Ilman puskureita ajaminen kiellettyä?

Kaikki auto ja liikenne jutustelut joita varten ei ole omaa kanavaa...

Valvoja: ffp jäsenet

KariT
-
Viestit: 815
Liittynyt: 23.7.2003 16:42

Ilman puskureita ajaminen kiellettyä?

ViestiKirjoittaja KariT » 28.3.2006 15:46

Elikkä, otettiin passatista reilu viikko sitten orkkis puskurit pois ja tarkoitus oli alkaa sovittamaan puolasta tulleita puskureita ja tekemään kiinnikkeitä niille. Sovittaminen piti jättää välistä asunto rempan takia ja nyt on tullut ajeltua vähän aikaa ilman puskureita. eilen sitten poliisi pysäytti ja ilmoitti että on vaarallista jalankulkijoille jos ajelee ilman puskureita ja antoi viikon aikaa laittaa puskurit takaisin paikoilleen. Jos ei ole puskurit paikoillaan viikon sisällä niin taitaa tulla sakot tai vievät kilvet. Laittoi vielä rekisteriotteeseen päivämäärän milloin puskurit on oltava paikoillaan.

En ole tiennyt että ilman puskureita ei saisi ajaa.
Pystyykö poliisi sakottamaan tai ottamaan kilvet pois jos ajelee ilman puskureita?
Onko muilla kokemuksia?

Jos ei muuta niin meneepähän auto projektikin eteenpäin kun ei kehtaa orkkis puskureita paikalleen laittaa:)

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 28.3.2006 15:54

No auto ei ole tyyppihyväksynnän tasalla turvallisuudessa että eiköhän se rangaistavaa ole?

Eri asia saattaa olla jollain vanhalla kuplalla jossa ne ei ole turvavarusteita.

Una
-
Viestit: 992
Liittynyt: 15.2.2004 16:58

ViestiKirjoittaja Una » 28.3.2006 16:19

jos rekisteriotteeseen kirjasi noista maininnan niin mars katsastuskonttorille näyttämään autoa puskureiden kera.

LH
-
Viestit: 323
Liittynyt: 7.5.2004 9:46

ViestiKirjoittaja LH » 28.3.2006 17:50

Ei kai sitä nyt konttorilla pidä käydä näyttämässa?
Luulisi että jos tulevaisuudessa pysäyttävät ilman puskureita ja huomaisivat otteesta että on merkattu niin sakko tulisi (tietysti päivämäärän jälkeen)

Kurdi
-
Viestit: 291
Liittynyt: 15.11.2005 22:22

ViestiKirjoittaja Kurdi » 28.3.2006 18:03

Ainakin yks tuttu ajeli vuoden verran ilman taka puskuria eikä kukaan siihen puuttunut.

Luotijuna
-
Viestit: 1262
Liittynyt: 18.3.2004 11:33

ViestiKirjoittaja Luotijuna » 28.3.2006 18:40

toi on ihan poliiseista kiinni...toiset sanoo, toiset ei..

markuz
-
Viestit: 303
Liittynyt: 25.3.2004 16:39
Viesti:

ViestiKirjoittaja markuz » 28.3.2006 19:04

Hae uusi rekisteri ote... häipyy merkinnät.

Anagonda
-
Viestit: 2029
Liittynyt: 23.7.2003 8:18

ViestiKirjoittaja Anagonda » 28.3.2006 19:28

Niin on myös sanottu, että kun ottaa puskurit pois niin jos jää jotain teräviä reunoja/nurkkia niin ne täytyis pehmentää jollain.

Tuomas
admin
Viestit: 6966
Liittynyt: 16.7.2003 18:09
Viesti:

ViestiKirjoittaja Tuomas » 28.3.2006 19:28

Hae uusi rekisteri ote... häipyy merkinnät.

Voi se sama poliisi sakot kuitenkin kirjoittaa, varsinkin kun huomaa merkintänsä kadonneen.

markuz
-
Viestit: 303
Liittynyt: 25.3.2004 16:39
Viesti:

ViestiKirjoittaja markuz » 28.3.2006 20:19

No onhan siinä riskinsä, mutta aika vanha ja toimivakin toi kikka on.

V6 Pasuuna
-
Viestit: 12
Liittynyt: 21.3.2006 13:32

ViestiKirjoittaja V6 Pasuuna » 28.3.2006 20:43

Se on tarkempaa ton etupuskurin kanssa kun sillä voi niin kuin jo todettiin tömäyttää jalankulkijaan, takapuskuri irti olen ajellut 3kk ilman huomautuksia.

