Diesel-touranissa tapahtui perjantaina seuraavaa kotipihaan ajaessa:
1. Komentokeskus piippasi ja näyttöön tuli viesti: Engine fault! Workshop!
2. Hehkun varoitusvalo alkoi vilkkumaan
3. Cruise lakkasi kokonaan toimimasta (ennenkin on temppuillut, mutta nyt ei lähde enää käyntiin)
4. Jarruvalot hirttivät päälle - palavat aina, kun virta on päällä
5. Pienempi flekti jäi pyörimään, sammuu vasta kun ottaa akun irti ja käynnistyy heti, kun laittaa akun kiinni (Tämä vika tosin eilisen ajon jälkeen loppui yllättäen)
6. Muuten auto toimi ja toimii edelleen niiin kuin pitääkin.
Maanantaina luettiin vikakoodi pikahuollossa, kun muuhun ei ollut aikaa. Muuta raportoitavaa ei ollut kuin jarrupolkimen kytkin. Se vaihdettiin (21€), mutta mitään muutosta ei tapahtunut. Vikakoodia ei tosin nollattu tai luettu enää uuden kytkimen asennuksen jälkeen.
Auto menee perjantaina uudestaan huoltoon ja ajattellin täällä kysäistä, josko jollakulla olisi kokemusta moisesta. Tuntuu, että viat jotenkin liittyisivät toisiinsa ja sähköön..
Janne K
Touranin moniongelma
Valvoja: ffp jäsenet
-
- -
- Viestit: 9
- Liittynyt: 21.7.2009 8:24
Näin minäkin tämän jarrukytkimen ajattelin, mutta vaihto ei auttanut. Tätä tekniikkaa kun en tunne, niin kysyn: Onko mahdollista, että vaikka vika on korjattu, vanha vikakoodi koneessa aiheuttaa edelleen ongelmia (muutakin kuin vikailmoituksen), esim. jarruvalojen jatkuvan palamisen ja cruisen toimimattomuuden?
-
- -
- Viestit: 9
- Liittynyt: 21.7.2009 8:24
-
- -
- Viestit: 9
- Liittynyt: 21.7.2009 8:24
-
- -
- Viestit: 9
- Liittynyt: 21.7.2009 8:24
Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 43 vierailijaa