Typ89 1.9D ensimäiseksi ajoautoksi

Projektit, joissa oikeasti tapahtuu jotain, eikä vain suunnitella ja haaveilla.

Valvoja: ffp jäsenet

m8kami02
-
Viestit: 3
Liittynyt: 30.6.2010 20:36

Typ89 1.9D ensimäiseksi ajoautoksi

ViestiKirjoittaja m8kami02 » 30.6.2010 21:10

Moi! Toissa viikolla selailin nettiautoa aikani kuluksi, mutta kävikin sitten niin, että silmään osui erittäin houkuttelevalla hinnalla oleva diisseli Audi. Kilometrejä oli kertynyt mittariin 535t, mutta kone kuului kolkatavan ihan pätevästi eikä auto ollut pahassa kunnossa muutenkaan. Maalipinta oli luonnollisesti punaisenvärin takia haalistunut, joten ensiksi piti kipaista ostamaan putsausvermeitä.
Olihan audissa tietenkin muutama vika kun se niin halpa oli. mm. laturi oli tippunut kiinnikkeineen päivineen kesken ajon ja ruuvit katkenneet lohkon sisälle, mutta eipä tuo ollut kovin kummonen homma korjata, koska laturi löytyi jo omastatakaa ja vastakierretapilla ja uusilla kierteillä laturi oli taas jämäkästi omalla paikallansa.

Konehhan on tosiaan 1.9 diisseli ilman turboa ja en ainakaan löytänyt moottorin koodia samastapaikasta missä se volkkarin koneissa on?

Nyt asiaan, eli. 18 -vuoden ikä häämöttä ja tästä olisi tarkoitus rakentaa se "eka auto". Monia muitakin autoja on minulla ollut ja perusasiat on hanskassa, mutta tämä tummempaa savua pukkaavat yksilöt ovat vähän hakusessa, mutta tekemällähän oppii :)
Koska koneella on ajettu noin paljon on se syytä purkaa atomeiksi ja laakeroida ainakin niin ei tule mitään vakavaa ongelmaa "ensikilometreillä" tienpäällä. Samalla vaan mietin sitä, että miten on turbon laittamisen laita? sattuuko kukaan tietämään, että onko kyseisessä moottorissa ne öljysuihkut vai mitkä ne onkaan oikealta nimitykseltään.
Samalla kun moottori puotetaan keulalta alas niin se olisi sama maalata, koska itseä tuo punainen väri ei inspaa. ja muitakin juttuja pitää tehdä ja rahaa ei ole kuin pari hassua latia. Suunnitelmissa on AINAKIN nämä:

-Moottorin laakerointi ja kaikki tiivisteet ja stefat uusiksi
-Väri vaihtuu johonkin tyylikkääseen. Jotain viininpunaista?
-Pienetkin ruosteenalut pyritään eliminoimaan
-jotkut tyylikkäät vanteet. Himottais nuo audiA8 replica vanteet, mutta hintaakin on... Katotaan ny.
-Sisustaa en ole sen koomin miettinyt. Ainakin jonkun uudemman audin tai vw:n ratti

Ja Tosiaan kuvia tulee luultavammin vasta huomenissa, koska pikkusisko oli kameran pöllässyt. Ja projekti etenee aina silloin kun tyttöystävä luvan myöntää ja rahaa on edes pikkuisen.

JA Jos jollain on antaa hyviä vinkkejä ihan minkävaan asian kanssa nii tänne vaan :)

kiittimoi!

MJF
-
Viestit: 1434
Liittynyt: 27.7.2003 23:17

ViestiKirjoittaja MJF » 30.6.2010 21:29

Moottorikoodi on 1Y ja öljysuihkut löytyy. Moottori virkkuu kummasti pelkän pumpun laittamisella, tuli kokeiltua peltoaudissa talvella. 10mm viripumpulla kulki jo paremmin mitä vakio 1,9TD, mutta sitten taas turbon lisääminen nosti taas toisen vähän isomman harppauksen tehoja :)

lukkari
-
Viestit: 5982
Liittynyt: 25.3.2004 18:20
Viesti:

ViestiKirjoittaja lukkari » 1.7.2010 7:34

Himottais nuo audiA8 replica vanteet, mutta hintaakin on
On niitä halvallakin kaupan, ovat nimittäin niin ohkaista ainetta, että eivät tahdo suorana kestää ja siksi lähtevät ns. kiertoon. Ihan kokemuksen tuoma vinkki: älä osta noin raskaita vanteita noin heikkotehoiseen autoon, hyytyvät menohalut lopullisesti.

m8kami02
-
Viestit: 3
Liittynyt: 30.6.2010 20:36

ViestiKirjoittaja m8kami02 » 1.7.2010 14:58

On niitä halvallakin kaupan, ovat nimittäin niin ohkaista ainetta, että eivät tahdo suorana kestää ja siksi lähtevät ns. kiertoon. Ihan kokemuksen tuoma vinkki: älä osta noin raskaita vanteita noin heikkotehoiseen autoon, hyytyvät menohalut lopullisesti.


Okei. Kumminkin samankaltaiset kiinnostais, sillä haeskelisin semmoista yksinkertaista ja sievää linjaa tuohon autoon :)

Moottorikoodi on 1Y ja öljysuihkut löytyy. Moottori virkkuu kummasti pelkän pumpun laittamisella, tuli kokeiltua peltoaudissa talvella. 10mm viripumpulla kulki jo paremmin mitä vakio 1,9TD, mutta sitten taas turbon lisääminen nosti taas toisen vähän isomman harppauksen tehoja :)


Jeppss. Pari päivää netistä etsiskelin tuota moottorikoodia ja en saanut varmuutta, että onko tämän koodi tuo 1Y mutta hyvä että asialle tuli nyt varmistus :)

Mulla käytännössä olisi tähän turbo ja pumppukin 1.6TD:stä mutta saas ny nähä :) Alottais kumminkin ensin moottorin perushuollolla ja katsoo että tuleeko sieltä jotain karanneita hevosia takaisin :D

Eilen otin puhaltimen kouraan ja irroitin peräkontista merkit pois sievästi että ne saa takasikkin jos haluaa. Vähän siihen jäi merkkiä näkyville vaikka kuinka yritin rapata ja vahata sitä. Johtunee varmaan siitä, että nämä turtlewaxin tuotteet on mitä on... Eipä sillä niin väliä ole kun kumminkin pitää tämä auto jossain vaiheessa maalata..

Unohdinkin alotusviestissä mainita, että autotallia ei ole kuin moottorin ylösnostamiseen ja kaikki muut pitää tehdä pihalla, mikä tietenkin vaikeuttaa hommia. Maalauskin luultavasti tehdään pihalla ja sitävarten pitää kehitellä jonkinsortin pressutalli, että isoimmat hiekanjyvät ja itikat ei oo heti kiinni uudessa maalipinnassa :D
Onhan tuo auto vielä kaikenlisäksikkin melkonen traktori ja kaipais vähän madallusta...

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 6.7.2010 13:30

Jos meinaat auton maalata uudelleen, niin laita vaikka tuollaiseksi:

Kuva

;-)


Palaa sivulle “Projektiosasto”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 19 vierailijaa