Saksan tuliainen: Passat VAR GT L485 EG2 AUT -96

Projektit, joissa oikeasti tapahtuu jotain, eikä vain suunnitella ja haaveilla.

Valvoja: ffp jäsenet

jukki60
-
Viestit: 160
Liittynyt: 25.7.2009 12:17

Saksan tuliainen: Passat VAR GT L485 EG2 AUT -96

ViestiKirjoittaja jukki60 » 19.8.2009 15:59

Ostin saksanmatkalla (RyanAirillaTampereelta 40:-) tuliaisiksi vm-96 automaatti Passatin (tinkimisen jälkeen 1700:-). Vaimo lensi AirBerlinillä takaisin Düsseldorfista (100:-) ja ajelin perästä Rostokkiin ja Tallinkin lautalla kansituolissa (213:-). Asuttiin sukulaisissa kissanvahtina (he olivat suomessa) ja käytettiin heidän autoaan reissuilla.

Katselin mobile.de-sivuilta sopivia autoja (Golfia tahi Passatia 1500-3000:-) viikon verran iltaisin. Huomioita...

- hyvät menee nopeasti, jopa tunneista on kyse.
- autoliikkeissä on aina jokunen halpa romu myynnissä "vientiautoksi" kaltaisilleni lomailijoille, joilla ei ole aikaa etsiä ja jotka autokuume pakottaa ostamaan jotain.
-venäjältä muuttaneita saksalaisia oli paljon myymässä tuon hintaluokan autojaan. Tuli mielenkiintoisia keskusteluita, muttei kauppoja. Eräs myi autoa, jonka omistaja ei ollut.
-moni kiintoisa halpa auto ei ollut kilvissä, joten koeajo ei onnistunut.
-autoja oli todella paljon - aika loppui ja piti jo ostaa jotain.
-navigaattorin osto tuli eteen ja oli tarpeelinen, Garmin 205W:n (127.-)

Farmari Passatin lähtöhinta (1900:-) oli edullinen ja kilometrejäkin vain 118000. Katsomaan siis, kun on ihan omalla kylällä. Olin ensimmäinen. Ilmoitus oli kerennyt olla muutaman tunnin netissä.

Passat VARIANT GT L485 EG2 AUTOMAATTI vm.96. rekisteröity -95
-85kW nelipyttyinen bensakone (2,0L) AGG T8A, Simos, Katalysaattori, MVEG2 (?)
-4-pykälinen automaattivaihteisto CLK
-manuaalinen ilmastointilaite
-2xairbag, nahkaratti
-ABS-jarrut
-metalliväri, twilight violet perleffek
-peräkoukku
-alumiinivanteet 6Jx15 "Westwood" ja peltivanteet, joissa huonot kitkat
-keskuslukitus
-kasettiradio, kaiuttimet 4kpl
-tavaratilan peite

Myyjä oli myymässä kolmea autoa Pasaatia, Porshea ja vaimon Poloa. "Alles muss weg". talo oli uusi ja komea - oisko lainan lyhennysvaikeuksia? Passatti oli ollut vähällä käytöllä, vain peräkärryn hinaukseen. Kilometrilukema näytti oikealta. Sisusta ja pellinalus oli siisti. Yksi alustan kumitulppa oli ruostunut ympäriltään puhki, muuten ruosteettoman oloinen. Takapuskurissa oli painauma tolpasta, muuten siisti tummanvioletti metalliväri pinnassa.

Tavaratilassa oli myyjän tavaroiden joukossa käynnistyskaapelit! Kysyin tarvitaanko niitä Passatin käynnistykseen ja myyjä vakuutti että Poloa varten ne ovat. Huoltokirjaa ei ollut, vaan myyjä sanoi tehneensä itse remontit. Jaa-a... mitään kuitteja ostetuista varaosista ei ollut myöskään.

