Soviterenkaat
Valvoja: ffp jäsenet
-
- -
- Viestit: 135
- Liittynyt: 28.10.2014 22:14
Soviterenkaat
Olen ostamassa vanteita joihin tarvisin pienen varmistuksen. Ovat olleet E mersussa sama 5x112 kun 98vm passatissa, et luku vähän eri eli kuinka paljon tuolla on vaikutusta jos se on pienempi ja isompi? Ja en löytänyt aivan oikeaa soviterengasta kun mb keskireikä 66.5mm ja passsatissa 57mm, netistä löysin 66.5- 57.1mm. Eli onko tolla mm mitään merkitystä? Uskoisin ite et ei mut varmistelen kellä kokemusta. Ja jos jollain tulee mieleen mistä tampereelta saa sopuhintaan? Saako esim motonetetistä? En löytänyt haualla. Rengasliikkeistä mutta ne pyytää niistä varmaan usean kympin?
Näillä pääset jo pitkälle.
Mersussa 66,6mm ja Passatissa 57,1mm.
http://www.soviterenkaat.fi/
http://www.vannetukku.fi/rengasinfo.php
http://www.soviterenkaat.fi/
http://www.vannetukku.fi/rengasinfo.php
Jossain ET0 kohdilla lienee perusleveä kumi vielä lokarin sisällä.
Ehkä riippuu hieman vanteen leveydestäkin... :)
ET0 saa olla aikamoinen sirkkeli, että edessä menee vielä nätisti kaaren sisään.
Mut 3B/3BG ottaa kyllä kaareensa melkein mitä vaan, kunhan ET on tosiaan n.40 tai pienempi. E-sarjan mersussa (jos nyt puhutaan jostain W210/W211?) on vakio-ET muistaakseni 35, eli ei pitäisi olla tuon kanssa ongelmia.
En tiedä onko mulla boran navoissa heittoa vaiko soviterenkaissa kun renkaita tänä syksynä vaihtaessa etupään navoille piti toiseen naputella kumipäisen vasaran kanssa soviterengas paikalleen ja toiselle puolelle meni käsin painamalla. Taakse kun laitto niin oli jo melkein klappia kummallakin puolella eli aika löysästi meni soviterenkaat paikalleen.
Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 53 vierailijaa