Golf IV ajotietokoneen asennus

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

K. Seppä
-
Viestit: 56
Liittynyt: 20.10.2006 11:32

Golf IV ajotietokoneen asennus

ViestiKirjoittaja K. Seppä » 3.2.2008 2:16

Koitin haulla etsiä mutten moista ainakaan löytänyt. Autona on tuollainen Golf mk4 TDI, mielessä pyörii saada tuohon ajotietokone ja cruise. Tuo vakkarihan onnistuu ihan viiksellä ja johtosarjalla mutta mites tuo ajotietokone?
Kyselin merkkiliikkestä niin sanoivat että mittaristo pitäisi vaihtaa, tuossahan on vain tuo ajonesto mittaristossa myös. Jos onnistuisin haalimaan jostain purkuautosta mittariston, avaimet, kaikki lukkot ja tuon viiksen. (pääsisin eroon myös noista lukkoongelmista ja saisin kaksi avainta) Onko jollain kokemusta aiheesta onnistuisiko kyseisin eväin?

Hyötyhän nyt ei ole niin suuri vaivaan nähden mutta se rakentelun ilohan taustalla painaa toki myös ;) Kaikki fakta ja mutu on tervetullutta!

Salmi
-
Viestit: 995
Liittynyt: 4.9.2005 12:45

ViestiKirjoittaja Salmi » 3.2.2008 9:55

Omasta mielestä mittariston pystyy sopeuttamaan autoon vain kerran(?) Eli romikselta saatu mittaristo ei näin ollen toimisi sun autossa..
Ja vaikka sen periaatteessa saisikin vaihdettua, koodaukset täytyisi suorittaa merkkiliikkeessä tms, omin avuin tuskin pystyy ajonestoa koodailemaan..

Minkälaisia lukko-ongelmia sulla on? jos ne liittyy lukkosylintereihin, ja hommaat sellaisia uusia, niin avaimia ei tarvitse vaihtaa, ne pystyy sarjoittamaan. Ja jos taas itse oven lukkoihin, niin ne on "erillisiä" osia, avaimet ei vaikuta niihin mitenkään.. ts. niitä voi vihtaa, vaikka avaimia ei vaihtaisikaan..

Mutta jos sulta on koko avain hävinnyt, niin siinä tapauksessa kannattaa ehkä hommata romikselta kaksi avainta, yksi uusi merkkiliikkeessä taitaa maksaa mansikoita.. Kuitenkin, taas tulee se koodailu homma, eli "uudet" avaimet pitäisi saada sopeutettua mittaristoon ja taas tarvitaan koodaus apua..

Tuossa nyt joitain ongelmia mitkä tuli mieleen, toivottavasti ei mennyt maku koko projektiin.

jad
-
Viestit: 2019
Liittynyt: 3.11.2003 18:56
Viesti:

ViestiKirjoittaja jad » 3.2.2008 14:22

Tosin jos mittariston kylkiäisinä saa vielä moottorin ECU:n (samalle moottorityypille) niin ratkeaa myös ajonestokin.

LM
-
Viestit: 985
Liittynyt: 23.1.2004 9:05

ViestiKirjoittaja LM » 3.2.2008 15:14

Immo2:n pystyy sopeuttamaan helposti itsekin,
vaatii vain rekisteröidyn vag-comin.


Ajonestot muuttui immo3:ksi joskus ~2002 tienoilla, nämä ovat sitten jo huomattavasti hankalampia.

K. Seppä
-
Viestit: 56
Liittynyt: 20.10.2006 11:32

ViestiKirjoittaja K. Seppä » 3.2.2008 17:59

Kuskin ovessa oleva lukko kränää ainakin, vika lienee sekä lukko sylinterissä että sisäosissa, tiedän että tuon saisi vaihdettua sarjoittamalla mutta silti autoon ei saa kahta avainta paitsi maahantuojalta tilaamalla?

Auto on vuosimallia 2000 eli lienee tuo immo2? Tuolla moottorinohjauksen vaihtamalla ongelmahan ratkeisi mutta ei viitseisi sitä turhaan lähteä vaihtelemaan. Pitää nyt katsoa millaisen nipun osia saisi sopivasti haalittua.

Onko jollain jotain hyvää faktaa tuosta ajoneston sopeuttamisesta?

Tero
-
Viestit: 1793
Liittynyt: 16.7.2003 21:45

ViestiKirjoittaja Tero » 3.2.2008 20:27

Mittariston pystyy sopeuttamaan autoon myös käytettynäkin (immo siis mittaristossa).

Jos immo3, avaimen juuressa pitäisi lukea W3. Jos pelkkä W, immo2. Jotain muuta tai F, immo1.

Immo3 löytyy jo 2001, ehkä 2000 malleistakin.

Immo2 mittariston vaihdon ja sopeutuksen pystyy suorittamaan itsekkin ilman kikkailuja, mutta avaimien sopeutusta ei. Siihen tarvitaan PIN-koodi.
Immo3:a tarvitaan PIN myös mittariston sopeutukseen.

Aje
-
Viestit: 240
Liittynyt: 27.5.2006 13:45
Viesti:

ViestiKirjoittaja Aje » 5.2.2008 7:20

Mistäs tuommoinen avaimen koodauksessa tarvittava PIN-koodi saadaan?
VW:ltä?

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 5.2.2008 14:21

Olen ymmärtänyt että se tulee sähköisesti valmistajalta korjaamolle ja on voimassa vaan jonkun rajallisen ajan, eikä sitä anneta ulkopuolisille.

