Golf 3 - Ulkokuoren ehostusta - uusia kuvia!!!
Valvoja: ffp jäsenet
Golf 3 - Ulkokuoren ehostusta - uusia kuvia!!!
Tänää tuli startattua projekti vihdoinkin käyntii. Eli lähtökohtana tämmöinen perus käyttö golffi. Keväällä alle tuli hommattua Alession perus F1 vanteen ja alustaksi ruuvasin G&M-jouset, supersportin iskarit ja eteen vielä madaltavat jousilautaset. Madallusta -70mm ;) Tämän päiväisen purkamisen jälkeen auto näyttää tältätakaa ja edestä. Pahoittelen huonolaatuisia kuvia :(
Tulevat muutokset:
-Jatkettu konepelti
-vanteisiin uusi väri
-uusi maski
-modattu takaluukku, vielä ei tietoa minkälainen
-puskurit sileäksi ja korin väriin
-Verkun etulippa
-helmalevikkeet (xiten vento projektista tutut helmat)
-vetokoukun poisto
-uusi väri pintaa.
Kaikki vaiheet alkutöistä pintäväriin teen itse paitsi vanteet jotka menee näillä näkymin pulverimaalaukseen muualle. Päivittelen taas kun homma etenee.
Tulevat muutokset:
-Jatkettu konepelti
-vanteisiin uusi väri
-uusi maski
-modattu takaluukku, vielä ei tietoa minkälainen
-puskurit sileäksi ja korin väriin
-Verkun etulippa
-helmalevikkeet (xiten vento projektista tutut helmat)
-vetokoukun poisto
-uusi väri pintaa.
Kaikki vaiheet alkutöistä pintäväriin teen itse paitsi vanteet jotka menee näillä näkymin pulverimaalaukseen muualle. Päivittelen taas kun homma etenee.
Viimeksi muokannut sts, 25.11.2007 15:34. Yhteensä muokattu 5 kertaa.
pellin jatkamista....
Eilen aloitin tosiaan konepellin kimpussa. Pellin etureunaan tuli jatkettua 30mm ja sopivan palan peltiä leikkasin nelos golffin vanhasta pellistä. Itse pellinreuna sovituksessa ja ihan hyvin tuo näytti istuvan. Pellin reuna kiinni hitsailtuna. Merkin koloa tuohon reunaan ei tule jäämään. Vielä lähikuvaa luomesta. Tänään alkaa kontin luukun modaaminen. Katotaan mitä siitä tulee, jos ei muuta niin ainakin sanomista ;)
luukun kimpussa
Luukkukin aloitettu ;) Tästä se lähti taas liikkeelle, peltiä palasiksi. Ja tuloksena päädyin tälläiseen ratkaisuun. Luukku rupee pikkuhiljaa olemaan muodossaan. Luukku valmistumaan päin. Vielä olisi tarkoitus poistaa merkin kolo, pyyhkijän reikä ja hiekkapuhaltaa ikkunan alareuna. Sitten alkaakin olla peltihommat purkissa ja pääsee lällimään koritinat pintaan.
Tulipahan taas käytyä edistämässä projektia. Tuli pariin saumaan jo tinaakin leviteltyä. Otin yhden fiilistely kuvankin miten helma istuu paikoilleen. Jäi vielä sopivasti maavaraakin. Väriä en vielä ole päättänyt. Mielessä on pyörinyt idea hillitystä kaksvärimaalauksesta, mut katotaan nyt mitä tuleva näyttää.
homma etenee...
Jeps. Pari räpsyä tän hetken tilanteesta. Luukun kittaus rupeaa olemaan loppusuoralla. Etuloksuja tuli hiukan pakotettua ulospäin ja rullattua vielä lisää tilaa. Vielä olisi sama operaatio tehtävä takakaarille.
hiontamaalissa...
Noniin kori ja takaluukku saatu hiontaväriin asti. Suraavaksi hiontaa ja tummanharmaa välimaali pintaan ja sitten itse väri. Ovet, puskurit ynnä muut hilpeet vielä pohjustamatta, mutta kaikki aikanaan.
Pari uutta kuvaa:
klik
klik
klik
Ja tulipa sitä harrastettua tänään driftailuakin ;)
Pari uutta kuvaa:
klik
klik
klik
Ja tulipa sitä harrastettua tänään driftailuakin ;)
Tuo takaluukku on ihan hieno ja poikkeaa mukavasti sileistä.
Miten meinaat toteuttaa rekisterivalot? Boltlighteillä?
