Audi A4 B5:en jalostusta..

Projektit, joissa oikeasti tapahtuu jotain, eikä vain suunnitella ja haaveilla.

Valvoja: ffp jäsenet

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

Audi A4 B5:en jalostusta..

ViestiKirjoittaja -julle » 9.2.2008 16:15

Audi A4 B5 1.8TQ tuli hankittua vuonna 2007 alkupuolella. Kyseinen yksilö on jalostettu jo kertaalleen ihan pätevän
oloiseksi vehkeeksi.

Autoon oli päivitetty hieman

Ulkokuorta: Caractere korisarjalla.
Alusta: Urtsupuslilla, H&R korkeus-säädettävällä alustalla, jäykemmillä vakaajilla yms. varusteilla....
Vanteet: ATP Razze-9 19"
Musiikkivermeet: Perus DLS vermeet..
Tekniikka: Hieman piristettyä mallia (Kerkee joka paikkaan) ++300hp
Jarryt: Brembot edessä.
Mittarii sun muuta..

Ostohetken kuosissa.

Kuva Kuva



Nykyhetki

Kuva Kuva



Kesän 2007 ajelin ihan tyytyväisenä ja kiireisenä juuri mitään tekemättä autoon. Muutamia huoltoja lukuunottamatta.
Nyt ei pysty enään ajamaan toisen rakentajan näköisellä vehkeellä.. Jotai on tehtävä että auto näyttää ja tuntuu
omalta!
Tämän "talven" auto on seissyt parkissa autoa säästellen ja oivan tilaisuuden saaneena olen ajellut hieman vähemmän
kuluttavaa autoa vw:tä, missä ei tarvitse niin harmitella moottoritietä paljon ajellessa, että kivet paukkuu ja suola
liuottaa.... :) (Onneksi ei tänä talvena ole ollut niin otollisia kelejä nelikolle) ainakaan useita.

"Talven" aikana olen myynyt musiikkivehkeet sun muita osia pois tieltä jatkojalostusta varten.

Haaveena on saada HIEMAN "oem" tyylisuuntaa autolle opiskelia budjettia kunnioittaen.

Kovana haasteena on mahdottoman ruma väri tähän tyylisuuntaan. (Musta se olla pitäis). Lähtökohta on että pudjetti
ei anna millään myöten ylimaalaukseen. Joten näillä on pärjättävä mitä VAG tehdas on meille suonut. Muutamia
tekniikan ominaisuuksia pitää pohtia pystyykö parantamaan!! Ennenkaikkea haaste on että ei suunta mene rumemmaksi
lähtökohtaan verrattuna.. Eli hyvä maku ja maltillinen suunnittelu on tärkeä yrittää muistaa pitää mielessä.

Suunnitelmat ovat:
Uudet musiikkivermeet
valoja
Puskureiden muokkaamista
Takakontin siistimistä
Vanteet
Putkiston päivitystä
Kenties teippausta johonkin
Kuka tietää mitä keksii..

Muutamia muutoksia olen kerennyt jo tekemään ja niistä kerron myöhemmin.

Kommentteja ja vinkkejä otan mieluusti vastaan:)
Viimeksi muokannut -julle, 4.7.2009 0:41. Yhteensä muokattu 14 kertaa.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

Homma jatkuu.

ViestiKirjoittaja -julle » 9.2.2008 16:23

Ennen tämän topicin perustamista olen hosunut muutamia seikkoja.

Pienoisen valopäivityksen tein ja vaihdoin keulalle jälkiasennus xenonit.

Taakke vaihdoin vakio takavalot mitkä ovat saaneet hieman uutta väriä pinnalleen
punasella "tummennus" spräylla. On niin julmettuman rumat vakiossa ne orannist värit vilkun kohdalla.;)
(myynnissä ovat noi valkoiset fk takavalot, ostakaa pois!!)
Nämä eivät kyllä ensikesäksi jää vaan on tilaamista vaille valmiit uuet lyhdyt tiedossa.

KUVA

Kuva


Parilla sentillä myös tiputin keulaa. Nyt enemmän on balanssissaan.

Etupuskurin pienoinen muokkaus kerkesitapahtumaan, koska vanha oli silmääni hieman pyöreä pullukka. Ensimmäinen auton
rakentaja on hieman coolerin tieltä joutunut pullistamaan sitä. Itse näin parhaakseni hieman tehdä kauneisleikkausta
hävittämällä sitä pullukkamaisuutta. Reijät ovat hieman särmikkäämmät sun muuta... Samalla coolerista poistin vanhaa mustaa
maalia ja vaihdoin värin kennosta hopeaksi.
KUVIA
Kuva Kuva Kuva Kuva




Mittaristo sais itselleen plasma somistuksen.

Olen hankkinut Apexin turbotimerin kyllästyttyäni auton jäähyttelyyn. Todella rastittavaa jäädä aina venttailemaan että hieman
jäähtyis.. En ole vielä kerennyt asentamaan. Audilta varmaan löytyy egun sähkökaaviot?? että saan sen asennettua..
Saa nähdä mitä cobran hälytinkin tykkää siitä, toivottavasti löytyy säätömahollisuudet siihen että koska se lyö ajoneston päälle.
Kyllä siihe ratkaisu saadaan. Ei ole ongelma.

Onko kenelläkään tietoa että saako ilmaiseksi kyseisen audin service manuaalia netistä. Mistä löytyis lähes kaikki tuosta autosta..
Nissanin vehkeisiin kyllä löytyy missä on kaikki nippelitieto.. Mutta entäs AUDI?????

Takakontin päivitys on alkanyt myös ihan juuri. Eli siihen on tarkoitus saada siisteytymistä turhinen kolojen täyttämisellä ja kilven
kolon kavennuksella. Sen työn olen lahjoittanut kaverilleni jolla metalli pysyy paremmin käsissä. Itse yritän keskittyä lasikuituun
enemmältikin. Takaspoileri lähtee kävelemään (mikä etsii uuttaomistajaa myöskin). Tilalle tuleepi rascalin pikkuinen lippa.
Kuvia tulee kontista myöhemmin.


Musiikkilaitteistoa olen sen verran saanut kasattua että erillis-sarjan olen ostanut. Vanhassa musiikkilaitteisto asennukssa oli DLS
B5A edessä ja B6A takana. Uusi versio on tarkoitus rakentaa pelkästään eteen ja hieman laadukkaammilla komponenteilla, jotenka hankin DLS Nobelium 1
diskantit ja R5A midbassot. Tällähetkellä olen tekemässä diskanteille uusiapaikkoja. Kuvia tulee myöhemmin.


Päivitystä tuleepi myöhemmin kun saan jotain järkevää aikaseksi.
Viimeksi muokannut -julle, 24.9.2008 17:00. Yhteensä muokattu 2 kertaa.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

Päivitys

ViestiKirjoittaja -julle » 25.2.2008 22:10

Kontin valmistuminen on ollut hidasta ja varmaa.
Pari kuvaa

KUVIA
Kuva Kuva


Kävi myös onnellisesti että ATP vanteet löysivät uuden kodin. Nyt on suurena huolena vanteiden valinta. Kriteerit ovat että huulelliset ja taakke hieman leveämpää. Hienothan olisi tietenkin BBS:än LM:ät tai sitten Rial Dayttonat. MUTTA niihin ei kyllä millään lompakko leviä. Pakko keksiä jotain muuta. En kyllä tiedä vielä mitä.?????
Ajatus että keskiöt tulee jokatapauksessa olemaan tummat eli esim gunmetal väriset valmiina tai sitten itse maalaamalla. Suuruuden olen päättänyt että tulisi olla 19".

Päivitystä luvassa sitten kun on jotain kerrottavaa.
Viimeksi muokannut -julle, 24.9.2008 17:00. Yhteensä muokattu 2 kertaa.

Taskinen
-
Viestit: 838
Liittynyt: 15.5.2006 22:26
Viesti:

ViestiKirjoittaja Taskinen » 25.2.2008 23:35

Oikeilla linjoilla körötellään. Noin itsekin varmaan aanelkkuun tekisin jos osaisin :D

Bulz^
-
Viestit: 318
Liittynyt: 28.9.2005 17:41

ViestiKirjoittaja Bulz^ » 26.2.2008 2:03

mistä tollasia opiskelia budjetteja saa, hienot on vermeet muuten kyl

albanzo
-
Viestit: 3655
Liittynyt: 23.7.2003 10:54
Viesti:

ViestiKirjoittaja albanzo » 26.2.2008 7:10

Kriteerit ovat että huulelliset ja taakke hieman leveämpää.

Helpommalla pääsee ku laittaa eteen ja taakse yhtä leveät, ei oo niin hirvee souvi renkaiden oston suhteen...

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

??????

