Polttoaineputken korjaus

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

td Rille
-
Viestit: 37
Liittynyt: 12.1.2008 16:39

Polttoaineputken korjaus

ViestiKirjoittaja td Rille » 28.8.2011 20:28

Kävi tuossa niin hassusti, että golfin meno loppui tienpäälle. Syynä oli se, että joku pakoputken lämpösuoja/pidike pellinpala lähti irti ja sinkoutui ilmeisesti renkaasta auton pohjaan ja rikkoi toisen polttoaineletkuista. Pystyyköhän niitä putkia jatkamaan jotenkin järkevästi, kun ei taida sellainen ratkaisu toimia, että laittaisi isompaa kumiletkua putkien päälle ja klemmareilla kiinni, johtuen kovasta paineesta.. Mitä materiaalia putket ylipäätään on?Muovilta vaikuttaa mutta onko sillä joku hienompikin nimi? Kävin kysymässä raskaankaluston varaosakaupasta nylonputkea mitä käytetään paineilmaputkina, mutta meinasivat etteivät kestä öljyjä... Marmoritiskin mukaan varaosaputkia on saatavilla 123 euron hintaan ja ovat yksimittaiset koko matkan ja pakettiin kuuluu kolme putkea? Ei viitsisi alkaa turhantakia kaikkia putkia vaihtelemaan.. 8mm on putken ulkohalkaisia

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 28.8.2011 20:46

Mä teetin bensagolfiini melkein pohjan pituisen letkun liittimineen hydrauliikkaliikkeessa. Maksoi jotain kolmisen kymppiä. Jos sulla on jotkut erikoisemmat liittimet niin ei välttis onnistu.

ramikoo
-
Viestit: 355
Liittynyt: 12.3.2009 21:27

ViestiKirjoittaja ramikoo » 29.8.2011 6:55

Orkkis polttoaineputket ovat polyamidia ja siitä muistaakseni laatu 12 eli puolikova tjsp. Löytyy esim. teollisuus Etrasta tai vaikka www.toppi.fi Katso millaiset liittimet sulla on linjoissa ja mieti voitko korvata ne vaikka normaleilla hydrauliikkaputkiliittimillä.

Dubsonic
-
Viestit: 2280
Liittynyt: 12.8.2003 12:22

ViestiKirjoittaja Dubsonic » 29.8.2011 19:51

Tukiholkki sisään ja tavallisella hydrauliikan perus putkiliittimellä jatkaa sen. Nämä kaikki saa hydeliikkeestä.

td Rille
-
Viestit: 37
Liittynyt: 12.1.2008 16:39

ViestiKirjoittaja td Rille » 30.8.2011 16:50

Noniiin kävin paikallisessa hydr.liikkeessä ja antoivat tuota polyamidiputkea ja liittimiä, missä tukiholkki siinä rungossa itsesssään ja mutterilla vain kiristetään. Nyt on osat paikallaan ja polttoaineen haku reissu edesä..


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 22 vierailijaa