Transporter T4 rahisee vedätettäessä

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

kimmoj
-
Viestit: 80
Liittynyt: 28.6.2011 7:39

Transporter T4 rahisee vedätettäessä

ViestiKirjoittaja kimmoj » 8.11.2011 21:19

Moi,
Ongelma on seuraavanlainen. Transporter (AAB-koneella) pitää rahisevaa ääntää, kun vedättää suht pienillä kierroksilla. Tarkkoja kierroksia en osaa sanoa, koska ei ole kiekkamittaria. Esimerkiksi kun vitosvaihteella laittaa kaasun pohjaan 60 vauhdista ääni kuuluu.

Ääni tulee todennäköisesti jostain voimansiirron komponentista, koska konetta paikoillaan kierrättäessä se ei kuuluu.

En tiedä, että liittyykö samaan vikaan, mutta kytkin ravistaa liikkeelle lähdöissä jonkin verran (varsinkin kylmänä). Kytkin ei kuitenkaan luista.

Vaihdelaatikkoon on vaihdettu öljyt noin 20 tkm sitten (ylitäyttö)

Kannattaako alkaa henkisesti varautumaan isoon remonttiin? Vai ääseekö rahinasta eroon, jollain pienellä korjauksella?

/kimmo

sa
-
Viestit: 1333
Liittynyt: 5.12.2006 12:10

ViestiKirjoittaja sa » 8.11.2011 21:47

"En tiedä, että liittyykö samaan vikaan, mutta kytkin ravistaa liikkeelle lähdöissä jonkin verran (varsinkin kylmänä). "

Tuo on ns.ominaisuus, ajoin monta vuotta ei mikään hajonnut. Vitosen laakerit vaihelaatikosta menee, ovat niitä joutuneet vaihtamaan, tuolla osat.

http://www.tamgears.com

Putko
-
Viestit: 1564
Liittynyt: 1.8.2004 18:23
Viesti:

ViestiKirjoittaja Putko » 9.11.2011 5:47

Kannattaako alkaa henkisesti varautumaan isoon remonttiin? Vai ääseekö rahinasta eroon, jollain pienellä korjauksella?

Eiköhän laatikon laakerointi riitä.

kimmoj
-
Viestit: 80
Liittynyt: 28.6.2011 7:39

ViestiKirjoittaja kimmoj » 9.11.2011 7:23

Kiitos vastauksista.

Tuo on ns.ominaisuus, ajoin monta vuotta ei mikään hajonnut. Vitosen laakerit vaihelaatikosta menee, ovat niitä joutuneet vaihtamaan, tuolla osat.


Eli kytkimen ravistaminen hajoittaa lopulta nuo vitosen rattaat?

Eiköhän laatikon laakerointi riitä.


Onko koko laatikon laakerointi miten iso työ? Tarvitseeko laatikko ottaa autosta kokonaan irti? Vitosen laakerit pystyy ilmeisesti vaihtamaan laatikon ollessa kiinni autossa. edit: Räjäytyskuvaa katsomalla, epäilen että kannattaa purkaa kokonaan pois.

Koskaan en ole laatikkoa purkanut, mutta homma onnistuu minulta ja apujoukoilta jos ei erikoisempia erikoistyökaluja tarvita.

kimmoj
-
Viestit: 80
Liittynyt: 28.6.2011 7:39

ViestiKirjoittaja kimmoj » 9.11.2011 7:43

Nopeasti asiaa netistä tutkittuani. Voisi olla järkevää vaihtaa tämän ohjeen mukaan nuo laakerit 601 http://wikikko.info/wiki/VW_5_vaihde

Vai voiko vika edes olla noissa vitosen laakereissa, kun rahina kuitenkin kuuluu kaikilla vaihteilla vedätettäessä?

sa
-
Viestit: 1333
Liittynyt: 5.12.2006 12:10

ViestiKirjoittaja sa » 9.11.2011 9:48

"Eli kytkimen ravistaminen hajoittaa lopulta nuo vitosen rattaat? "

Ei hajota, voi kytkin/akseli/asetelma/laakeri kestää monta vuottakin, jos päädyt vaihtolaatikkoon/kunnostamiseen niin siinä yhteydessä ne samalla vaihdat.

kimmoj
-
Viestit: 80
Liittynyt: 28.6.2011 7:39

ViestiKirjoittaja kimmoj » 9.11.2011 16:09

Vielä vähän pohdiskelua asian tiimoilta:

Jos äänenlähde on laakeri 601, niin vaihtaminen on varmasti järkevää eikä edes kovin kallista. Aikaa tietysti menee jonkin verran.

Mutta jos vika on esimerksi runkolaakerissa 102, pitää koko vaihteisto purkaa ja vaihtaa samalla kaikki laakerit ja kytkin... yms. Tämä tuntuu liian työläältä ja kalliilta, jos sen tekee vain varmuuden vuoksi.

Edit: Löysin fvwa:n sivuilta lyhyen säikeen, missä ongelmankuvaus on aika identtinen: http://www.fvwa.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=14&t=3620


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 17 vierailijaa