Mikhauta
-
Viestit: 3845
Liittynyt: 23.7.2003 10:18

ViestiKirjoittaja Mikhauta » 25.1.2009 22:47

Saako immo3:sen sovitettua yhteen vanhemman ajoneston kanssa, vai pitääkö mittaristo olla samalla ajonestolla ja samaa vuosimallia muun auton kanssa ?

Olen tässä yrittänyt etsiä tietoja alkuperäisen ajotietokoneen lisäämisestä tuohon profiilin mukaiseen laitokseen (vm.98). Ajotietokoneen napeilla varustettu viiksi on ostettu, samaten ulkolämpötila-anturi. Vielä pitäisi itse mittaristo löytää, Ebay:ssähän niitä on. Käykö esim. tämä paikalleen ? Tuo on nollattu valmiiksi ja koodikin tulee ilmeisesti mukaan.

iku78
-
Viestit: 29
Liittynyt: 15.8.2008 20:23

Ajotietokoneen asennus

ViestiKirjoittaja iku78 » 27.2.2009 10:56

Mullakin olis samma homma haaveissa ajotietokoneen asennus. Ajattelin siirtää suoraan toisesta autosta osat. Dokumentoi miten homma onnistu. WVortex:illa oli asennuksesta ihan kuvat ja kaikki teksti tosin englanniksi. Jos sulla mahdollisuus niin ota kunnon kuvat miten homman teit. Haulla pitäis löytyä linkki sinne Wvortex:n juttuun

balloon
-
Viestit: 170
Liittynyt: 2.9.2006 23:30

ViestiKirjoittaja balloon » 22.3.2010 17:26

Nostetaas.

Ostin tuollaisen r32 mittariston, joka olis tarkoitus asentaa 1.6 16V 2001 golffiin.

Mittariston koodi: 1J0920 826JX eli Immo3 (J:tä edeltävä 6:n kertoo sen) :(..

Noh tarkistin auton avaimen ja siinä merkintä W3 eli ilmeisesti myös Immo 3 vaikka 2001 vuosimallia?

Mitäs nyt pitää tehdä että saan toimimaan autossa tuon mittariston?

Sebastian
-
Viestit: 8651
Liittynyt: 3.8.2003 15:43

ViestiKirjoittaja Sebastian » 22.3.2010 17:55

Jos immo3, avaimen juuressa pitäisi lukea W3. Jos pelkkä W, immo2. Jotain muuta tai F, immo1.

Immo3 löytyy jo 2001, ehkä 2000 malleistakin.


Asennuksessa tai lähinnä koodauksessa ilmeisesti pitäisi kääntyä merkkiehjäämön puoleen.

balloon
-
Viestit: 170
Liittynyt: 2.9.2006 23:30

ViestiKirjoittaja balloon » 22.3.2010 18:55

Vwvortexilta löyty ihan hyvä FAQ nuista mittareista.

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3568883&page=1

Tämmönen johtosarja pitää ostaa:

http://www.kufatec.de/shop/product_info ... olf-4.html

+ muita pikkuhärpäkkeitä mm. lämpötila-anturi

Tuon mittariston vaihdon ja johdotukset yms pystyn itse tekemään mutta koodaus yms on ylitsepääsemätön homma.

Ilmeisesti merkkiliikkeessä saavat sen SKC (secret key code) selville ja adaptoitua uuden mittariston..

Olis varmaan helpoin/järkevin viedä liikkeeseen tuo ja vaihdattaa mittaristo ja sen jälkeen vasta asentaa tuo viiksi ja anturit yms... Hiukan vaikea jos tallissa vaihtaa mittariston uuteen niin pitäs pukata tai hinata huoltoon koska eihän se käyntiin lähde uudella mittaristolla.

balloon
-
Viestit: 170
Liittynyt: 2.9.2006 23:30

ViestiKirjoittaja balloon » 23.3.2010 13:43

Soittelinpa VW:lle ja mies joka ei tiennyt autoista mitään soitteli jollekin sähkömiehelle ja mulle takaisin ja sanoi että ei ole varmaa että meneekö virrat yms. oikein tuolla mittarin takana.

Mitä nyt olen vortexia selannu niin niin ne virrat menee ihan samalla lailla kaikissa mittaristoissa mutta osa esim , tuo lämpötilan sensori johto puuttuu ja viiksen johtosarja puuttuu jos autossa ei ole ajotietokonetta.

Eli jos nappaan r32 mittarin nyt tuohon autoon niin en pysty ohjaamaan sitä millään lailla eikä se näytä lämpötilaa, mutta muuten pitäisi toimia.

60€ oli hinta mittariston käyttöönotolle ja avaimien sopeutukselle mittaristoon.

Grontti
-
Viestit: 81
Liittynyt: 30.5.2007 14:47
Viesti:

ViestiKirjoittaja Grontti » 18.4.2010 17:13

Ymmärsinkö nyt oikein kun luin tuota faq:a. Eli jos ei ole can väylää autossa, ni turha unelmoida tuon ajotietokoneen asennuksesta? Ja mistä tiedän että onko autossa can väylä? Auto on siis -01 Golf IV 1.9 SDI

Pesukarhu
-
Viestit: 33
Liittynyt: 8.7.2010 22:12

ViestiKirjoittaja Pesukarhu » 13.10.2010 18:45

Onnistuuko siis vaihtaa päittäin kaksi immo3 mittaristoa, jos samalla vaihtaa avaimet, lukot ja ecut? Ja näin ollen ajonesto toimii taas oikein, eikä mitään tarvitse koodata?


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Jamestheni ja 27 vierailijaa