Leon 1,9TDi 81kw ostamassa

Kaikki auto ja liikenne jutustelut joita varten ei ole omaa kanavaa...

Valvoja: ffp jäsenet

Jap3
-
Viestit: 195
Liittynyt: 3.3.2008 16:16

Leon 1,9TDi 81kw ostamassa

ViestiKirjoittaja Jap3 » 5.7.2011 17:37

Tuommonen -04 81 kw Tdi Leoni on harkinnassa ostaa.

Olisi kiva kuulla käyttökokemuksia plussia ja miinuksia?

Onko kone kuinka kestävä? Yleisimmät viat ja mitä tulisi ostaessa ottaa huomioon?

JUMA
-
Viestit: 539
Liittynyt: 24.6.2005 14:40

ViestiKirjoittaja JUMA » 10.7.2011 13:10

Itsellä ollut tuollainen -02 vuosimallia 5 vuotta. Juuttuvasiipinen turbo noissa on ongelmana. Itsellä meni 227tkm kohdalla vaihtoon.

Ostin kun mittarissa oli 144tkm. Nyt 295tkm. Iskarit ja jouset vaihdoin 180 tkm kohdalla. Nyt meni alatukivarren puslat vasta vaihtokuntoon. Kerran on oman omistuksen aikana tullut yksi korjauskehoitus, takavilkun väärä väri. ts. kulunut väri polttimossa.

Apuhihnan kiristin-iskari petti ja sen myötä laturi halkesi. Pyyhkijän vivusto joskus meni jumiin ja motonetistä 50€ uusi tilalle ja ilmamassamittari. Muuten ollaan menty perushuolloilla.


Itsellä ollut ainakin perusvarma ja halpa ylläpidettävä auto. Voin suositella. Toki autot on aina yksilöitä ja riippuu millaisella pidolla ollut.


Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 17 vierailijaa