lähempänä ? :O

Kaveri kertoi, että on pellettilämmitys, 200 neliön uudehko talo, ja menee 4000 kiloa vuodessa pellettiä.

lasses
-
Viestit: 607
Liittynyt: 25.8.2003 15:27

ViestiKirjoittaja lasses » 13.10.2009 11:11

Niin se 400 litraa viikossa on laskennallinen huippukulutusarvo, mikä kokemuksen perusteella lienee aikalailla oikea. Näillä keleillä kulutuson tottakai pienempi.

Kulutukseen tietysti vaikuttaa asumistottumukset: lämpimän vedenkulutus, henkilömäärä ja rakennus jne. Esim. meillä on lisäeristämätön ja kaksilasisilla ikkunoilla varustettu alkuperäiskuntoinen 50-luvun "rintatamamiestalo". Ei siis mikää matalaenergiaihme, joka lämpiää telkkarin hukkalämmöllä ja pierukaasuilla. Eli ei kannata vertailla toisten kulutusta suoraan, ellei tarkkaan tiedä kaikkia muuttujia.

Tuolla vaan oli tarkoitus kuvastaa sitä, että viikkosiilollakin pärjään aika hyvin, kuten Ruotsissa suuri osa pellettilämmittäjistä tekee. Tosin pitää sitten miettiä tuo tavaran kuskaaminen ja siirtely kotona jotenkin. Ja onko lähistöllä myyntipistettä mistä saa pieneriä järkevällä hinnalla?

Tuo kerta viikkoon puhdistaminen kyllä kuullostaa aika tiheältä väliltä. Meillä menee noin 1 tn tavaraa kunnes tarvitsee pannua nuohota. Senkin voisi Termaxissa automatisoida, jos alkaa siltä tuntua.

Se täytyy vielä sanoa, että jos puukattilassa alkaa polttamaan pellettiä, niin kannattaa tehdä itselleen selväksi muutama asia:
a) hyötysuhde voi jäädä alhaiseksi
b) polttimen kanssa voi joutua säätämään pitempään
c) ammattiapua ei välttämättä ole tarjolla, vaan pitää säveltää itse
Mutta jos noiden kanssa on sujut niin siitä sitten vaan nappula palamaan.

Niiranen
-
Viestit: 233
Liittynyt: 15.10.2004 22:20

ViestiKirjoittaja Niiranen » 22.10.2009 20:24

Noniin, nyt on sitten tulossa Biona 2000 pellettipoltin, toistaiseksi vanhaan kattilaan. Ensi kesänä uuden kattilan osto edessä. Nähtäväksi jää, laitanko kaksoispesäkattilan (puu/pelletti) vai perus pellettikattilan. ( Se tutulta käytöstä poistunut puukattila on harkinnassa vielä )
Pelletin saanti ei ole ongelma, paikkakunnalla on tehdas, ja jälleenmyyjiäkin löytyy reilusti. Kaverillani on samanlainen poltin, mikä itselleni on tulossa, ja hän osaa monen vuoden käyttökokemuksella säätää kyseistä poltinta. Eli apuakin on tarvittaessa saatavana mahdollisten ongelmien/säätöjen/asennuksen kanssa.

Siilona tulee toistaiseksi toimimaan 200 litran tynnyri, myöhemmin tulee sitten ihan kunnollinen siilo joko ulos tai varaajahuoneeseen.

Lämmönsäätöautomatiikkana toimii kaverilta lainassa oleva Tiimi 3000- säädin. Tulevaisuudessa ostan itselleni sopivan automatiikan. Näillä mennään nyt tämän talven yli.