Miten meinaat toteuttaa rekisterivalot? Boltlighteillä?
Kilven valaistuksen tulen toteuttamaan syvennyksen yläreunaan kahdella ledillä, jotka tulee siisteihin metalli kauluksiin. Tänään tuli käytyä maalikaupassa hakemassa lisää pohjavärejä ja selailtua samalla värikarttoja. Lopullisen värin valinta jäi kuitenkin vielä hautumaan, joten loppuviikosta täytyy tehdä uusi reissu ;)
Kilven valaistuksen tulen toteuttamaan syvennyksen yläreunaan kahdella ledillä, jotka tulee siisteihin metalli kauluksiin.
Harkitse tuota vielä ja ota vakavasti tuo Lehtilän ehdoittama Boltlight. Vaikka tekisitkin siistit reiät siihen peltiin niin siinä on sitten muutama reikä taas liikaa, joista kontin ruostuminen vois alkaa. New Beetlessähän on kanssa tuo kilpi valaistu silleen nätisti sivusta.
JanneV: Jossain moottoripyöräliikkeissä olen nähnyt noita myynnissä
nuo omani juurikin sellaisesta tilasin.Ovat tuollaset kun tuossa sts:n laittamassa linkissä,mutta ovat hiukan "kohlot" ja liian suuret. Eli kaipailisin juurikin tuollaisia Boltlighteja.
Teippiasiat sikseen. Nyt ois värisävy käyty kattomassa ja tämmöiseen päädyin (Mazdan radiant ebony). Pääsee pitkästä aikaan leikkimään vesivärillä ;) Ensiviikon alkupuolella olis tarkoitus lyödä värit niskaan. Sitten voin kertoa omat kokemukset kyseisestä litkusta.
Nyt alkaa kaikki osat olemaan maalia vaille valmiita. Maalin saan huomenna jos maalin tarvittava erikoissävy on tullut. Eli muoviosien siloitteluun tarvittu setti. Eli ensiksi karhunkielen kanssa hinkkasin pariin kertaan muoviosat läpeensä. Tämän jälkeen pyyhkäisy rasvanpoistolla jonka haihduttua muoviprimeri. Muoviprimerin jälkeen filleriä pintaan pari kunnon kerrosta. Fillerin kuivuttua välihionta ja tarvittavat viimeistely kittaukset. Vielä paksu kerros filleriä ja sileetä pintaa tuli. Tuli samassa yhteydessä poistettua lampunpesimien reiätkin.
Parit kuvat osista:
etupuskuri
takapuskuri
loput roinat
Valotkin tuli räjäytettyä tarkoituksena olisi maalata reunaosat tummiksi. Vielä uupuu maski ja puskurin lippa.
Parit kuvat osista:
etupuskuri
takapuskuri
loput roinat
Valotkin tuli räjäytettyä tarkoituksena olisi maalata reunaosat tummiksi. Vielä uupuu maski ja puskurin lippa.
Mikäs se väri on mikä seatilla on vastaava?? Kerran kaupungilla vastaantullut, (leon,altea,toledo -kaikki nii samannäkösiä:) Katoin että olis ollut musta mutta kun rinnalle tuli ja aurinko osui niin selkeästi tuli purppuranvioletin vivahteita väriin.. ainakin minä jäin suu auki että olipas hyvänvärinen.. Eli melkein kun tuo maztan väri mutta astetta tummempi/syvempi väri.
Nonniin. Maalit saatu ja tasopinnat+helmat+muita pikkuosia maalattu. Vesiohenteinen maali testattu ja hyvin onnistuu maalaata talli olosuhteissa. Kuivuminen tosin paljon hitaampaa kuin liutinpohjaisella. Itse kuivatin massan kuumailmapuhaltimen kanssa, joka nopeutti hommaa todella paljon. Pinnat vedetty ja suttahan siitä taas tuli ;)
Pari paskaa kännykkä kuvaa jälleen (huomenna otan kameran mukaan):
valmistelua
värimassa niskassa
kuivan ja märän pinnan ero
pelti lakattuna
katto lakattuna
taittaahan tuo vähän
Homma jatkuu seuraavaksi kupeiden maalauksella.
Pari paskaa kännykkä kuvaa jälleen (huomenna otan kameran mukaan):
valmistelua
värimassa niskassa
kuivan ja märän pinnan ero
pelti lakattuna
katto lakattuna
taittaahan tuo vähän
Homma jatkuu seuraavaksi kupeiden maalauksella.
