Roikan nokassa olon jälkeen auto luulee, että nyt on lämmin eikä tartte hehkuttaa lainkaan----->tästä seuraa uskomaton savupilvi ja huono käynti jo -5 asteessa.
Ilman lämmitystä -5 asteessa hehkuttaa noin 6 sekuntia, ja lähtee käyntiin kuin "palmun alta". Kysymys: Mitä anturia pitää huijata ja miten?
Audi 80 TDI (1z) -93 hehkutus ongelma
Valvoja: ffp jäsenet
-
- -
- Viestit: 640
- Liittynyt: 10.3.2004 8:25
Siis hehkut on kunnossa ja hehkuttaa ihan oikeen kun on tarpeeksi kylmä kone, mutta se lämpötila-anturi lämpiää kun auto on roikan nokassa, ja sillon ei syty hehkun valo ollenkaan eikä hehkuta. Nyt ku löysin anturin, niin otan aina kylmäkäynnistyksessä johdon irti, ja näin saan maksimi hehkutus ajan...ei muuta ku katkaisija väliin niin pelaa! Toinen vaihtoehto on lämmittää autoa aina vähintään 2 tuntia, jolloin moottori on oikeasti niin lämmin ettei tartte hehkuttaa.
Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 13 vierailijaa