Ps. Liiterissä olevat puut palaa vaikka leivinuunissa tai saunassa :D Toki tuossa kattilassakin voi puuta vielä polttaa, vaikka poltin onkin paikoillaan...

samik
-
Viestit: 78
Liittynyt: 21.1.2004 15:00

ViestiKirjoittaja samik » 22.10.2009 21:13

Eipä nuo stokerikkan isoja ole. Itsellä 500L ja ei paljon tilaa vie ja pienempiäkin on olemassa. Etu on että voi polttaa pellettiä, viljaa, turvetta, haketta jne. Pelletti on vaan niin kallista nykyään, että öljyllä on halvempaa lämmittää. Viljassa melkein sama lämpöarvo kuin pelletissä ja sitä saa 60€ tonni :) Tietysti stokeri vaatii hieman enemmän työtä, mutta potti pannuhuoneen nurkkaan niin aika kuluu paremmin pannarissa :)

lasses
-
Viestit: 607
Liittynyt: 25.8.2003 15:27

ViestiKirjoittaja lasses » 23.10.2009 11:16

Voisitko jollakin laskelmalla/taulukolla/linkillä/käsimerkeillä todistaa, että öljy on halvempaa kuin pelletti? Täällä Tampereella maksoi eilen 500 kg pellettiä 125 eur. Varmasti saa halvemmallakin jos ottaa suurempia eriä kuin vain yhden säkin ja siilloon puhallettuna hinta voi olla vieläkin halvempi. Öljyn hintaa en ole seurannut kuin ei kiinnosta enää, vaikka vanha oilon on muuttolaatikossa pannuhuoneen nurkassa.

Viljan poltosta kannattaa muistaa se, että palokaasuissa on syvyttäviä aineita, joten jos laitteet ei ole siihen suunniteltuja niin tiedossa voi olla ikäviä ongelmia.

Miten muuten öljy palaa stokerissa?

Ja Niiraselle: tervetuloa hulluiksi leimattujen pelletin polttajien joukkoon.

Iso-Jaska
-
Viestit: 1784
Liittynyt: 23.7.2003 11:02

ViestiKirjoittaja Iso-Jaska » 23.10.2009 15:24

Pelletin tehollinen lämpöarvo 5 MWh/t ja hintana esim. 115€/500kg tekee pelletille hintaa 46 €/MWh.
Öljyn tehollinen lämpöarvo 11,9 MWh/t, öljyä menee tonniin 1204 litraa, litrahinta 0,65€/l tekee 65,76 €/MWh

Hinnat vähän yläkantissa ku vertaa esim. www.polttoaine.net

Lämpöarvot lähtöisin http://www.tulisijaopas.com/polttopuu.htm

samik
-
Viestit: 78
Liittynyt: 21.1.2004 15:00

ViestiKirjoittaja samik » 26.10.2009 6:59

Netin laskureilla kun laskee, niin tulee se pelletti vielä vähän halvemmaksi, mutta kun laskee sen öljyn helppouden verrattuna pellettiin, niin ei siinä mielestäni paljon säästä. Tietysti öljyn hinta nousee, mutta tuppaa se pellettikin nousemaan perässä. Isännältä kuulin, että hänellä oli öljylitra maksanut 0,54€/L kesällä, mutta varmaan siitä vähän jo noussut.

Lämmittelin viime talven pellettiä, kun varastotilat eivät olleet vielä kunnossa ja mielestäni kallista oli. Vaihdoin ohralle loppukesästä ja hyvin toimi. Ainoastaan pieni ruuan haju pihalla vaivasi. Nyt menee hakkeella ja sitä sai yli 20 mottia yhden pellettitonnin hinnalla :) Työlästä, mutta halpaa :) Ja jäteöljyt voi viskata hakkeen sekaan :)

Olen eräässä lämmitysyrityksessä töissä ja ei näitä vehkeitä ainakaan vilja ole tuhonnut :) Ja kyllä nämä stokerit ja kattilat aikalailla kaikkiruokaisia ovat. Kaikki menee mikä palaa, jopa hevosen paskakin :D

Viljassa on tietysti myrkkykaasuja ja haisee hieman härskille, eli ei varmaan sovi tiuhaan asutulle alueelle, mutta maalla pätevää poltettavaa.

lasses
-
Viestit: 607
Liittynyt: 25.8.2003 15:27

ViestiKirjoittaja lasses » 26.10.2009 9:42

Se on kiva kun lämmitysyrityksessä olevan henkilön mielestä kaikki palaa. Eikö teidän alalla pitäisi myös miettiä miten palaa?