ViestiKirjoittaja -julle » 27.2.2008 22:43

Olen pohdiskellut hieman tuota tekniikka puolta, kun näen kyseisellä kokoonpanolla pienoisena ongelmana pakolämpöjen liiallisen nousun!!!
Eli muutoksia tekniikassa on esim
-Garret 28 RS(diskopottu)
-Viilattu imusarja
-Pakosarja
-Putkisto on 3" downpipe 3" race katti ja loput on 2.5" kahdella vaimentimella

Eli pakolämmöt kovassa kiihdytyksessä nousevat jopa 1100 asteen paikkeille mikä mielestäni on turhan lämmin lähes muuten vakio koneelle.

Ajatus oli että muutan putkiston katittomaksi ja 2.5"-->3":aan. Tietty katille pikakiinnitys katsastusta varten.:) Mutta jaksan epäillä että tämä ei vielä poista ongelmaan mitenkään. Toista mitä pohdin niin onko tuossa garretissa tukkonen pakopesä mistä voisi johtua ongelma?

?????????????????

Dubsonic
-
Viestit: 2280
Liittynyt: 12.8.2003 12:22

ViestiKirjoittaja Dubsonic » 27.2.2008 22:59

jos sul on siinä vakioahdin nyt niin se on vaan aika pilleri jos sieltä on se 300 hummaakin otettu ulos.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 28.2.2008 8:56

Siis mitä edellisessä mainitsin niin sielä kyllä on garretin 28 RS....

_jones_
-
Viestit: 8
Liittynyt: 12.2.2007 21:04

ViestiKirjoittaja _jones_ » 28.2.2008 16:16

Mites imusarjaa on viilattu?

Dubsonic
-
Viestit: 2280
Liittynyt: 12.8.2003 12:22

ViestiKirjoittaja Dubsonic » 28.2.2008 17:35

jaa kun luin äkkiä et mitä muutoksia koneeseen on vasta tulossa

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 28.2.2008 17:38

On siis normaali viilausoperaatio suoritettu.. Ei mitään kummempia..

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 7.3.2008 23:36

Nyt on jotain saanut aikaseksi.

Tällä kertaa diskanttipaikat on saanut hieman uutta muotoa ylleen. Eli olen hankkinut DLS Nobelium 1 diskantit jotka tarvitsivat uuden paikan ovessa. Hyväksi havaitulla keinolla tein diskantille vanerisen soviterenkaan minkä teippailin aluksi ovenkahva muoviin kiinni, kun olin saanut suuntauksen mielestäni hyväksi niin leikkaa teippaa perjaatteella tyhjistä vessapaperirullista rakensin "rungon" sille diskanttipaikalle. Sen jälkeen kuitupäälle ja se oli meelkeen siinä. (Ärsyttävät pohjatyöt on tässä meneillään kun on niin pieni kohde ja joka suuntaan pyöreä, niin on vaikea hioa tätä.)
KUVIA
Kuva Kuva

Takapuskurin olen kanssa irrottanut työnalle. Tämä on vakio puskuri mihin on saumattomasti kuidutettu Caractere diffuussori. Tästä leikkelin pakoputken reijän isommaksi minkä sitten kuiduttelin umpeen. Tarkotus on muuttaa putkiston ulostuloa silleen että se käänty puskurin takaa maata kohden. (wannabe diesel). Onpahan arse sitten sileämpi kun takaluukustakin turhat urat ja kilven reikäkin on pienennetty.
KUVIA
Kuva Kuva Kuva Kuva

Löysin ffp foorumilta kimppatilauksen tarvikeosa kyynernojista minkä sitten sain tilattua vaivattomasti ja mukavasti. (Suuri kiitos asiaa hoitaneelle) Se on kyllä yllättävän hyvännäköinen noja "piraatti" versioksi!! Toimii kuten alkuperäiset nojatkin A4:ssa. Tässä "piraatissa" kyllä oli järkyttävän ruma verhous minkä tulen verhoilemaan itse pikimmiten. Eli huomena kangaskauppaan siis..
KUVIA
Kuva Kuva

Tilauksessa on saksanmaalta myös takavalot mitkä toivon tulevan ensiviikon alkupuolella. Onpahan ensikesäksi sitten lailliset takavalot, ettei tarvitse pelätä koska miliisit tulevat rapsuttelemaan punaista "tummennus" spräytä pois vilkkukohdista.
KUVA
Kuva

Takaspoilerinkin olen tilannut vihdoin se on tämä mistä topicin alkupuolella mainitsin eli rascalin tyylinen pikkuinen lippa. Sen pitäisi saapua myös ensiviikon alkupuolella.

