Opetuslupa, vaihtelevat käytännöt?
Valvoja: ffp jäsenet
Opetuslupa, vaihtelevat käytännöt?
Tytölle opetuslupaa yritin saada. Virkailija A sanoi, ettei estettä pitäisi olla. Myös poliisi.fi antoi väärää informaatiota? Siellä kehoitetiin katsastamaan auto polkimelle ja käymään kirjalliset ym. ja kun kaikki valmiina voi lupaa anoa. Poljin laitettiin, mutta tie nousi pystyyn kun kirjallisissa ilmoitettiin että ensin pitäisi käydä poliisilla varmistamassa ettei estettä ole opetukselle...ja totta kai este löytyi, tyttäreni asuu eri osoitteessa opiskelija asunnossa. Laki sanoo että riittää kun on saman perheen jäsen. Nyt tilanne tulkitaan että ei ole vaikkei ole vielä täyttänyt 18v. miten tämä nyt oikeasti on, onko kellään tarkempaa tietoa?
-
- -
- Viestit: 163
- Liittynyt: 26.6.2005 22:48
-
- -
- Viestit: 16030
- Liittynyt: 23.7.2003 9:30
- Viesti:
www.poliisi.fi kirjoitti:Opetuslupa
Poliisi voi myöntää henkilölle ajoneuvon opetusluvan. Opetuslupa voidaan myöntää enintään yhdeksäksi kuukaudeksi. Uutta lupaa ei lain mukaan saa myöntää ilman pätevää syytä. Opetusluvan voi saada enintään kuusi kuukautta ennen kuin opetettava täyttää ajokortin saamiselle säädetyn vähimmäisiän. Lupa on maksettava hakemusta jätettäessä.
B-luokan ajoneuvon opetuslupaa haettaessa on oltava mukana:
Opettaja
# opetuslupahakemus täytettynä (saa paikallispoliisilta tai tutkinnon vastaanottajalta)
# kuljettajantutkinnon vastaanottajan antama todistus hyväksytystä teoriakokeesta ja katsastustoimipaikan todistus hyväksytystä muutoskatsastuksesta
# ajokortti
# auton rekisteriote (Jos auton omistajana tai haltijana ei ole perheenjäsen, niin hakemuksen liitteeksi tulee liittää ajoneuvon omistajan suostumus.)
# selvitys vähintään kolmen vuoden ajokokemuksesta opetusajoneuvon luokkaan kuuluvalla ajoneuvolla (esim. kahden henkilön allekirjoittama todistus)
Oppilas
# 2 valokuvaa (mieluiten mustavalkoisia)
# nuorison terveystodistus (enintään viisi vuotta aikaisemmin annettu)
# tai lääkärintodistus ajokorttia varten (enintään kuusi kuukautta aikaisemmin annettu)
Poliisilaitoksella pitää lisäksi täyttää ajokorttilupahakemuslomake (vihreä AKE F 102) sekä lomake, jossa kysytään onko hänellä entuudestaan ajokorttia tai ajokieltoa jossain EU- tai ETA-valtiossa. Hakijalla pitää olla vakinainen asuinpaikka Suomessa.
Maksu:
Ajoneuvon opetuslupa 23 € (+60 € oppilaan ajokorttilupahakemus)
Opetusluvan myöntämisperusteet
Opetuslupa voidaan myöntää, jos:
# autokouluopetukseen osallistuminen tuottaa opetettavalle hänen taloudellisten olosuhteidensa ja autokoulumatkojen pituuden vuoksi erityisiä vaikeuksia
# opettaja ja opetettava ovat saman perheen jäseniä
# ajo-opetus on opetettavan vamman johdosta annettava erityisin hallintalaittein tai automaattivaihteisella autolla
# opetusta annetaan autonkuljettajan ammattiopetuksen tai siihen rinnastettavan työnantajan antaman koulutuksen yhteydessä
Opetusluvan myöntämisen edellytyksenä on, että hakijalla on opetusajoneuvon ajo-oikeus ja vähintään kolmen vuoden ajokokemus opetusajoneuvon luokkaan kuluvalla ajoneuvolla sekä kuljettajantutkinnon vastaanottajan hyväksymät tiedot opetettavista asioista.
Opetuslupaa ei myönnetä hakijalle, jota on pidettävä opetustehtävään sopimattomana liikennerikkomusten tai henkilökohtaisten ominaisuuksiensa vuoksi.
Ajo-opetus on annettava luvassa määrätyllä ajoneuvolla, joka on muutoskatsastuksessa hyväksytty kuljettajaopetukseen käytettäväksi.
Miten tuo sitten loppupelissä määritellään? Ainahan ne lapset on samaa perhettä vaikka asuisivat eri paikassa. Taitaa olla siis taas kiinni siitä onko poliisisetä/-täti juonu costa ricansa vai ei...
Eikös kirjat ja virallisen asuinpaikan voi pitää "kotiosoitteessa" ja opiskelun takia muuttaa vain postiosoitteen tai väliaikaisen muutoksen, jotenkin näin sen voisi saada junailtua.
Toisaalta, en ole koskaan muuttanut osoitettani opiskeluaikana, ja silloin se oli muistaakseni vielä pakollista toisin kuin nykyään.
Toisaalta, en ole koskaan muuttanut osoitettani opiskeluaikana, ja silloin se oli muistaakseni vielä pakollista toisin kuin nykyään.
Tarkoittaako tuo myös sitä että vanhemmat sisarukset voivat opettaa nuorempia kunhan vain ikäeroa ja kokemusta on riittävästi vai rajataanko heidät automaattisesti "sopimattomana henkilökohtaisten ominaisuuksiensa vuoksi?"
Hullultahan tuo tuntuu että perheenjäsenyys lakkaa lain silmissä uuden osoitteen myötä, mutta toisaalta olenhan itsekin ollut "avoliitossa" miehen kanssa vaikka ihan hetero olenkin. Osoitteen muutoksellahan tuo puute korjaantuu ja saa opettaa. Tervetuloa takasi perheeseen.
Hullultahan tuo tuntuu että perheenjäsenyys lakkaa lain silmissä uuden osoitteen myötä, mutta toisaalta olenhan itsekin ollut "avoliitossa" miehen kanssa vaikka ihan hetero olenkin. Osoitteen muutoksellahan tuo puute korjaantuu ja saa opettaa. Tervetuloa takasi perheeseen.
^ eipä tuosta tekstistä ilmene mitään vaatimuksia tai rajoitteita sukulaissuhteissa, eli yhtä hyvin voi olla avopuolison homokaveri kuin tyttären lepakkopari, isä/äiti/mummo/vaari/setä/sisar tai ihan mitä vaan, jos tuo "samaa perhettä" tarkoittaa tosiaan lainsäätäjän silmissä samaa osoitetta: tällä perusteella voisi siis opettaa "autolla ajoa" naapurin tytölle ihan laillisesti, kunhan muuttaa osoitteen: "saman katon alle".
Hilppeä yksityiskohta olisikin jos perheen tytär/poika hakee opetuslupaa ajokortittomalle äitipuolelleen.
Hilppeä yksityiskohta olisikin jos perheen tytär/poika hakee opetuslupaa ajokortittomalle äitipuolelleen.
Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa