Polon kaiuttimet jäässä?

Kaikki auton sisustaan ja autohifiin liittyvät aiheet.

Valvoja: ffp jäsenet

Jay-R
-
Viestit: 3
Liittynyt: 7.2.2007 14:39

Polon kaiuttimet jäässä?

ViestiKirjoittaja Jay-R » 7.2.2007 14:52

Tuollaisessa 2006 vuosimallin polossa, jossa comfortpaketin soitin ja kaiuttimet, on ilmennyt sellasta vikaa, että pakkasella (noin -10oC) musiikki kuuluu pelkistä diskanttikaiuttimista. Jos volumea ruuvaa todella isolle, niin pikkuhiljaa bassoelementitkin alkavat kovasti rätisten heräilemään. Kun musiikin tasoa taas laskee, niin bassot katoavat. Mistä tämä johtuu ja onko muilla samaa ongelmaa? Voisiko puhekelat olla jäätynyt magneettiin kiinni tai jotain vastaavaa? Vai yritänkö saada suoraan takuuhuoltoon?

volksvääken
-
Viestit: 1136
Liittynyt: 12.5.2004 23:20

ViestiKirjoittaja volksvääken » 7.2.2007 15:04

kyllä täs ny ainakin oon omas kotteros (ei polo eikä alkup.systeemit)huomannu et yli 10 asteen pakkasilla kun lähdet ajelemaan niin subista ei kuulu juuri mitään, hetkenaikaa kun se sielä lämpeilee nii alkaa kuulumaan normaalisti... ja kumminkin kun suhteutetaan 800w rms tehoja ja 4" puhekela vs alkup mankan 5w (max) rms ja 1" puhekela nii en ihmettelisi jos vähä on vaimeeta bassojen kuuluminen..
(pointti2):työautona uus (-06) transportteri ja 2 tie järjestelmä, blaukkarin soitin; bassokajareistahan ei kuulu juuri mitään muuta kuin matalimmat äänet, laulukin tulee lähes kokonaan diskanteista, vois huomen aamulla koittaa kuunnella et kuinka se käyttäytyy pakkasella, ei kun normaalisti aamusta tuu oikein kiinnitettyä huomiota mistä se ääni kuuluu... (kitinöiden ja muiden räminöiden alta radiotahan nyt ei ees kuule normaalisti) :)

harald
-
Viestit: 241
Liittynyt: 26.3.2005 22:59

ViestiKirjoittaja harald » 7.2.2007 15:11

A4 Avant (tehdassubi) sama homma. Hetken lämmettyään takapää herää.

Jay-R
-
Viestit: 3
Liittynyt: 7.2.2007 14:39

ViestiKirjoittaja Jay-R » 7.2.2007 15:14

Siis ne bassoelementit on ihan totaalisen mykät kylmänä. Kun volumen ruuvaa melkein täysille, niin alkaa bassot ensin särisemään ja vasta sitten niistä alkaa kuulua musiikkia. Kuulostaisi kosketusvialta, mutta käytökseltään ei tunnu kosketusvialta. Vasta pitkään lämmenneenä volumea voi laskea ilman, että kaiuttimet menisivät taas mykiksi. En ole aikaisemmin täläiseen törmännyt ja siksi kiinnostaisi tietää jos muilla poloisilla olisi samoja ongelmia.

xite
-
Viestit: 1412
Liittynyt: 14.3.2004 19:16

ViestiKirjoittaja xite » 7.2.2007 15:23

Olisiko a) sinne kondensoitunu vettä joka b) jäätyessään jäätyy juuri sinne puhekelaan joka taas c) sulaa auton / elementin lämmettyä jonka seurauksena elementti alkaa toimimaan normaalisti :)

Näin ainakin usein on talvipakkasilla kun auto lämpee/jäätyy.

volksvääken
-
Viestit: 1136
Liittynyt: 12.5.2004 23:20

ViestiKirjoittaja volksvääken » 7.2.2007 15:36

kyllä uskon kans et jotai kosteutta sielä on joka vaikeuttaa kajarin toimintaa, varmaa iha vakio ominaisuus.. :) kuinka poloises on, huomaako bassokajarin puutteen muutenkin kuin bassojen puutteena vai katoaako jopa osa äänesetä?
otan ny oikein huomen aamulla asiaksi kuunnella ees noita transportterin kajaria jolla tosiaan uskon olevan täysin sama toimintamalli ettei kylmänä pelaa..