Nyt vihdoin olen päässyt yksimielisyyteen itseni kanssa vanteista. Koo-on päätin olevan sitten 8.5" x 18" ja 9.5 x x 18". Mallia en vielä paljasta mutta taisin puhua itseni pussiin tuossa topicin alussa. :):):) Vanteet pitäisi tulla perille noin 3 vk päästä.
Viimeksi muokannut -julle, 24.9.2008 17:08. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Tuomas
admin
Viestit: 6966
Liittynyt: 16.7.2003 18:09
Viesti:

ViestiKirjoittaja Tuomas » 9.3.2008 10:19

Koo-on päätin olevan sitten 8.5" x 18" ja 9.5 x x 18".

Kun tuo autos kerran on quattro niin pidä huolta että renkaiden halkaisija on täysin sama molemmilla akseleilla.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 9.3.2008 12:26

Kyllä olen joo ottanut asian huomioon.. Olen valinnut renkaat niin että halkasia eroa on 1mm. Se kyllä pitäisi riittää vallan hyvin.. Voisi sitä eroa tulla nelivedossa ihan kulumisen kauttakin enemmän. :)

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 9.3.2008 22:35

Pieni päivitys.

KUVA
Kuva


Melkoset hommat alkavat pohjatöiden kanssa piakkoin..
Viimeksi muokannut -julle, 24.9.2008 17:09. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 23.3.2008 11:39

ONGELMA

Onko kellään sähkökuvia egulle. Tarvitsisi tietää kun asentelen turbotimeriä ja egulle pitäsi kytkeä O2 sensori ja Ground.

Toivottavastai joltakin löytyisi että saisin pyhinä asennettua tämän.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 26.3.2008 19:31

Pienoinen päivitys. Pääsiäinen on nyt sit lusittu tallissa.:)

Pitkien pyhien aiheena oli johtojen veto musiikkilaitteille. Ei se helppoo ja nopeeta oo niitten laittaminen perhana..
sisusta palasiks ja silleen. No onpahan nyt vedetty.
Samalla vedin takakontin solenoidille valmiiksi johdot.

Turbotimmerin asennus oli mielenkiintoinen. Aivan järkyttävän huonot kuvat oli timerin asennusohjeissa pitkien tuntien
jälkeen sain vihdoin toimimaan sen. Pieniä ongelmia oli kun etsin virtalukolta oikeaa johto.. Lopuksi löytyi sellanen
johto mikä jätti auton käyntiinkin vielä avaimen poisottamisen jälkeen. Vielä mietintämyssyssä on se että miten
saan ovet lukkoon silloin kun auto on vielä käynnissä. Minulla on coobran hälytin siinä niin en ole vielä kerennyt testaamaan
että tekeeko se sen ongelman. Timmeri sai kuvassa vasemmalta alhaalta oman paikkansa.
KUVA
Kuva

Kyynernojakin sai paikkansa. Siitä puuttuu enään uusi verhoilu pehmusteelle. Kuvia myöhemminen siitä.

Takapuskurin, diskattipaikkojen ja takakontin pohjatyöt on maalausta vaille valmiit.. VIHDOIN... Paska homma!! :D
Kuvassa samalla uuet takavalot.

KUVIA
Takakontti
Kuva

Vielä pitäisi iskarit ottaa irti ja tehä niille kunnon putsaus operaatio että maavara vähenee uusien vantetten kanssa.
Toivottavasti vanteet tulevat viikonsisällä.
Viimeksi muokannut -julle, 24.9.2008 17:12. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

bonus
-
Viestit: 43
Liittynyt: 4.4.2008 17:09

ViestiKirjoittaja bonus » 4.4.2008 17:11

Miten opiskelija putjetilla on varaa koko ajan maalauttaa vai itekkö maalailet ja jos niin teet niin millä vehkeillä? :)

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 4.4.2008 19:56

Kaveri maalailee.. Ja ei olis kyllä varaa mutta pakko se vaan on..

