Tänään koitin seisonnan jälkeen ottaa agr koneella olevan golffin ajoon, muttei auto käynnistynytkään koska akku oli tyhjä (ei ole ennen tyhjentynyt edes talvella seisonnan aikana, akussa kengät aina ollut kiinni). Latasin akun, startti pyörii hyvin mutta ei edes yritä käyntiin, ei hörähdäkään, N. 3 viikkoa sitten käynnistin edellisen kerran eikä mitään ongelmia ollut.
-Ei siis käynnisty
-Ei päästä VCDS:llä engine osioon kuin muutamien kertojen yrittämisen jälkeen, jolloin sieltä ei löydy vikakoodeja.
-Hehkun merkkivalo ei välähdäkään paitsi silloin kun sattuu päästämään myös engineosioon VCDSsällä
-Instruments -osioon päästää, sieltä löytyy vikakoodi joka viittaa siihen että ei löydä moottorin ohjausyksikköä. Vikakoodia ei voi nollata kuin vasta sitten, kun on päässyt käymään engine-osiossa.
Sulakkeet käyty läpi akun päältä sekä auton sisältä normi sulakepaikasta.
Voiko rele 109 tehdä tuollaista vai onkohan tässä nyt ihan moottorin ohjausyksikkö sökö? Armeija rajoittaa pahemman kerran nyt vian etsitää, hyvät vinkin ja veikkaukset auttaisivat ja niitä otan mielelläni vastaan!!
AGR ei käynnisty
Valvoja: ffp jäsenet
Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 25 vierailijaa