Kävimpä tänään aamulla eräässä Turkulaisessa rengasliikkeessä kyselemässä renkaita 8 ja 9 tuumaa leveille vanteille.
Mainitsin että haen venytettyä rengasta, leveyden laillisuudella ei ole väliä...
9 vanteelle olin ajatellut 215 tai 225 leveää rengasta
Kyseisessä liikkeessä sain mielestäni hieman outoa palvelua.
Olivat sitä mieltä että 225/40 ja 225/50 renkaalle oikea vanneleveys olisi 6 tuumaa, maksimissaan kuusi ja puoli tuumaa.
Yhtään leveämmälle vanteelle laitettaessa rengas repeää/räjähtää jo asennusvaiheessa kun renkaaseen laitetaan ilmaa!
Voi olla vähän hassun näköinen 225 leveä rengas 6 tuuman vanteelle tungettuna.
Taidan tästälähtien asioida jossain toisessa liikkeessä....
mikä liike?
rengasliikkeitäkin löytyy joka lähtöön. Rengas Turussa sanottiin aikoinaan että ei ole mitenkään mahdollista laittaa 195/45 rengasta 8x15" vanteelle, vaikka tiedän että niitä on laitettu tuumaa leveämpiinkin. seuraavassa liikeessä laitettiin heittämällä paikoilleen. toisella kertaa asioin tuolla kun vanteiden ostajalla oli valmiiksi auto siellä, joten vein ne hänelle sinne alle laitettavaksi. rengas äijä ilmoitti meille että "ei nämä ikinä mahdu tähän autoon". vanteet oli olleet vastaavassa autossa mikä oli pari senttiä matalempi, mutta ostaja tietämättömyyttään pelästyi ja kaupat meni puihin.
viimiset pari vuotta olen käyttänyt vain ja ainoastaan Helsingintien Euromasteria, siellä on kaikki hommat hoidettu esimerkillisesti oli sitten kuinka outoja juttuja tahansa ;)