No pienestä pudjetista huolimatta ens vuoden riisirahat on käytetty tänään.. Tuli hankittua rialin daytona race vanteet..Koko on nyt 4kpl 9.5x18. Ne olikin kiven alla.. Kolme vanneliikettä odotutti aina kerrallaan muutaman viikon ja sitten ne ilmotti että 9.5" ei saa enään ollenkaan.. Tarkotus oli alunperin hankkia 8.5" etee ja taakke sitte 9.5".. Nyt löyty sitten nämä halvalla ja uuetkin vielä yksityiseltä..
Nyt onkin sitten ISOMPI ONGELMA... Taakkehan ne istuu vallan mainiosti mutta eteen ne on melko levottoman leveet.. Ajatuksena minulla oli nyt sitten saada esim jonkun kanssa vaihettua päikseen ketä haluaisi 9.5" huulen omiin rialeihinsa.. Tietoni mukaan ne pitäs mennä iha päikseen 8.5" vanteista 9.5" vanteisiin ja toistepäin????? Onko tietoni oikein?
Mutta jos kellään ei ole tarvetta niin sitten se on ruvettava levittämään kaaria.
Toivottavasti sitä ei jo tänäkesänä enään tarttis tehä..

Tämän viikon työsarka on tehdä musiikkilaite asennuksia mm. takakontin viritykset subipokseineen.. Eilen myin nopeasta päähänpistosta powerset vierailun jälkeen soittimeni ja tilalle tulee Alpine CDE-9886R soitin mukana PXA-H100 DSP.. Etupäälle tulee nyt 4-kanavainen vahvistin putkiohjauksella Helix E40 Esprit ja kaijuttimina sielä on aiemmin mainitut DLS Nobelium 1 diskantteina ja DLS R5A midbassoina. Tossa pari viikkoa sitten hankin matalantaajuuden ämyriksi Hertz HX 300D subi ja vahvistimeksi sille Carpowerin wanted 1/800D dikipääte.

NYT KAIKKI KAARIEN LEVITTÄJÄT KUULOLLA. Miten se nyt sitten käytännössä noita kaaria levittäis?? On rälläköity nyt kaarista turhat sisäänpäin taittuvat pokkaukset pois. Tuleeko ne yhtään ulospäin pelkällä mankeloinnilla? Onko mitään tehtävissä ilman että tarttis maalata.. etupäätä pitää melkopaljon pullistaa mutta takapäätä ei tartte kauheesti.. Se kyllä on näkökysymys että taaksekkin tekis sitä pullistusta.. Kuhan taakse ei tarvitsisi nii paljon tehdä pullistusta että myös ovia pitäs muotoilla. Se riittäis!! Onko kellään tässä Hyvinkää Tampere välillä lainata mankelia?? Tietty pikkuinen korvaus siitä tulisi..

KUVIA olisi hieman
Kuva Kuva Kuva

Kuva Kuva Kuva

KUVIA ihan muuten vaan
Kuva Kuva


Auttakaahan apua tarvitsevaa hädässä heittämällä vinkkia!! :):)
Viimeksi muokannut -julle, 24.9.2008 17:24. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

bonus
-
Viestit: 43
Liittynyt: 4.4.2008 17:09

ViestiKirjoittaja bonus » 4.4.2008 20:00

Mistä muuten nuo helmat on?

E: kuuluko ne tohon korisarjaan :)

Mikko S.
-
Viestit: 2206
Liittynyt: 14.12.2003 11:53

ViestiKirjoittaja Mikko S. » 4.4.2008 20:19

Ei noita kaaria välttämättä tarvii ees levittää jos laitat jotkut 225/40 tai 215/40 kumit...mankeloi vaan kunnolla. Jos ei siis tolppiin ota kiinni. :)

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 4.4.2008 20:20

Mistä muuten nuo helmat on?

E: kuuluko ne tohon korisarjaan :)


Helmat kuuluvat korisarjaan. Niitä löytyy esimerkiksi.
http://www.slamit.net/product_info.php? ... ts_id=3842

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 4.4.2008 20:23

Ei noita kaaria välttämättä tarvii ees levittää jos laitat jotkut 225/40 tai 215/40 kumit...mankeloi vaan kunnolla. Jos ei siis tolppiin ota kiinni. :)


Se unohtukin sanoa että edessä ottaa satulaan kiinni.. Alle sentin speiserillä kyllä pärjää.. Minusta on vaan melko mahottoman näköset toi tossa edessä. Ja sitten vielä kun auto pitäisi sada mahollisimman tonttiinkin..
Mutta pystyykö ton muotosia kaaria sitten paljon mankeloimaan?

