Kaiutin ongelma

Kaikki auton sisustaan ja autohifiin liittyvät aiheet.

Valvoja: ffp jäsenet

Panssarinyrkki
-
Viestit: 13
Liittynyt: 5.5.2012 12:07

Kaiutin ongelma

ViestiKirjoittaja Panssarinyrkki » 5.5.2012 12:12

Elikkä huomasin tossa että etukaiuttimet ei toimi, myöhemmin sitte ku repsikan paikan ovi avattiin niin soittimesta alko kuuluu hirveen kovalla sellasta ihme vinkumista, aattelin et nyt hajos soitin kokonaa mutta kyl se sitte vielä toimi. No sitte toisen kerran ku ovi taas avattii ni kaveri hokas että aina oven avatessa ja oven ollessa tietyssä asennossa toi vikinä alkaa kuulua, joten kysymys onki että mikä ihme on vikana? Oikosulku jossai siinä oven kajarin johdoissa? Sekottaisko se sitte koko soittimen tolla tavalla? ja kyseessä on vw corrado jos sillä jotain väliä

Mro
-
Viestit: 509
Liittynyt: 21.3.2009 11:39

ViestiKirjoittaja Mro » 5.5.2012 12:43

Oven johtosarja kannattaa tutkia varsinkin saranan kohdilta..

Ensihoitaja
-
Viestit: 85
Liittynyt: 21.7.2009 16:56

ViestiKirjoittaja Ensihoitaja » 22.6.2012 5:05

Todennäköisesti kaiutinjohdon kuori on jostain kohti soittimelta -> kaiuttimelle päässyt rispautumaan rikki ja näin ollen tietyssä asennossa johto (+ johto nimenomaan) ottaa peltipintaan kiinni aiheuttaen oikosulun. Toinen vaihtoehto on että kaiutin liitin on päässyt kaiuttimesta irti ja aiheutuu sama vika kun paljas liitin ottaa oven pelti pintaan kiinni.
Kannattaa tarkistaa johtojen kunto ja tarvittaessa vaihtaa.
Yleisin paikka on juuri oven läpivientikumit jonka kohdalla johto ottaa pellin reunaan ja rispaannuttaa johdon suojakuoren rikki.


Palaa sivulle “Sisusta & Autohifi”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 12 vierailijaa