Tälläisen moottorin tiedot kiinnostaisi:
http://www.oivanpoika.fi/kuvakansio/iso2262155.jpg
Kone on mk3 Golfissa kiinni, 1.6 litrainen, jatkeena on neljä vaihteinen automaatti ja vuosimalli on loppuvuosi -96
Yleensähän 1.6 ovat (mitä minä niitä olen nähnyt) 8-venttiilisiä, ja kun pellin avaa niin näkyy alumiininen venttiilikoneistonkansi jonka takana on "puoliympyrän" muotoinen ilmanputsarikotelo..
Jos joku osaa kuvan perusteella kertoa moottorista lisää (lähinnä onko koskaan nähnytkään vast. tai tehoja ym. tietoja) niin olisin kiitollinen!
Mikä moottori?
Valvoja: ffp jäsenet
Joo, väittäsin että on AFT. Näyttäs olevan imusarjassa läppähässäkkä (muutuvageometrinen imusarja) ja läpihönkivä kansi. 100hp ja muistaakseni 145Nm. AEK:ssa ja AKS:ssä ei tietääkseni oo niitä läppiä.
Joskus laitoin AFT:n ykskasiykspisteruiskun tilalle. Oli paljon parempi kuin ykspisteruutta. Muuttuva imusarja tekee siitä aika mukavilla käyttöominaisuuksilla varustetun pirssin.
Joskus laitoin AFT:n ykskasiykspisteruiskun tilalle. Oli paljon parempi kuin ykspisteruutta. Muuttuva imusarja tekee siitä aika mukavilla käyttöominaisuuksilla varustetun pirssin.
Kävin koeajamassa kys. auton, ihan mukavaltahan tuo tuntui.. Alla olleet kesärenkaat vaikutti ainakin liukkailta, vaikka automatti olikin..;) Jostain se on kyllä tuotu, vaikka muutto autona, kilvet on kyllä suomi mallia, eikä edes EU-kilvet, mutta etukilven alla oli joku vanha rekkari lappu, ei penkinlämmittimiä, ja ohjekirja puhu (varmaankin) Italiaa.. Huoltokira oli Transportterin ;)
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 20 vierailijaa