Koeajo sujui kuitenkin hyvin. Vaihdelaatikoa pelkäsin eniten, kun en ole koskaan omannut automaattia. Vaihteet kytkeytyivät kuitenkin ylös- ja alaspäin minusta pehmeästi. Takaa kuului rahinaa, joka viittasi jumiutuneisiin jarruihin. Etupäästä kuului peruuttaessa klong - väljä nivel? ABS antoi yhden kerran pysähtyessä polkimeen potkuja ja poljin tuntui ylimalkaan löysältä. Ajattelin että noista voisi selvitä, kun ABS-varoitusvalotkaan eivät pala ja kaupat tehtiin. Tinkasin kaksisataa. Harmitti etten pyytänyt enemmän, kun myyjä oli tyytyväinen.

Jätin auton myyjän pihaan ja vein kilvet tehdäkseni reksiteröinnin omille nimilleni. Paikallisen "autoliiton" ACADin kautta ostettu 15pv maastavientivakuutus oli halvin 80:-, kilvet 28:- ja leima 35:- poliisiasemalta.

Seuraavana aamuna auto ei lähtenyt käyntiin kuin virtalukkoa aikansa kääntelemällä. Akku tuntui olevan kunnossa, koska startti pyöritti hyvin. Onneksi en vielä ollut ostanut lauttalippua. Ffp.fi-foorumin mukaan vikaa voisi etsiä hapettuneista akun kaapeliliitoksista. Näin olikin. Myös virtalukon pohjakytkin toimi epämääräisesti. Vaikutti siltä ettei edellinen omistaja ollut juuri meisseleitä näyttänyt Passatilleen. Takajarrut rohisivat edelleen kiusallisesti. Akkuvettä piti heti lisätä.

Kyselin vähän osien hintoja saksassa ja vertailin Biltemaan ja Merteiliin kotisuomessa. saksan hinnat oli ehkä tuplaten kalliimmat, joten ajatelin laittaa viat kuntoon suomessa vasta. Virtalukon pohjan ostin VW.ltä, mutta selvisi että sen vaihto tässä mallissa vaatiii ulosvetäjän. Työkalukauppoja ei löytynyt oikein mistään. Rautakaupat oli kaikki täynnä vihreitä Boscheja ja einhellejä. Jossain on varmaan saksan biltema, mutta tällä kertaa sitä ei löytynyt. Suomeen siis...

Matka Rostokiin meni ihan hyvin. Vaihdelaatikko pitää veto päällä ininää. Onko se oikein? Helsingissä ei auto startannut. On vähän kiusallista olla tukkona lautalla, mutta vain vähän. Tiesin että joku hommaa minut ulos lautasta aivan varmasti. Viitisen minuttia suostuttelin, ennen kuin passatti suostui siirtymään uuteen kotimaahansa.

Nyt on Passatti pukeilla ja jarrut on työn alla. Takaluukun lukkopesä tuli ulos avaimen mukana. Ostin romikselta uuden lukon kympillä, sarjoitin sen ja se toimii nyt. Keskuslukitusboksi oli yhtenää johtomöykkynä varapyörän alla. Jotain ihme rosvoliitoksia siinä on tehty. EDIT: Johtokasa olikin lukituksen kauko-ohjaimen vastaanotin. jälkiasennuksena tee-se-itse. Jostain pitäisi saada kytkentäohje tuolle.

Asioita mitä pitää laittaa ennen katsastusta

-kaikki suodattimet ja nesteet vaihtoon
-hihnojen tarkistus / vaihto
-pohjan paikka, voisi mennä ihan massalla, katsotaan
-Takajarrulevyt ja palat, jarrusatuloiden korjaus
-ABS:n potkiminen pitää selvittää, toivottavasti ei mitää vakavaa
-ilmastointilaite tuo höyryä sisään käytön jälkeen, kondenssiveden proput tukossa?
-vastaavuustodistuksen tarve pitää selvittää katsastusasemalta

Jokus vois viedä myös vaihteiston tarkistettavaksi. ffp-foorumilla on noista ikävää luettavaa.

Projekti jatkuu. Kommentit on mukavia. Tuliko tehtyä hyvät kaupat?
Viimeksi muokannut jukki60, 20.8.2009 10:16. Yhteensä muokattu 3 kertaa.

nj^
-
Viestit: 548
Liittynyt: 15.5.2008 17:38

ViestiKirjoittaja nj^ » 19.8.2009 18:28

Nyt tuli kyllä pitkä sepustus :D Ihan hyvältähän tuo vaikuttaa, mutta säännösten mukaiset kuvat puuttuvat! Kuva kertoo enemmän kun tuhat sanaa!

-JP-
-
Viestit: 648
Liittynyt: 20.3.2005 16:59
Viesti:

ViestiKirjoittaja -JP- » 19.8.2009 20:54

Hyvä stoori! Onko väri LC5P? Itsellä tuon värinen farkku-GT oli ja tykkäsin todella väristä.

Kuvia kuvia!

jukki60
-
Viestit: 160
Liittynyt: 25.7.2009 12:17

ViestiKirjoittaja jukki60 » 20.8.2009 10:11

Tuli tehtyä väärin, että en lukenut ohjeita ennen jutun kirjoittamista. Että kuvia pitäisi saada? Voihan nenä! En ole koskaan laittanut kuvia foorumeille. Mut koetetaan...

Värikoodi on W2/W2 (vw:n oma?) twilight violet perleffekt. Kiitoksia mielenkiinnosta rojektiani kohtaan.

lukkari
-
Viestit: 5982
Liittynyt: 25.3.2004 18:20
Viesti:

ViestiKirjoittaja lukkari » 20.8.2009 12:52

Juuri tällaisia "halvasta helmeksi" -stooreja on mukava lukea. Ostetaan jonkinlaisella riskillä hieman erikoisempi, pikkuvikainenkin laite ja laitetaan se hienoon kuntoon.

T.Hell
-
Viestit: 579
Liittynyt: 11.3.2005 9:02

ViestiKirjoittaja T.Hell » 20.8.2009 13:12

http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?t=97092 katos toi niin saat kuvia meidän pällisteltäviksi :)
Lukkarin kanssa samoilla linjoilla. Tämmöset kunnostusjutut aina kiinnostaa.

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 21.8.2009 15:43

Jos haluaa kuvat nopeasti ja vaivattomasti nettiin niin suosittelen ehdottomasti ImageBamia. Kaikenmaailman Photobucketit ja Imageshackit alkaa olla niin suosittuja ja sitä kautta hitaita että turha niitä on käyttää. ImageBam tekee lisäksi valmiiksi BBCodet kaikista kuvista ja ne saa pasteta suoraan projektikertomukseen. Yksi hyvä kuvien säilytyspaikka on myös 1G.fi.

Menee offtopiciksi mutta autetaan miestä mäessä. :)

JariN
-
Viestit: 1879
Liittynyt: 28.7.2003 7:42

ViestiKirjoittaja JariN » 21.8.2009 20:40

Hyvin dokumentoidut elvytysrojektit on mukavia luettavia.
Noita välimallin pasuunoita kun on useampi ollut, niin voisin muutaman kommentin heittää.

Jos on 96 vuosimalli eli digitaalisella matkamittarilla ja lukeman paikkaansapitävyys alkaa epäilyttää, niin voipi olla että siihen on vaihdettu se diginäyttö. Ei mitenkään epätavallista että se menee rikki. En missään nimessä yritä maalailla piruja seinille tai vihjailla että noin olisi, mut ilman historiaa olevat vähän ajetut voi olla mitä tahansa. Eikä minun mielestä sillä numeromäärällä ole väliä, vaan auton kunto ratkaisee noin vanhoissa.

Takasatuloiden jumitus on normaalia, hommaa tehdaskunnostetut satulat jos hyvän haluat. Joskus pääsee helpolla ja vain liukutapit on jumissa, tuolloin tietenkin riittää tappien elvytys.
Alatukivarsien pallonivelet on kulutuskamaa, todennäkösesti keulan kolina johtuu siitä.
Ilmastoinnin vedenpoisto on vänkärin puolella jalkatilassa melko (sivusuunnassa melko keskellä apparin jalkatilaa), muistaakseni puhallinkotelon putkeen päsee käsiksi purkamatta mitään. Konetilan puolella poisto on sen alumiinifolion "sisässä" melko alhaalla, poistoputkelle on "luukku" foliossa.
Mulla on yks ABS sarja jouten jos on vakavaa abs vammaa ;) Myös jotain muitakin osia, kun on pari mokomaa tullu purettua...


Palaa sivulle “Projektiosasto”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 42 vierailijaa