Elikkäs ostin Hellan Micro DE sumuvalo sarjan. Miten ne olis järkevin kytkeä?
Tarvikkeita on:
Hellan valmistama rele jossa on sulake samassa
3m 2*2.50 johtoa
3m 1.50 johtoa
Ja valoja tarkotus ohjata auton oman sumuvalo katkasijan kautta. Autona -89 passat.
Sumuvalojen kytkentä?
Valvoja: ffp jäsenet
Joo kävin tuossa kattomassa ja siinä releenpaikalla on sellainen muovi holkki josta lähtee yksi johto. Johdon irottamisella ei ollu vaikutusta ainakaan ajovalojen toimintaan. Hellan relehän käy siihen 10 paikkaan joten voinko käyttää sitä?
Puskurille asti ei tule ainakaan johtoja, mutta paisuntasäiliön alla niitä on nippu.
Puskurille asti ei tule ainakaan johtoja, mutta paisuntasäiliön alla niitä on nippu.
Hellan relehän käy siihen 10 paikkaan joten voinko käyttää sitä?
Ei, napajärjestys on eri. Sitä relettäkään oikeastaan ei tarvitse jos tekee hyppylangan ohjausvirran navalta virransyötön napaan. Näin alkuperäistä johdotusta tulee käytettyä ohjausvirtana ja voi laittaa releen konetilan puolelle. Sitten saa otettua virrat suoraan akulta niin ei häviä jännite matkalla.
Puskurille asti ei tule ainakaan johtoja, mutta paisuntasäiliön alla niitä on nippu.
Kaksinapaista pistoketta sieltä kannattaa kuikuilla. Lampulla testaamaan mikä on oikea paikka.
Tarkemmin kun tuolla hallissa kattelin niin ei siinä paisuntasäiliön allakaan ole ylimääräisiä johtoja. Kaikki menee jonnekkin suojakuorien sisässä. Keulalla on yksi punavalkea johto, mut ei siihenkään tule virtaa.
Oisko mahdollista et tässä autossa ei ois niitä johtoja ollenkaan kun on muutenkin niin karvalakki malli. Sumuvalo katkasijalta kuitenkin lähtee neljä johtoa.
Oisko mahdollista et tässä autossa ei ois niitä johtoja ollenkaan kun on muutenkin niin karvalakki malli. Sumuvalo katkasijalta kuitenkin lähtee neljä johtoa.
No mulla on Golfissa ihan normaali Hellan tekemä rele. Noitahan on kahdella erilaisella nastajärjestyksellä ja tämä on niistä se toinen :)Hellan relehän käy siihen 10 paikkaan joten voinko käyttää sitä?
Ei, napajärjestys on eri.
Rele vetää aina, kun parkit ovat päällä. Sen alkuperäisen kantaan tulevan johdon kanssa sumarit saa päälle vain kun ajovalot ovat päällä.
Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 19 vierailijaa