1.3 monipisteruiskun kytkentäongelmat

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

Bluevw
-
Viestit: 115
Liittynyt: 24.7.2003 7:41

1.3 monipisteruiskun kytkentäongelmat

ViestiKirjoittaja Bluevw » 28.9.2005 23:31

Kaveri teki tekniikanvaihdon mk2 golffiin, vm.85 1.3 kaasarikone vaihtui vm.91 1.3 4-pisteruiskukoneeksi. Lupauduin tekemään swappiin tarvittavat sähkökytkökset. Homma ok ja auto on ajossa, muutama pikkujuttu jäi puolitiehen:

Mitenkäs muuten se bensapumpun rele kytketään? Siinähän on ajastus virrat päällä asennolle ja pinni käynnissä-asennolle. Pinnijärjestyksestä ei mitään tietoa. Kokeilin kytkeä releen sisuskalujen perusteella mutta se toimi "nurinpäin", pumppu huusi just silloin kun ei olisi pitänyt. Kytkin bensapumpun väliaikaisesti niin että se on päällä aina kun virrat on päällä.

Toinen ongelmia aiheuttanut asia on tyhjäkäynnintasaus. Sellainenkin tuosta käsittääkseni löytyy, en sitä vaan mitenkään kytkenyt. Toimintaperiaate? Kytkentä? Auto kuulemma miettii ja sitten nykäisee siirryttäessä moottorijarrulta vedolle.

Kytkentäkaaviot on kyllä olemassa, niistä ei vaan mielestäni ihan kaikkea pysty päättelemään. Lisäksi kyseinen tapaus on luonnollisesti vielä uusien ja vanhojen sähköjen yhdistelmä.

Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 22 vierailijaa