Niin mitäpä siitä jos vähän myrkkykaasua tulee, kunhan vaan on halpaa.

samik
-
Viestit: 78
Liittynyt: 21.1.2004 15:00

ViestiKirjoittaja samik » 29.10.2009 8:57

Mielestäni on järkevää polttaa kaikkea, mistä vaan lämmitysenergiaa saa. Sen puolesta kannatan stokeria, koska sillä se on mahdollista. Ja kyllä ne täysin puhtaasti ja tehokkaasti palaa, sen hoitaa lambrat nykyjärjestelmissä, niinkuin omassanikin. Ja ovat uusiutuvaa energiaa, eikös siihen nykymaailmassa pitäisi pyrkiä.

En missään nimessä moiti pelletti- ,maalämpö tai öljylämmittäjiä, mutta toin vaan oman mielipiteeni, että nämä ovat joko kalliita hankinta- tai lämmityskuluiltaan. Mutta ovat tietysti huomattavasti helpompia, kun stokerilämmitys.

Ja vaikka viljasta tulisi myrkkykaasuja, niin ei sen polttaminen ole lailla kielletty. Jos se todettaisiin vaaralliseksi, niin kyllä se kiellettäisiin. Moni maatila lämmittää viljalla, koska viljan hinnan vuoksi se kannattaa. Kyllä se pientalossakin hinnan puolesta alkaa houkuttamaan.Ja taitaa ne pahimmat pienhiukkaset tulla takan savupiipusta...

Mutta tietysti jokaisen oma valinta maksaako samasta energiamäärästä 230€ vai 70€. Olen sen verran köyhä, että valitsen halvemman vaihtoehdon.

lasses
-
Viestit: 607
Liittynyt: 25.8.2003 15:27

ViestiKirjoittaja lasses » 29.10.2009 11:04

Mulla on tossa pihassa noi vanhat misukat, koska tuut hakeen, olis ihan ilmasta energiaa tarjolla.

Täällä kaupungissa vois tulla äkkiä palautetta jos tossa stokerilla kituuttaisi. Pelletistä ei ole naapurilta kommenttia tullut. Hake vois olla ihan jees, jos olisi lämpökeskus ja vermeet siihen. Tutut laittoi teollisuushallinsa lämmityksen Alatalkkarin stokerilla, mutta heillä on hakelaitteet ja puuta omasta takaa ynnä pyöräkuomaajia jne. mitä taas mulla ei ole.

Mitä tollaset stokerilaitteet pientaloon maksaa varaajineen päivineen? Ei kaikilla ole edes tiloja tollasiin laitoksiin ja sitä hakettakin saa olla aika keko vuoden aikana, missä sen kaupunkialueella varastoi? Että aika monesta pikku seikasta tämä lämmitysratkaisu koostuu, eikä vain raaka-aineen halpuudesta.

Eipä silti, jos nyt olisi uusimassa lämmitysjärjestelmää, vois noi maalämmöt ja ilmavesipumput olla tarkemmassa syynissä. Viis vuotta sitten noista ei oikein mitään järkevää saanut kokoon.

samik
-
Viestit: 78
Liittynyt: 21.1.2004 15:00

ViestiKirjoittaja samik » 29.10.2009 11:42

Voishan sun misukat toimia, jos laittaisi hakkurin lävitse :D Ei vaiskaan, ei nyt aivan kaikkea polteta.

Totta on että ei kaupungissa viitsisi varmaan viljaa tai turvetta polttaa, saattaisi tulla naapurustolta sanomista. Hakkeesta ei tule pellettiä kummempaa päästöä. Yksi vaihtoehto on puubriketti, jonka saanti on vähän kiven alla. Eräs yritys tääläpäin tuottaa sitä sivutuotteena ja muistaakseni hinta oli alta 50€ kuutio. Sitä saa tietysti vain kesäisin, koska he käyttävät sitä omaan lämmitykseen talvella. Siinä on sama lämpöarvo kuin pelletissä.