Juhi_
-
Viestit: 470
Liittynyt: 25.4.2005 18:11
Viesti:

ViestiKirjoittaja Juhi_ » 4.4.2008 21:26

Kyllähän mankelilla pystyy yllättävän paljon tuomaan kaarea ulospäin, huhut kertoo että 40mm on saatu pullistettua. Mutta tällöin kaaresta tulee pakosti aika sirppi mikä ei kyllä ainakaan omaan silmään ole yhtään hyvännäköinen.

Kuvista päätellen unohtaisin mankelin käytön. Pelti auki ja soiroa väliin?

AL
-
Viestit: 47
Liittynyt: 22.8.2006 22:45

ViestiKirjoittaja AL » 4.4.2008 22:13

Kyllä sillä mankelilla saa revittyä kaarta ulos,mutta kaari näyttää potkitulta muoviämpäriltä sen jälkeen. Omasta 80:stä mankeloitiin 1,5 cm ulos,jos olisi halunnut enemmän niin pajavasaralle olisi ollut käyttöä. Vanhan Audin kaaret aika paksua peltiä ja siinä syy.

Tuo etuvanne tulee aivan liikaa ulos ja jos sinne täytyy 10mm limppu laittaa väliin niin sinun kannattaa unohtaa mankeli. Takavanteet tulee kanssa ulos kaarista. Ne saattaa pyöriä alla mankelilla ja venytetyllä kumilla(225 tai 215),tiukkaa voi tuokin tehdä.

Vanteet olisi ollut paremmat 8,5 tuumasina, mutta noista vanteista on mahdollista vaihtaa ulkokehät kapeampiin. Laita ilmoitus btcf:n foorumille,koska bimmereissä noita on tietääkseni aika monessa alla.

Jos välttämättä haluat nuo 9,5" vanteet autoon niin lisää peltiä kaaren väliin. Autopeltisepällä kaarien levitys lisäämällä peltiä on 500 euron tietämissä,pyysin joskus tarjouksen. Voihan sitä ensiksi kokeilla mankeloida ja katsoa miten kaari lähtee tulemaan ulos. Renkaiden leveydellä viimeinen pelaaminen,että pyörisi vielä autossa.

Nuo kuvat saattaa hieman huijata,joten kerro senttimäärä paljonko vanne tulee ulos kaarista.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 4.4.2008 22:39

Nuo kuvat saattaa hieman huijata,joten kerro senttimäärä paljonko vanne tulee ulos kaarista.


Arvio on edessä kun en mitannut sitä hätäpäissäni noin 3.5cm speiserin kanssa.
KUVA
Kuva

Takapään kansas luultavasti ei tule ongelmaa. Sitä loppujenlopuks ei tartte iha kauheesti venyttää. Kaposella kumilla se saa olla kaaren kansas aika tasan. Etupää voi olla kyllä ongelma mankelin kannalta. Voihan sitä kait testaa venyttää. Se ei niin haittaa jos sen tarttee maalaa.. Takapäästä joutuu maalaa niin paljon nii sitä yritän viimeseen asti välttää..
Viimeksi muokannut -julle, 24.9.2008 17:25. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

PabloNeruda
-
Viestit: 1542
Liittynyt: 15.10.2005 11:12

ViestiKirjoittaja PabloNeruda » 4.4.2008 23:13

Mitähän tapahtuu ajo-ominaisuuksille, jos eteen tulee spacerit ja taakse ei? Leveys on vanteissa sama ja edessä raideleveys suurempi kuin takana. Ehkä olisi kuitenkin kaikkein viisain vaihtoehto etsiä ne kapeammat vanteet. Tai sitten ne sentin limput eteen ja taakse, tämän jälkeen sitten kaaria levittämään.

Sitä en ensinnäkään ymmärrä, että miksi tuollaiset vanteet on tilannut. Sehän nyt olisi pitänyt tietää, että eihän ne istu sinne päinkään.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 4.4.2008 23:31

Olen kyllä monessa tavannut että on joko edessä tai takana speicerit. Eipä se kait mitään vaikuta.. Talvivanteina minulla on 7.5'" alkuperäset vanteet ja niissä on 4mm speiseri vakiona... Onhan se eri asia kun 10mm.. No tietävät kommentoikoon..

Sitä en ensinnäkään ymmärrä, että miksi tuollaiset vanteet on tilannut.


Muttakun sai halvalla.. Ja omaan silmään mielyttää että nelikossa on leveellä huulella olevat vanteet edessä että takana. Sillä verukkeella uskalsin hankkia ku onhan niitä monessa 9" leveitäkin...

PabloNeruda
-
Viestit: 1542
Liittynyt: 15.10.2005 11:12

ViestiKirjoittaja PabloNeruda » 4.4.2008 23:40

Onhan melkein auto kuin auto hyvän näköinen leveillä vanteilla. Kuitenkin on kannattavaa kysellä vanteiden kokoja muilta, että ei tule sellaista ongelmaa, että vanne ei mahdukaan. Mutta jos taito/into/raha riittää, niin ei muuta kuin kaaria leveämmäksi.

Mikko S.
-
Viestit: 2206
Liittynyt: 14.12.2003 11:53

ViestiKirjoittaja Mikko S. » 5.4.2008 0:24

Sitä en ensinnäkään ymmärrä, että miksi tuollaiset vanteet on tilannut. Sehän nyt olisi pitänyt tietää, että eihän ne istu sinne päinkään.

Paras tulos tulee nimenomaan niin että selvittää miten leveät/isot vanteet autoon sopii ja ostaa pykälää isommat ja laittaa ne mahtumaan. :) Ihan oikeilla jäljillä tässä mennään; etukaariin vaan vähän levitystä niin hyvältä näyttää.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 6.4.2008 17:24

Mitäs immeiset olette mieltä kun joudun nyt ne spacerit hankkimaan.. Tänään tarkan mittailun jälkeen tulin sellasseen tulokseen että ne pitäisi olla 12mm/per puoli.
Nyt vaihtoehtona on Autovaruste.net:istä saa 15mm/per puoli 50€ taikka sitten jostain teettäis juuri sen tasan 12mm. (Esimerkiksi jos tommi's billetti tekis mittojen mukaan???)

No sitten kun edessä on se 12mm tai 15mm/ per puoli niin minkämoiset taakke laittaa että ei ajoominaisuudet kärsi?
Tällä hetkellä autossani on 17" alkuperäiset talvikeikot ja niissä on alkuperäset 4mm spacerit. Eli tehtaalta lähtiessä siinä on ollut leveempi raideväli yht 8mm kuin takana.. ( Taika sitten siihen on ensimmäinen rakentaja hommannut vain audin spacerit kun hän on asentanu brebon satulat eteen.)
Eli sitä haen takaa että voinko esim laittaa taakse nyt sitten 5mm spacerit per puoli??? Toimisko se niin? Vai mitä kannattais tehä? Sitten raideväli ero olisi esim se 14mm... Tavote on että ei tarvis kovin isoja laittaa taakke koska sitä enemmä pitäs pullistella kaaria..

Eli vielä kerran niin sitä haen takaa että vaikuttaako toi ero ajo ominaisuuksiin??
KYLLÄ ON VAIKEA SELKOISTA TEKSTIÄ.. prkl...

bonus
-
Viestit: 43
Liittynyt: 4.4.2008 17:09

ViestiKirjoittaja bonus » 7.4.2008 0:29

kuinka leveet ja millä et:llä nuo sun entiset atp:n vanteet oli? mahtuko mutinoitta paikolleen?

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 7.4.2008 9:56

Atp oli ET 35 8.5"x19" ja nykyiset on ET30 9.5"x18".
ATP:eet meni ihan ilman mitään paikalleen..

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 9.4.2008 13:53

Onko kellään korvan takan jotain hyvää paikka uudenmaan alueella kuka olis kiinnostunut tekemään kaarilevityksiä? Itse asun hyvinkäällä niin jossai tässä suht lähettyvillä.
Siis ei tarvitsisi kun edestä leikellä ja lisätä peltisoiroa. Taka riittää varmaankin pelkkä mankelointi.

oopee
-
Viestit: 19
Liittynyt: 16.10.2007 23:04

ViestiKirjoittaja oopee » 9.4.2008 20:01

Pitää tässä vaiheessa oma mielipide heittää joukkoon. Minusta nuo vanteet on vaan aivan liian leveät kyseiseen autoon. Aika paljon joutuu koria modaamaan että nuo saat järkevän näköisesti istumaan (mm. puskurithan ei istu enää levitettyihin kaariin). Sitten jos tämä on talvikäytössäkin ja laitat sinne kapeammat kiekot talveksi, niin se näyttää aika hölmöltä kun renkaat jäävät kamalasti kaarien sisään.

