Kuplamuovikääröstä paljastui siis kaksi kpl varsia ja kaksi kpl sulkia. Kovin selkeästi ainakaan ei selvinnyt kummalle puolelle mikäkin osa oli tarkoitettu, mutta loogisesti ajatellen ja vanhoihin osiin vertailemalla jokainen palikka löysi paikkansa.
Tarvittavat työkalut:
1. Pieni tasapää ruuvari
2. 13mm hylsy + räikkä tms.
Työvaiheet (Voin lisätä työvaiheisiin kuvatkin, jos joku haluaa):
1. Konepelti auki.
2. Varret ovat kiinni 13mm muttereilla. Muttereiden päällä on muoviset peitelevyt, jotka saa kammettua vaikka pienellä tasapää ruuvimeisselillä.
3. Mutterit auki ja mutterien alla olevat prikat talteen.
4. Varret lähti ainakin mulla helposti irti eli ei ollut havaittavissa minkäänlaista hapettumaa. Silleen varovasti nitkuttaen eli painaa varresta tuulilasiin päin vasemmalla kädellä ja oikealla kädellä vetää ulospäin sieltä varren juuresta.
5. Uudet varret kannattaa ehkä "kasata" valmiiksi eli se sulka kiinni siihen varteen ja sit vasta varsi kiinni autoon. Itse kyllä taisin laittaa ensin varret kiinni autoon ja sitten laitoin sulat.. En osaa sanoa, kummalla tavalla oikeesti menee helpommalla :-)
6. Aseta varret oikeaa asentoon ja prikat ja mutterit kiinni. Ja jos sulla oli tallella ne peitelevyt, niin nehän antaa sen viimeisen silauksen :-)
7. Konepelti kiinni ja eikun kokeilemaan.
Lopputulos on mielestäni varsin onnistunut. Ehkä hieman voisi modata tuota repsikanpuoleista pyyhintä että se menisi hieman alemmas... Saas ny nähdä..
Allaolevassa kuvassa näkyy myös toisen miniprojektin tulos eli Hellan Celis Upgrade (no okei, vain toinen umpio...)