Terve vain kaikille!
Elikkä tuli ostettua tuollainen 4-korinen gti golffi harrastus ja osittain käyttöautoksikin. Moniurahihna/kiristin pitää ääntä matalilla kierroksilla kun kaasua painaa ja ajattelin tuon hihnan ja kiristimen vaihtaa. Tänään sitten tuossa aloin katselemaan että mistähän välistä tuohon pääsisi käsiksi. Ensin moottorin muovit pois jonka jälkeen hetken ihmettelyä ja meinasin että jospa tuon pissapojan säiliön tuosta tempasee pois niin johan on tilaa toimia VAAN eipä se sitten ollutkaan niin helppoa kuin meinasin. Tuon hiilisuodatin vai mikä lie nimeltään sain irti mutta mistä kautta tuo pissapoika säiliö mahtuu pois tulemaan? Menee tuonne lokasuojan sisään ainakin 5 senttiä eikä se tahtonut koneeseen päin juurikaan liikkua.
Alla kuva konehuoneesta:
https://aijaa.com/qhjJxV
Onko tuo nyt aivan väärä taktiikka alkaa tuota vaihtamaan? Olisko se muuta kautta helpompaa? JA miten tuo pirun säiliö tuolta lähtee ilman rälläkkää?!
Edit: enpä sitten osannut suoraan kuvaa tänne pistää joten tuossa linkki kuvaan
Moniurahihnan ja kiristimen vaihto vw golf iv 1.8t AUM
Valvoja: ffp jäsenet
Re: Moniurahihnan ja kiristimen vaihto vw golf iv 1.8t AUM
Sebastian kirjoitti:https://youtu.be/_WIxpvy6HqM
Kiitoksia vastauksesta. Olen tuon kyseisen videon jo itsekin nähnyt ja esiin kaivanut. Pelkkä hihnan vaihto ei ole ongelma vaan tuon kiristimen. Tuossa videon autossa on eri kone ja aivan eri tavalla tilaa kuin tuolla oman golffin konehuoneessa... Mielestäni helpoin tapa saada tilaa olisi tuon pissapojan säiliön irroitus mutta kun ei se tunnu sieltä tulevan ilman väkivaltaa niin siihen kaipailisin vinkkejä.
Re: Moniurahihnan ja kiristimen vaihto vw golf iv 1.8t AUM
Paljonko sillä jakopäällä on metrejä ja ikää? Nuo yleensä vaihdetaan kaikki samaan aikaan tämän ikäisissä autoissa.
Re: Moniurahihnan ja kiristimen vaihto vw golf iv 1.8t AUM
Jultsu kirjoitti:Paljonko sillä jakopäällä on metrejä ja ikää? Nuo yleensä vaihdetaan kaikki samaan aikaan tämän ikäisissä autoissa.
Jakopäällä on ikää reilu vuosi ja noin 10tkm. Moniurahihna on vaihdettu mutta kiristintä ei mutta ajattelin että jos kiristimen vaihtaa niin samalla vaihtaa remminkin. Tuo kiristin pitää melkosta vikinää pienillä kierroksilla kun painaa kaasua joten sen takia tässä sitä vaihdellaitaisiin. Kiristin näyttää alkuperäiseltä, ainakin on vag konsernin tuote kun numero näkyy kyljessä.
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 24 vierailijaa