Iselläni on autollissa pannuhuoneen eressä uhrattu n.10 neliön tila. Vaatii pellettikin tietysti säilytystilaa, mutta sen saa tietysti helposti puhallettuna. Olen tilannut pihaan hakekuorman ja lapannut ne siitä varastoon. Briketti olisi sen vuoksi parempaa, että ei vaatisi kuin yhden täytön vuodessa.Stokerin käyttäjä joutuu uhraamaan vapaa-aikansa ja enemmän tilaa, mutta lämmittämisessä tulee säästöä.

Itselläni on n.5 neliön pannuhuone ja siellä on stokeri ja kattila ja jää tilaa vielä reilusti. Hake taas vaatii paljon tilaa, eli sen vuoksi ei monelle sovi. Jos stokerin laittaa niin pitää melkein tallin suunnitteluvaiheessa se jo tietää.

Kattila+stokeri varmaan alkaen jotain 5000-6000€. Varaajaa ei tarvitse, minulla ainakin kierukka tuottaa hyvin vettä vaikka on 2 suihkua päällä. Kesällä se olisi tietysti kätevä, niin ei tarvitsisi pitää kattilaa tulilla.

Summarum. eli ei stokeri kaikille sovi, mutta jos tilat sallii, niin suosittelen. Ilma-vesi lämpöpumppu olisi kiinnostava vekotin, kun vielä vähän kehittyvät. Ehkäpä joskus kun kyllästyn stokerilla polttamiseen voisi tuo ilmasta veteen olla pätevä vaihtoehto.

Hervast
-
Viestit: 352
Liittynyt: 23.7.2003 22:29

ViestiKirjoittaja Hervast » 2.11.2009 1:53

Eikai viljasta nyt senkummempia myrkkyjä tule poltettaessa, ongelmana taitaa olla lähinnä koksaantuva tuhka joka ei valu tuhkapesään normaalin ritilän lävitse. Vaatii melkein liikkuvan arinan.

Ittellä aritermin 35+ klapikattia 2400 litran varaajalla ja oumanin säätäjällä. Hyvin ovat toimineet vaikkakin kattila teettää hyvän hyötysuhteen ylläpitämiseksi enempi huoltotyötä kuin vanha yläpalokattila. Mut lämmitys näillä keleillä jokatoinen päivä ja kesällä n. 6 päivän välein.

Niiranen
-
Viestit: 233
Liittynyt: 15.10.2004 22:20

ViestiKirjoittaja Niiranen » 23.12.2009 19:49

Päivitystä aiheeseen:

Nyt on pelletti palanut jo reilun kuukauden, ja hyvin on poltin pelannut. Säätöjä ei ole tarvinnut tehdä vielä ainakaan minkäänlaisia. Biona säätelee itse itseään. Läppäri on toki kiinni koko ajan polttimessa, että näkee palotapahtumat, kulutuksen, tehot yms. kivaa.
Turvallisuutta lisäämään on laitettu paloilmoitin, mikä sammuttaa polttimen havaitessaan savua pannuhuoneessa. Käyttövarmuutta on lisännyt itse rakenneltu gsm- modeemi, mikä soittaa häiriötilanteessa minulle. Häiriötilanteessa polttimeen kytketty läppäri voi myös käynnistää sähköpostiohjelman ja laittaa viestiä. Mutta tällä hetkellä ei ole kone netissä, niin ominaisuus on luonnollisesti pois käytöstä.
Veto-ongelmia ilmenee jonkun verran kattilassa, koska Biona ei meinaa millään rueta nostamaan syöttöprosenttia, mikä on merkki juurikin huonosta vedosta... Pitää tieten tuota reilua 4 metristä piisiä jatkaa ensi kesänä vaikka putkella tai sitten laittaa savukaasuimuri. Tiedä sitten, onko esim. metrin jatkamisella mitään merkitystä vedon parantamisen kanssa.


Palaa sivulle “Yleinen - muut aiheet”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 21 vierailijaa