rupesin tossa ihmettelemään noita mittariston toimintoja ja valoja/merkkejä kun oli akun -napa irti ja laitoin navan kiinni, kellohan oli mennyt ja trippimittari nollille, pitkän ihmettelyn jälkeen sain kellon ja päivämäärän laitettua.
sitten ite kysymyksiin, mitä siinä kellon vieressä oleva masto/antennin kuva meinaa ja miksei se nyt pala, ennen on palanut, saako sen jollain päälle?
kuuluuko nopeusmittarin vieressä olevan napin PYÖRIÄ, eli jos sen pyöräyttää myötäpäivään siihen mihin se pysähtyy, niin nappi ei ponnahda ylös vaan sen joutuu vetämään ylös, jos sen pyöräyttää vastapäivään niin nappi ponnahtaa ylös kun sitä painaa. kuuluuko sen toimia näin, vai eikö sen pitäis pyöriä ollenkaan?
sitten se EPC valo, ohjekirja sanoo että sen kuuluu sammua 3sekunnin päästä kun virran on laittanut päälle, se jää palamaan kun virrat on päällä, kun koneen laittaa käymään se sammuu eikä ole tähän mennessä syttynyt koneen käydessä.
auto on A6 '99, samanlaisia mittaristoja on ilmeisesti kaikissa VAG-laitteissa...
mittariston toiminnot ja valot/merkit?
Valvoja: ffp jäsenet
Palaa sivulle “Sisusta & Autohifi”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 21 vierailijaa