Vesku
ffp jäsen
Viestit: 7374
Liittynyt: 16.7.2003 23:55

ViestiKirjoittaja Vesku » 28.3.2006 21:17

Eikös se nykyään ole niin et ei auta uuden otteen hakeminen kun ne kirjataan tietokantaan ja tulostuu automaattisesti uuteen otteeseenkin, vai onks toi vasta tulossa?

Se et jos autossa ei oo takapuskuria on pikkasen eri asia jalankulkijoiden kannalta kuin etupuskurin puuttuminen, lisäksi asiaan vaikuttaa myös millaisesta autosta on kyse eli juuri tuo kupla-vertaus.

markuz
-
Viestit: 303
Liittynyt: 25.3.2004 16:39
Viesti:

ViestiKirjoittaja markuz » 28.3.2006 21:22

No jos poliisi kirjoittaa vain tuohon rek. otteen taakse merkinnän niin ei se enää siinä uudessa näy. Koska eihän tuolla tietokannassa ole muita tietoja kuin ne jotka siihen otteeseen on tulostettu katsastuskonttorilla.

En sitten tiedä onko tosiaan joku uusi järjestelmä tulossa.

Una
-
Viestit: 992
Liittynyt: 15.2.2004 16:58

ViestiKirjoittaja Una » 28.3.2006 21:27

Laki sanoo seuraavaa:

Ajoneuvolaki 11.12.2002/1090

85 §
Valvontakatsastukseen määrääminen

Jos poliisimies, tullimies tai rajavartiomies katsoo, että ajoneuvon kunnossa ja erityisesti jarruissa havaitut puutteet voivat aiheuttaa sellaisen turvallisuusriskin, että ajoneuvon tiellä suoritettavaa tarkastusta perusteellisempi tarkastus on aiheellista suorittaa, hän voi määrätä ajoneuvon katsastettavaksi (valvontakatsastus). Ajoneuvohallintokeskus korvaa tällaisen valvontakatsastuksen kohtuulliset kustannukset katsastustoimipaikalle. Poliisimies, tullimies tai rajavartiomies voi määrätä ajoneuvon valvontakatsastukseen myös, jos aikaisemmin annettua ajoneuvon korjauskehotusta ei ole noudatettu. Jos ajoneuvoa ei ole poliisimiehen, tullimiehen tai rajavartiomiehen määräämässä ajassa esitetty valvontakatsastukseen, ajoneuvoa ei saa käyttää liikenteessä ennen kuin se on hyväksytty myöhemmässä valvontakatsastuksessa. Valvontakatsastukseen sovelletaan, mitä 53, 54 ja 56–58 §:ssä säädetään. Myös Ahvenanmaan maakunnassa tai ulkomailla rekisteröity tai käyttöön otettu ajoneuvo voidaan määrätä valvontakatsastukseen.

----------------------------
Valtioneuvoston asetus
liikenteessä käytettävien ajoneuvojen liikennekelpoisuuden valvonnasta

19 §
Tekninen tienvarsitarkastus

1. Ajoneuvon tekninen tienvarsitarkastus voi sisältää yhden tai useamman seuraavista:

a) pysähtyneenä olevan ajoneuvon kunnon silmämääräinen tarkastus;

b) ajoneuvon teknisen kunnon, katsastusten suorittamisen ja muiden säännösten mukaisuuden osoittavien asiakirjojen tarkastus;

c) ajoneuvon teknisen kunnon tarkastus.

2. Edellä 1 momentin c kohdassa tarkoitettuun tarkastukseen sovelletaan, mitä Euroopan yhteisössä liikennöivien hyötyajoneuvojen teknisistä tienvarsitarkastuksista annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2000/30/EY 4 artiklassa säädetään. Teknisen tienvarsitarkastuksen suorittajan on otettava huomioon kuljettajan mahdollisesti esittämä viimeisin määräaikaiskatsastusta koskeva todistus ja äskettäin laadittu teknistä tienvarsitarkastusta koskeva raportti. Teknisen tienvarsitarkastuksen suorittaja voi lisäksi ottaa huomioon kuljettajan esittämän muunkin ajoneuvon kuntoa osoittavan todistuksen. Jos todistus tai raportti osoittaa, että jokin tarkastuskohde on tarkastettu kolmen edellisen kuukauden aikana, kyseistä kohdetta ei tarkasteta uudelleen ilman perusteltua syytä.

