Passat 3b afn koneella mikä vikakoodi?

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

Mizaa
-
Viestit: 359
Liittynyt: 11.4.2007 19:32

Passat 3b afn koneella mikä vikakoodi?

ViestiKirjoittaja Mizaa » 7.1.2012 21:53

juu eli ihmeteltiin tuossa että afn koneinen passatti eikä veä mitään verrattuna vastaavaan farmariin..ja tuossa olis vikakoodi mitä vag.com antoi ennen nollausta 1798p.1570 google kertoi viaksi jonkun ajoestohomman mutta auto käy ja sillä voi ajaa joten kuulostaa aika jännältä.noh vikakoodit nollattiin ja sen jäläkeen ahinki rupesi ilmottaan pikkusen jo itestään..pakokaasun kierrätys otettiin poies ja vnt tankoa liikuteltiin sen mitä tuli kuumien osien vierestä pystyi..joten mitä on porukka toiminu ton vikakoodin kans..pystyykö jollaki koti vag.comilla nollaamaan ajonestoa jne??


kertokaa mitä ihmettä toi vehe tekee..:D

HanhiEmo
-
Viestit: 831
Liittynyt: 12.12.2006 10:27

ViestiKirjoittaja HanhiEmo » 7.1.2012 22:20

Eiköhän tuo vikakoodi ole jotakin vanhoja peruja jos sitä ei enää uudestaan tullut nollauksen jälkeen.
Kulkupuolesta tietty taas se vanha ystävämme N75 ensimmäisenä tuleepi mieleen tai vuotoja alipaineletkuissa, maffi ehtoopuolella yms... Haulla löytyypi paljon asiaa.

Mizaa
-
Viestit: 359
Liittynyt: 11.4.2007 19:32

ViestiKirjoittaja Mizaa » 8.1.2012 4:20

no mutta jos n75 ois viallinen, ni eikö se kuuluis antaa vikakoodia siitä sitten? toisessa afn koneisessa on hiukka erinlainen yksi ahtoputki, se joka menee tulipellin suuntasesti ni kyseisessä autossa on siinä joku anturi, ja taas tässä mikä vetää reilusti paremmin ei sitä anturia oo..eikä minusta pelekkä 3" savupiippu ilman vaimentimia ja ilman kattia tehe noin valtavaa eroa..vai tekeekö juuri?..pitää viikolla laittaa ahtomittari kiinni ni näkee suuntaa antavaa tietoa paljonko pitelee painetta vai onko ex omistajan (naisen käytöstä) vain todella tukossa.

HanhiEmo
-
Viestit: 831
Liittynyt: 12.12.2006 10:27

ViestiKirjoittaja HanhiEmo » 8.1.2012 9:53

Jos sähköyhteys poikki tai yliahtaa niin tulee vikakoodia N75:sta ainakin.. Jos alipaine ei pääse ahtimen kellolle asti pysyy vnt:n siivet levällään koko ajan ja ei ahdot nouse.
Reippailla kierroksilla polkeminen auttaa monesti noen irtoamiseen ja tehojen palautumiseen, tietty omaa järkeä saa käyttää ettei venttiilit ole solmussa.
Vanhemmissa koneissa map-anturi oli ecun sisään rakennettu (menee oma paineletku ecuun) ja uudemmissa siinä tulipellin mukasesti menevässä ahtoputkessa. (näin ainakin AHU:ssa)

Mizaa
-
Viestit: 359
Liittynyt: 11.4.2007 19:32

ViestiKirjoittaja Mizaa » 11.1.2012 18:55

saatana ku menee aina sekasin noi anturit..eli mikä anturi se ny oli siin tuli pellissäja mikä sit siellä keulassa alhaalla..pytstyykö näitten antureitten toimivuutta testaamaan mitenkäänseim irrottamalla piuhan tai jtn?


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa