Alkuperäinen 16v GTi Golf. Ysärituningina isot puskurit ja maskilippaa laitettu, Weitecin alustasarja, 15" aluvanteet jne. Koneessa joku häiriö, kun käynyt kolmella. Edellisen omistajan toimesta kansi purettuna pois. Auto noudettiin trailerilla, ja keulaa tuli kasattua auton pesua/kuvausta varten:
Puskuri on vaan 1 pultilla/puoli kiinni, joten siksi istuvuus ei ole ihan täydellinen..

Kuva2
Alkuun tuli hieman muovikaaria fiksailtua, kun olivat melko kuluneet. Kuumailmapuhaltimella lämpöä ja sitten mustavaha pintaan.
Takakontinluukku on täysin mätä, uusi luukku tulee varaosa-autosta tilalle. Oli semmonen kokolasin kehystävä spoileri kiinni, jollai silikonilla lisäks liimattu.. Parista kohtaa läpireikiä luukussa.
Tekniikan parissa tuli jatkettua siitä mihin edellinen omistaja jäi. Tunti ja 40 min myöhemmin tilanne oli tämä.
Lohkoa olen nyt purkanut siihen pisteeseen, ettei siinä ole kuin mäntien öljyruutat paikallaan. Irto-osia olen pessyt osienpesuu koneessa ja tarkoitus olis kaikki ruosteet hioa/hiekkapuhaltaa pois ja maalata osat. Koneeseen täytys uudet laakerit hankkia alakertaa, kaikki tiivisteet uusia ja niputtaa. Kuva
Starttimoottorin joutuu uusimaan, nykynen saanut karatea joskus..
Auton alle en ole vielä päässyt katsomaan, mutta ei se kovin mädältä muuten vaikuta. Takajarrujen herkistelyn yhteydessä koputtelin takapyöränkotelot läpi, ei löytyny hitsattavaa.
Pikkuhiljaa tässä talven aikana rakennellaan, tavoite olisi ens kesänä päästä ajamaan. Kommenttia? (leveet vanteet ja tonttiin, ei kiitos..)