3. Jos poliisi-, tulli- tai rajavartiomies on ajoneuvolain 84 §:n 1 momentissa tarkoitetulla tavalla määrännyt ajan, jonka kuluessa ajoneuvossa todettu puutteellisuus on korjattava, puutteellisuudesta ja sen korjausajasta on tehtävä merkintä rekisteriotteeseen.
-----------------------------

Että mars mars vaan katsastusasemalle.

Vesku
ffp jäsen
Viestit: 7374
Liittynyt: 16.7.2003 23:55

ViestiKirjoittaja Vesku » 28.3.2006 21:28

poliiseilla on siellä autossa tietokoneet jotka ovat yhteydessä samaiseen tietokantaan kuin katsastusaseman koneet, jos vielä ei ole niin ainakin on tulossa.

Sore
-
Viestit: 204
Liittynyt: 11.9.2003 15:07

ViestiKirjoittaja Sore » 28.3.2006 21:51

Öö..mitäs varten se pitäisi nyt sinne konttorille viedä? Sehän kirjoitti vain päivän, mihin mennessä ne puskurit tulee olla paikallaan. Senkin varmasti vain sen takia, että jos joku toinen poliisi sattuu pysäyttämään. Ainakin kalvoissa olen nähnyt käytettävän tätä tyyliä, jottei niitä tarvitse alkaa siinä samantien repimään irti ja jollei ne kalvot lähde ja narahtaa uudestaan, niin sitten kirjoitetaan sakkoa.

ikola
-
Viestit: 494
Liittynyt: 23.7.2003 10:55

ViestiKirjoittaja ikola » 28.3.2006 22:26

Eikös se nykyään ole niin et ei auta uuden otteen hakeminen kun ne kirjataan tietokantaan ja tulostuu automaattisesti uuteen otteeseenkin, vai onks toi vasta tulossa?


Tuo ei ole vielä käytössä mutta olikos se nyt ens vuoden alusta vai koska nyt tulikaan. Juu ja ihan katsastuskouluttajan suusta kuultua toissaviikolla kun oli koululla luennoimassa.

Vähän offtopic mutta samassa syssyssä sanoi että muutaman vuoden päästä moottoripyörätkin joutuu vuosikatsastaa. Eu:n päätöstä asiasta odotellessa.

sakal
-
Viestit: 222
Liittynyt: 17.5.2005 15:54

ViestiKirjoittaja sakal » 28.3.2006 22:58

Simsalabim! ja rek.ote hukku!

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 28.3.2006 23:17

Pöh. Isot ihmiset...

Kaikki keskittyy vaan siihen miten sais ajettua mahdollisimman pitkään ilman puskuria.

Mites jos projektia jouduttais jolloin koko ongelma häviää kuin itsestään :)

Vaikka onhan se hauskempaa ajaa mielummin lain rajamailla kuin turvallisesti sallituissa rajoissa...

Murre
-
Viestit: 1761
Liittynyt: 23.7.2003 10:31

ViestiKirjoittaja Murre » 28.3.2006 23:25

Kyllä noilla Poliiseilla on autoissa jo tietokanta-ohjelma käytössä, kun juuri sain Hollolassa ylinopeussakot. Poliisien harmiksi eivät vain päässeet sisään Ajoneuvorekisterikeskuksen, vai onko se nyt AKE:n tietokantaan juuri sillä hetkellä, kun Poliisi-auton yhteydet pätkivät. Mutta paljon kyselivät autosta juuri katkon takia, että onko kaikki kunnossa, koska muuten näkisivät koneelta.

On niille tullut myös aika hyvät muutenkin...Tietäisköhän Ville R. enempää??

Ville.S
-
Viestit: 5
Liittynyt: 29.3.2006 8:38

ViestiKirjoittaja Ville.S » 29.3.2006 8:56

Liikkuvan poliisin kaikissa autoissa on tuo järjestelmä joka kirjaa kaikki rikkeet myös AKE:n tietokantaan, mutta aika monesta ''paikallispoliisin'' autosta tuo järjestelmä taitaa vielä puuttua. Juuri eilen katsottiin täällä intissä puolustusvoimien järjestelmästä (joka myös käyttää AKE:n tietokantaa) omia sakkojamme niin kaikki LP:n kirjoittamat sakot näkyivät, mutta todella monen paikallispoliisin kirjoittamat sakot ei.