Jay-R
-
Viestit: 3
Liittynyt: 7.2.2007 14:39

ViestiKirjoittaja Jay-R » 7.2.2007 15:40

Huomaa todellakin. Normaalisti soi alkuperäisiksi kaiuttimiksi jopa kohtuullisen hyvin, mutta nyt kuuluu pelkkää kihinää diskanteista.

Tuota kondensoitunutta vettä itsekkin epäilen.

volksvääken
-
Viestit: 1136
Liittynyt: 12.5.2004 23:20

ViestiKirjoittaja volksvääken » 7.2.2007 15:46

jos sen oikein huomaa äänes (ettei vaan basson puuttees) nii ei muutaku marmoritiskille ja lyöt puukon pöytään, huudat 5 min sisäänpäin hengittämättä ja sit kysyt et onko tää normaalia, varmaan vaihtavat takuuseen(siis jos se ny on voimas, jos ei nii ei kannata käydäkkään marmoritiskil)... suosittelen itse seuraamaan projektia, meinaan jos ne kajarit on niinkun V golfissa kiinni eli niiteillä niin kun ne niitä vanhoja porailee irti niin suuri todennäköisyys että ainakin yksi niitti päätyy oven sisään pitämään meteliä (ikävät irroitella kun niitti tuppaa pyörimään läpi)

Jumbbane
-
Viestit: 554
Liittynyt: 1.10.2006 20:12

ViestiKirjoittaja Jumbbane » 7.2.2007 19:49

eipä kovilla pakkasilla kannata paljoa ruuvailla nappeja kaakkoon ennen kuin auto on sisältä täysin lämmin ja poppiksia on soitellut hiljaisella puoltuntia.. että hiukan ovat lämmenneet on sitten auto uusi taikka vanha tai on sitten kyseessä 250e strerkat tai 2000e popparit.

volksvääken
-
Viestit: 1136
Liittynyt: 12.5.2004 23:20

ViestiKirjoittaja volksvääken » 8.2.2007 7:38

nyt meen hakeen ton transportterin tallista, saas nähä mitä poppikset sanoo (ja kyllä, meinaan varotuksesta huolimatta huudattaa :) ---->
e: lähti se vaan käyntiin!! 2h ollu johdon pääs ja varmaan 20+ kertaa sai startata, aina lähti 2-3 pyttyä mukaan leikkiin.. meinas jo usko mennä koko sahaan...
mutta asiaan; kyllä ne poppikset noin suurinpiirtein pelas, basso ny oli hieman "rämisevää" mut kyllä silti bassokajarit mukana oli..
et kai tos sun poloises jotai hämminkiä niis poppikseis on..

Anziman
-
Viestit: 39
Liittynyt: 23.2.2006 23:50

ViestiKirjoittaja Anziman » 8.2.2007 16:56

Ei tuo nyt ainakaan normaalia ole, olisiko mahdollista, että kosteus tai jää aiheuttaisi jotain kontaktihäiriöitä kajarijohtoihin? Joskus jos on esim. liitin löysällä niin isommalla virralla piiri sulkeutuukin ja ääntä alkaa kuulua. Toisaalta voihan kajaritkin olla sököt, mistä noista tietää. Mankassa ei varmaan ole erillisiä bassolähtöjä, joten siinä tuskin vikaa on kun disset kerran kuuluu ihan ok. Omat poppikset ei oo kyllä pakkasesta moksiskaan, mitä nyt vähän kireeltä kuulostaa ääni kylmiltään kovalla pakkasella.

PS. Kajarin kelat muuttaa tietääkseni yli 90% lävitseen kulkevasta virrasta lämmöksi, joten luulisi ettei ne kovin kauaa pysy jäässä virtojen kytkemisen jälkeen.

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 8.2.2007 17:12

Vaikea kuvitella että kelaan jäätä muodistuisi kun se lämpiää käytön aikana.

Olisko vaan kalvon ripustus kylmässä jäykkä.


Palaa sivulle “Sisusta & Autohifi”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa