Moi
Syksyn tullen ja nyt talvella plussakeleillä ilmeni ongelma että auto ei meinaa käynnistyä kostealla ilmalla.
Kerran irroittelin jakajan kannen ja putsailin kaikki pinnat ja auto hörähti käyntiin.
Vaihdoin tämän jälkeen myös jakajan ja pyörittäjän jotka näyttivät olevan hieman jo kuluneet.
Seuraavalla kerralla nämäkään operaatiot eivät auttaneet (autolla oli ajettu useaan otteeseen jo näiden käynnistystilanteiden välissä). Seuraavana kuivana pakkaspäivänä auto lähti jälleen helposti käyntiin.
Bensa haisee ja startti pyörii ihan normaalisti jos starttailen pitempään. En ole vielä tarkistanut tulpanhatusta kipinöitä mutta teen sen seuraavalla kerralla kuin näin tapahtuu.
Veikkaan että jostain pääsisi virta maihin esim tulpanjohtoa pitkin tai sitten tuo sytkäboksi joka on vesikourun alla saa jotenkin vettä niskaansa.
Onko kellään kokemuksia tällaisista tilanteista?
Autoon vaihdettu vm -97 moottori ja en ole tosiaan vielä läpikäynyt kaikkea. Ajattelin vain aloittaa hieman keskustelua täällä jos tämä on tuttu aihe jollekulle, niin voin välttää muutamien kivien käännön.
Golf mk2 Ei käynnisty märällä ilmalla
Valvoja: ffp jäsenet
Re: Golf mk2 Ei käynnisty märällä ilmalla
Jossain määrin helpottanee kun kertoo sen tekniikan.
Re: Golf mk2 Ei käynnisty märällä ilmalla
Autoon vaihdettu vm -97 moottori
Puola halki, hiusmurtuma?
Kokeile kuivalla kelillä kastella puolaa josko hyytyy tai tutki näkyykö murtumia, usein lämpimänä näkyy hyvin.
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 12 vierailijaa