KariT
-
Viestit: 815
Liittynyt: 23.7.2003 16:42

ViestiKirjoittaja KariT » 29.3.2006 8:56

Projektin jouduttaminen on vähän hankalaa kun tällä viikolla ei pääse mihinkään talliin puskureita mallailemaan ja alkaa tulla asuntorempankin kanssa kiire kun vanha asunto pitää olla tyhjä kuun lopussa. No, pitää laittaa orkkis puskurit paikoilleen jos ei kiinnikkeitä uusin puskureihin kerkeä laittamaan.

Enliz
-
Viestit: 313
Liittynyt: 12.8.2003 22:53

ViestiKirjoittaja Enliz » 29.3.2006 13:55

Itekki tuli ajeltua ilman puskureita melkein koko kesä, ei pollarit koskaan mitään sanonut. Kerran vain käski ajossa avata ikkunan ja huuti että "kilpi tippuu" ajoin sivuun ja katoin, se oli vinossa ku ei muuten saanut=D

MikaJ
-
Viestit: 4043
Liittynyt: 24.7.2003 18:09

ViestiKirjoittaja MikaJ » 29.3.2006 14:21

Vanhoista autoista saa repiä puskurin pois, tai asennella mitä lasikuituhärpäkettä vain tilalle. Kunhan ei jää/tule teräviä reunoja/ulokkeita/tms.

Uudemmissa tyyppihyväkssynnän alaisissa autoissa saa käyttää vain ja ainoastaan tyyppihyväksytettyjä osia. Esim puskurin keskilistan kittaaminen umpeen orginaalipuskurista on laitonta.

Riku.J
-
Viestit: 271
Liittynyt: 3.9.2003 20:02

ViestiKirjoittaja Riku.J » 29.3.2006 15:21

Itse ainakin olen ajellut muutamankin vuoden ilman puskureita. ja katsastanutkin auton aivan normaalisti. eikä koskaan ole poliisin yms. kanssa ollut mitään vääntöä niiden puuttumisesta.

Mr. Q
-
Viestit: 76
Liittynyt: 13.2.2005 18:56

Puskurit pois!

ViestiKirjoittaja Mr. Q » 31.3.2006 21:43

Hei kertokaahan nyt kaverit mikä tossa puskuritta ajamisessa on takana?
Itse hymyilen kun paikallista teiniautoista lähes poikkeuksetta puuttuu ainakin
etupuskuri tai molemmat.
Onhan se aika PRO.n näköstä kyytiä!!!
Voi veljet.
Viimeksi muokannut Mr. Q, 31.3.2006 23:01. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Arska
-
Viestit: 752
Liittynyt: 15.1.2006 0:14

ViestiKirjoittaja Arska » 31.3.2006 22:26

^joo mua kans naurattaa ku tuola kylillä jotku ajelee ilman puskureita tai sitte on joku kitattu puskuri kiinni ja lähdetty ajelemaan:) Tekisivät projektin loppuun..

Levis
-
Viestit: 4873
Liittynyt: 24.7.2003 21:12

ViestiKirjoittaja Levis » 31.3.2006 22:26

No liekkö se mitenkään pop on, mutta jos puskin on rempassa tai askartelee muuten vaan puskimen sisään jotain niin tuskin sitä joka päivä jaksaa irrotella ja uudestaan asennella.

Teukka
-
Viestit: 589
Liittynyt: 6.10.2003 17:28

ViestiKirjoittaja Teukka » 31.3.2006 22:51

^just noin.
Itselläni on ollut puskuri irti tämän viikon kun on ollut hommia keulan kanssa ja se on tarvinnut heittää "huoltoasentoon".
Tänään ajattelin että olisin laittanut sen takas mutta sitten mulle saapuikin ilmastointi ja se vaatii taas "huoltoasentoa" joten irti saa olla.Jos ens viikolla sais lauhduttimen ja
yhden flektin ruuvattua paikoilleen niin vois kasata.
Ei sitä jaksa sikakaan repiä kokoajan.

Mr. Q
-
Viestit: 76
Liittynyt: 13.2.2005 18:56

Ei hernettä.

ViestiKirjoittaja Mr. Q » 31.3.2006 23:00

Ei pahalla mutta jos puskurit puuttuu samoista autoista lähes vuoden, niin
ihmettelen.
Taitaa olla jotain uutta nuorison vääntöä meneillään.

Arska
-
Viestit: 752
Liittynyt: 15.1.2006 0:14

ViestiKirjoittaja Arska » 1.4.2006 14:21

joo selvennys eli tarkoitin just tota mitä Mr.Q kertoi:)


Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 45 vierailijaa