Passat 1,9 tdi -03 74kw avb 3b6 kytkin

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

jkuhlman
uusi tulokas
Viestit: 2
Liittynyt: 6.10.2007 20:31
Viesti:

Passat 1,9 tdi -03 74kw avb 3b6 kytkin

ViestiKirjoittaja jkuhlman » 14.9.2012 0:53

Nyt faktaa, minkä kiinteällä vauhtipyörällä varustetun kytkimen saa tuon orkkis sachs kaksoismassa kytkimen tilalle. Ja mahdollisimman pienillä koneistuksilla, sekä ilman startin vaihtoa. Loota normi 5-lovinen.

Jostain topicista luin, että "Autoon laitettu pitkittäisen AHU:n kiinteä vauhtis ja
sachs 3000 722 002 kytkinpaketti". Tarkoitetaanko tuolla AHU:n vauhtipyörällä mm. sachs:n 2294 000 453 vauhtipyörää?

Hommaa sekoittaa mm. se, että nyt autosta puretussa vauhtipyörässä on
orkkis merkintä 038105266AM, joka valeon sähköisessä katalogissa kuuluu malliin 3b3, eikä pitäisi sopia 3b6:n.. Mitä eroa?

No jokatapauksessa tuolla orkkis tunnuksella löytyy kyseisestä sähköisestä luettelosta "www.valeo.fi" valeon kytkinpaketti 835041, jonka voi vaikka syöttää googleen, jolloin hakutulokseksi saa mm. misterauton nettikaupan jossa kyseinen sarja 452€ ja 10€ toimituskulut.

Onko kellään kokemuksia kyseisestä marketista? maksutapoina on ainakin turvalliset visa, ja paypal.

Olenko mä ihan hukassa? :-(

No tämäkin selviää ensiviikolla.. Menin ja tilasin sarjan koska oli sopivan edukas, ja orkkis vauhtipyörän merkintä täsmäsi sopivuus taulukkoon.

jkuhlman
uusi tulokas
Viestit: 2
Liittynyt: 6.10.2007 20:31
Viesti:

ViestiKirjoittaja jkuhlman » 29.9.2012 22:48

Ja niinhän se meni, että sopivat osat tuli, ja pelaa moitteetta. Tovotaan, että tästä on hyötyä muillekin. Itse lähdin asiaa selvittämään siltä pohjalta, että motonetissä ei heidän mukaansa ollut sopivaa kytkinpakettia vauhtipyörällä ollenkaan, ja kahalta olisi saanut vain sachs:n kaksoismassa vauhtipyörällä suositushintaan 1130€. Laakkosen hintaa en edes vaivautunut kysymään.

Mister-auto.fi:stä tuli sopivat osat "Valeon kytkinpaketti kiinteällä vauhtipyörällä"
tuotekoodi: 835041
hintaan 462€ ja toimitus kesti n. viikon.

luulisi kyseistä kytkinpakettia olevan suomalaisillakin tukkureilla.
ainakin kysyttäessä, tai tilaamalla.


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa