Eberin teho hiipunut?

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

Pora
-
Viestit: 188
Liittynyt: 24.9.2003 12:27
Viesti:

Eberin teho hiipunut?

ViestiKirjoittaja Pora » 22.11.2006 13:53

Onko muut huomannut muutamanvuoden käytön jälkeen tehojen hiipumista, eli ei lämmitä yhtähyvin kuin uutena?

Eräs autosähköliike sanoi, että polttoainepumppu väljistyy, eikä syötä enää oikeaa määrää polttoainetta. Kuulemma pumppu on rakenteeltaan painepumppu, joten se pitäisi asentaa lähemmäs tankkia. Mitä olette mieltä?

Lämmitinhän on D4W SC

Elmeri H.
-
Viestit: 266
Liittynyt: 11.1.2005 18:37

ViestiKirjoittaja Elmeri H. » 22.11.2006 16:25

Olen epäillyt viimeaikoina samaa... Malli on sama, eli pumppu on lämmittimessä sisällä, tosin helposti siirrettävissä sieltä pois..

Minun lämmitin on vuoden vanha, mutta käyttö on ollut päivittäistä aina "talvikaudella"...

Jos pumpun laittaa tankin lähelle, niin pitääkö vaihtaa painepuolen letku?? Nyt siellä on se sininen piuha, mutta laitteen mukana tuli myös valkoinen (pienenpi/suurempi??)

Voisi ainakin kokeilla... Itse epäilin että palopesä on karstoittunut ja siten hyötysuhde huonontunut, mutta järkevän kuuloinen tuokin selitys..

Eikös tuota pumppua pysty säätämään mitenkään, jotenkin on sellainen tunne että olisin jostakin lukenut??

kaistapää
-
Viestit: 242
Liittynyt: 18.3.2006 13:52

ViestiKirjoittaja kaistapää » 22.11.2006 19:03

karstahan on todella hyvä eriste joten kallistuisin siihen jos eberin teho häveissä.

Pora
-
Viestit: 188
Liittynyt: 24.9.2003 12:27
Viesti:

ViestiKirjoittaja Pora » 23.11.2006 9:34

Karstahan on hyvä eriste, mutta minulla on omat epäilyt asiaa kohtaan. Lämmitintä olen käyttänyt lähes kokoajan aina vähintään 20min. Karstaa tulee niissä tilanteissa kun lämmitin käy vain muutamia minuutteja, eikä lämmitin ehdi lämmetä kunnolla.

Onko sinulla omakohtaisia kokemuksia tuosta karstasta?

Passat_tdi66
-
Viestit: 220
Liittynyt: 6.8.2003 12:44

ViestiKirjoittaja Passat_tdi66 » 23.11.2006 12:23

Mun pitää todeta, että en ole huomannut tehon laskua iän myötä. Kolmosautossa on minulla kiinni kohta jo 9v. vanha D4W SC diesel eberi ja pumppu kotelossaan. 1.9TD kone lämpenee tuolla ihan yhtä hätäisesti kuin eka 1.6td, johon sen aikoinaan ostin ja asensin. Sitä on käytetty todella paljon.

Samoin vajaa kolme vuotta vanha D5W SC on pasuunassa lämmittänyt koneen noin 15min lämpömittarin pystyyn jos sisäpuhallusta ei pidä päällä.

Ainut missä olen epäillyt tehoa on vaimon 3v. B4W SC, jonka siirsin golf IV:sta Golf V:seen (1.6FSI) vuosi sitten. Siinä tuntuu, ettei moottori lämpene ikinä! Noin 30min. ei vielä riitä täyteen lämpöön vaikka sisäpuhallus olisi pois. Uskon kuitenkin, että syy on erilainen moottori kuin edellisessä. (eihän FSI lämpene ajossakaan nopeasti).

katajism
-
Viestit: 86
Liittynyt: 11.5.2004 12:31

ViestiKirjoittaja katajism » 24.11.2006 10:30

eberin pumppua voi säätää helposti.Se tuskin lienee syyllinen. Epäilisin myös tuon karstan olevan syypää. Nuom alkuperäiset lisälämmpärit kun menee pois päältä ja takas päälle niin lyhyessä ajassa. Väh 20 min olisi hyvä pitää lämmitintä pällä, kun sen kerran laittaa päälle. Palotilassa oleva karsta eristää hyvin, eli lämpö menee hukkaan eberin pakoputkessa...

Pora
-
Viestit: 188
Liittynyt: 24.9.2003 12:27
Viesti:

ViestiKirjoittaja Pora » 24.11.2006 12:35

Eli painotan vielä, että tuo on jälkiasennusmalli ja sitä siis ohjataan VAIN minikellolla. Lämmitin ei siis tiedä mitään moottorin käymisestä.

No jos raati on varma, että karsta on kyseessä, eikä polttoainepumppu, niin pitääpä luurata sisälle!

porkkis
-
Viestit: 75
Liittynyt: 18.10.2004 20:57

ViestiKirjoittaja porkkis » 26.11.2006 3:20

No paljon helpompi on tehdä se polttoainemäärätesti kuin purkaa koko vekotinta.
Puhallinpään (aivopää) muovikoppa lähtee irti ja sieltä alta pitäisi saada letku auki. Tuon voi tehdä autossa paikallaan ellei ahtaus ole ongelma. Jos purat koko vehkeen tarvitset melko arvokkaat tiivisteet puhaltimen ja palopesän väliin.

Ei kyllä pitäisi kunnon käyttöajoilla vuoden vanha vekotin karstan takia heiketä.

Niin ja mitä vanhemmista peleistä oli puhetta niin tasan 4kw laite ei ole niitä maailman tehokkaimpia käytännössä. Se kun pudottaa 3.3kw väliteholle aika nopeasti. Ihan eri planeetan peli kuin tuoreemmat 4kw eli todellisuudessa 4.3kw ilman typerää välitehoa. Oikeasti käytännön ero vitosen kanssa on jo todella pieni - hintaero ei.

Pumppu on solenoidi. Mitä sitten tuolla "paine" tarkoittaakaan. Hyvin ne tapaavat imeä naftaa pidemmänkin matkan, jos on käytetty oikeaa polttoaineputkea 2mm sininen. 1,25mm bensaputki on liian ahdas öljylle.

Pora
-
Viestit: 188
Liittynyt: 24.9.2003 12:27
Viesti:

ViestiKirjoittaja Pora » 11.12.2006 14:19

Eipä näilläkeleillä ole paljoa lämmitintä tarvittu...

Parempi on vissiin olla purkamatta tuota atomeiksi, jos tiivisteitä pitää uusia.

Polttoaineputki on kuitenkin kirkasta eikä sinistä!!! Asennusliike laittanut väärää putkea? Laite on siis asennettu vuonna 2003 eli on pian 4 vuotta vanha.

Voisiko vika olla auton lämmitysnesteen kierrossa? Onko ASZ-koneellisessa jotain vikaantuvia venttiileitä tuossa lämmitysjärjestelmässä?

[edit]Yksi aamu kun oli laittanut lämmittimen päälle, se oli sammunut itsestään. Yritin uudelleenkäynnistää sen, mutta se sammuin hyvin pian. Se oli kuitenkin käynyt hetken, koska sisäpuhallin lähti käyntiin ennen sammumista. Kun auton käynnisti, pysyi lämmitin päällä. Laite kävi autosähköliikkeessä ja vikakoodeina oli jäähdytysnesteen virtaus.


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 20 vierailijaa