Nyt on kori maalattu. Huomenna olis vuorossa ovien ja takaluukun maalaus.
naps...
naps......
naps.........
naps...
naps......
naps.........
Nyt alkaa osat olemaan maalissa. Ainostaan puskurit, etulippa ja maski maalaamatta. Etulippa ja maski tulee viimeistään ensi viikon alkupuolella. Huomenna alahelmoihin massat ja sit hilppeet kiinni. Rupee taas motivaatikäyrä olevan nousussa kun tapahtuu jotain näkyvääkin ja kaikki onnistunutkin suht hyvin. Kelpaa taas syksyllä ajella kouluun ;) Taas jokunen kuvakin....
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
arc->Vannevalitaan vaikutti pääosin niiden hinta kun opiskelijabudjetilla ollaan liikkeellä. Tarkoitus on kyllä jossain vaiheessa laittaa vanteet uuteen väriin. Onhan toi työnjälki ihan ok, mutta eihän se virheetön ole. Takakyljissä lievän aplaripinnan fiksaamista tiedossa, mutta siitä juttua ensviikolla.
Valitettavasti luulen ettei noiden vanteiden uudelleen maalaaminen auta asiaa, ne on nimittäin sen verran tylsän malliset... Muuten kyllä oikein maukkaan oloinen auto, peltihommissa on pidetty kohtuus mukana ja värivalinta näyttää aikalailla onnistuneelta!
Mut tosiaan, jossain kohtaa kun vaihdat erilaista kiekkoa alle, ni avot! :)
Mut tosiaan, jossain kohtaa kun vaihdat erilaista kiekkoa alle, ni avot! :)
Hienoltahan tämä näyttää! Ehkä vanteet tosiaan kaipaa jotain.. Mutta kyllä noistakin
F1 vanteista saa hienot. Ainakin -_Joke_- sai niistä hienot tuohon Audiinsa.
lisää kuvaa vaikkapa tuosta
Tosin töitä sen eteen saa tehdä, mutta eipä tässä projektissa oo niistä muutenkaan säästelty :].
F1 vanteista saa hienot. Ainakin -_Joke_- sai niistä hienot tuohon Audiinsa.
lisää kuvaa vaikkapa tuosta
Tosin töitä sen eteen saa tehdä, mutta eipä tässä projektissa oo niistä muutenkaan säästelty :].
pientä updatea....
Nostetaan taas projektia ylöspäin. Olipa taas tekemisenpuutetta ja päähänpistona tuli pilattua takaluukku. Maalasin väliaikasesti mustaksi, että näkee mahdolliset peilaukset. Tuli oikeastaan ihan hyvä. Ens viikolla pitäs saadaa maalit niin saa luukun ja maskin maalattua korin väriin.
Talvi-lookki
Tulipa tossa testattua tänään talvirenkaita alle. Muuten mahtuu hienosti, mutta edessä tekee hieman tiukkaa. Täytyy vielä talveksi vaihtaa madaltavat jousilautaset vakioihin...
Joo tota kilpee nyt oon mietiskelly. Antaisko sen olla tossa alareunassa ja tekis sille vaan jonkun valaistuksen tai sit tekis jonkun upotuksen puskuriin... Ei toi valaisematon kilpi ainakaan poliiseja näyttäny vielä kiinnostavan, kun ajelivat pimeellä perässä eikä pysäyttäny :) Huomenna saa maalit niin pääsee taas läträämään...
-
- -
- Viestit: 1542
- Liittynyt: 15.10.2005 11:12
Tuossa dietrichin beastmaster- korisarjassa on ainakin ihan hieno takapuskin. Jotain tuon tyylistä vaan rakentelemaan. Eli tuo:
http://autovaruste.net/kori/vw/golf-3/beastmaster3.jpg
http://autovaruste.net/kori/vw/golf-3/beastmaster3.jpg
Elikkä tulevan viikon aikana olisi tarkoitus saada projekti loppuun. Tuli tilattua pienemmät mp:n e-hyväksytyt rekisterikilven valot ja ostettua takaluukun avaukseen solenoidisarja. Takaluukku, maski ja konepellin alapuoli vielä oikeaan väriin niin sit ois valmista. Kilpi jää tohon puskurin alareunaan valojen kera. Todennäköisesti auto menee myyntiin...ja uutta tilalle :)
Syyshuoltoa...
Nostetaan taas vähän ylöspäin. Tullu tehtyy hiukka normaalista poikkeevaa hommaa. Eli kulutusosaa taas vaihdettu urakalla ja homma jatkuu :)
Tästä se lähti, jakopää auki ja uudet hiulut tilalle. Sen jälkeen laatikko pois ja voimansiirron kimppuun. Vanha kytkin oli hiukkasen finaalissa :) Uusi kytkin paikoillaan. Sen jälkeen vehkeet nippuun ja koneet tulille. Koneen päästä kuului vieläkin häiritsevää rohinaa syynä ei olluutkaan painelaakeri. Ei muutakun laatikko pois paikoiltaan ja tarvittavat kuvat. Sitten ei muutakun aski auki ja paloiksi. Rahinoiden syykin taisi selvitä. Laakerit veti ns. viimeisiään. Huomenna laakerikauppaan hakemaan uusia ja toivoa parasta, että saan sen vielä kasaankin :)
Tästä se lähti, jakopää auki ja uudet hiulut tilalle. Sen jälkeen laatikko pois ja voimansiirron kimppuun. Vanha kytkin oli hiukkasen finaalissa :) Uusi kytkin paikoillaan. Sen jälkeen vehkeet nippuun ja koneet tulille. Koneen päästä kuului vieläkin häiritsevää rohinaa syynä ei olluutkaan painelaakeri. Ei muutakun laatikko pois paikoiltaan ja tarvittavat kuvat. Sitten ei muutakun aski auki ja paloiksi. Rahinoiden syykin taisi selvitä. Laakerit veti ns. viimeisiään. Huomenna laakerikauppaan hakemaan uusia ja toivoa parasta, että saan sen vielä kasaankin :)
Laatikko kasassa :)
Eli laatikko remppa takanapäin. Laatikokko palasina pöydällä. Ei se hirveen monimutkainen rakenne loppupelissä ole. Laakerit vaihdettuna ja koppaa vaille valmis. Sitten loota paikalleen ja öljyt sisään ja menoksi. Hienosti pelaa :)
Fiilistely kuvia =)
Pistetääs nyt vihdoinkin kuvia "valmiista" projektista =)
Lisää kuvia volksusta löytyy-> KLIK!!
Omalta osalta projekti alkaa olemaan tässä. Tästä on jonkun hyvä jatkaa...tulee näillä näkymin hiljattain myyntiin.
Mitä sitten tulikaan tehtyä:
-Korin muokkaus+maalaus
-muoviosien silotus+muiden osien ehostus
-uusi alustasarja
-jarruremppa
-putkiston muokkaus
-jakopää-, kytkin- ja vaihdelaatikkoremppa
-ynnä muutta pikku fixausta ja perushuollot

Lisää kuvia volksusta löytyy-> KLIK!!
Omalta osalta projekti alkaa olemaan tässä. Tästä on jonkun hyvä jatkaa...tulee näillä näkymin hiljattain myyntiin.
Mitä sitten tulikaan tehtyä:
-Korin muokkaus+maalaus
-muoviosien silotus+muiden osien ehostus
-uusi alustasarja
-jarruremppa
-putkiston muokkaus
-jakopää-, kytkin- ja vaihdelaatikkoremppa
-ynnä muutta pikku fixausta ja perushuollot
-
- -
- Viestit: 350
- Liittynyt: 31.10.2004 18:06
-
- -
- Viestit: 1542
- Liittynyt: 15.10.2005 11:12
Itse tuolla aiemmin suosittelin Beastmaster-korisarjan tyylistä upotusta kilvelle. Eli tässä kuvassa olevaa:
http://www.topcartuning.no/catalog/imag ... .Golf3.jpg
Tuo näyttä just siltä, että on vaan lyöty perään kiinni, koska on pitänyt saada siloitettu takaluukku.
http://www.topcartuning.no/catalog/imag ... .Golf3.jpg
Tuo näyttä just siltä, että on vaan lyöty perään kiinni, koska on pitänyt saada siloitettu takaluukku.
Paljonko muuten kustantaa noi muoviosien maalauksessa tarvittavat litkut ja paljonko maalia tarvitaan kun maalauslistalla olis pelit, maski, luomet, puskurin lippa ja takapuskurin alaosa?
Aion maalauttaa maalaamossa, itellä kun ei ole paikkaa eikä ammattitaitoa mutta tietäis nyt suurinpiirtein missä hinnoissa liikutaan.
Aion maalauttaa maalaamossa, itellä kun ei ole paikkaa eikä ammattitaitoa mutta tietäis nyt suurinpiirtein missä hinnoissa liikutaan.
Palaa sivulle “Projektiosasto”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 33 vierailijaa