Komeat on vanteet, mutta leveyden suhteen mielestäni menee överiksi. Tähän asti tämän auton muutokset ovat olleet oman mielen mukaisia ja monia niistä haluaisin omaankin autooni, mutta tämä vannehomma+seuraamukset menee mielestäni metsäkkeeseen. Muuten tosiaan hieno diudi kaikin puolin. :)

bonus
-
Viestit: 43
Liittynyt: 4.4.2008 17:09

ViestiKirjoittaja bonus » 17.4.2008 17:05

Semmonen kysymys että mistä osoitteista oot tilannu kaikki romppeet esim takavalot ja sun muut? voit laittaa kaikki osotteet :)

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 17.4.2008 20:55

Takavalot on hankittu Ebayn syövereitstä.. En muista liikettä.
Mitäs sulla on mielessäs ku on niin paljon kuitenki hankittu tavaraa sieltä sun täältä.

bonus
-
Viestit: 43
Liittynyt: 4.4.2008 17:09

ViestiKirjoittaja bonus » 17.4.2008 22:09

ei mulla mitään erikoista mielessä oo :) aattelin vaan että jos sattusit tietämään saksanmaan nettisivuja mistä vois tilailla tuninki/vakio osaa..carpartsonline on jo tiedossa mutta aika kökkö valikoima audiin.. JOutessani tässä kirjottelen

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 2.5.2008 16:14

Ongelma!
Onko kukaan nokkela irrottaunut kyseisestä autosta bensapumppua?
Olisin kuvitellut että se olisi vain lähtenyt ylos sen kannen mukana mihin menee tulo ja meno bensaletkut ja sähköt.
Tässä mallissa se itse pumppu kyhäelmä on syvällä tankissa ja jotenkin kiinni.. En ole vielä keksinyt että millä??
Toivon pikausta vastausta että saisi hommaa etiäppäin.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 3.5.2008 16:28

Sattui pieni vastoinkäyminen. Kun yritin jotenkin säädellä muusiikki vermeitä auton ollessa tyhjäkäynnillä pihassa niin bensa pääs loppumaan ja en todellakaan tullut ajatelleeksi että se voisi rikkoa bensapumpun.
No täytyy näköjään kantapäänkautta aina opiskella näitä juttuja. Walbron pumppu ei näköjään tykännyt kun kone imasi letkut tyhjäksi ja kävi vähänaikaan vajailla pytyillä ja pumppupyöri ilman nestettä ja kärähti. Vian sain selville kun se poltti bensapumpun sulaketta..
Kyllä oli melko perssiistä ottaa se pumppu sieltä tankista ylös.. Siihen vierähti muutama mukava tunti. En kyllä vieläkään tiedä miten se oli siellä kiinni kun minulla hajosi yksi muovi minkäjälkeen se lähti nostamalla vaan ylös.
Nyt sitten pitää jostakin hankkia se uusi pumppu ja toivottavasti audilta saa sen muovin nopiasti.

Projketi on nyt hieman hitaanlaisesti edistynyt kun on ollu hieman koulu kiireitä ja motivaatio ongelmia.
Vanne ja kaari ongelmassa olen sen verran mennyt eteenpäin kun kellekkään peltisepälle keneltä kerkesin kysyä niin ei ollut kiinnostusta ruveta levittämään kaaria. Näin parhaaksi tilata saksasta uudet ja kapeammat kehät eteen. Toivottavasti ne ovat sitten oikeat. Niitten pitäisi tulla parin viikon sisällä.
13mm spacerit tilasin ja niitten pitäisi tulla viikon sisällä.

Nyt olen saanyt maalautettua takapuskuin ja takakontin. Niistä tulee kuvia myöhemmin kun olen saanut otettua kuvia ja hieman fiksattua niitä.

Että sellaista tälläkertaa.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 5.5.2008 22:30

Kuulkaas kaarien venyttäjät.
Mitenkäs se venyttäminen mankelilla about 1cm onnisstuis jos venyttää vain TÄSTÄ.
Vai tuleeko siihe sitte mankelin rullan muotonen vekki? Vai onko ihan pakko sitte käyttää sitä mankelii tuohon alemmas eli tohon pokkaukseen?
Koittakaas antaa hyviä vinkkejä. Tarkotus että ei tarvitse maalata mitään.

Markku M.
-
Viestit: 4120
Liittynyt: 31.7.2005 21:02

ViestiKirjoittaja Markku M. » 5.5.2008 23:04

Tarkotus että ei tarvitse maalata mitään.


Sitten voi melkein noin rajut venytykset unohtaa. Ja kyllä, tuolta kohdalta venyttäminen kaarimankelilla on lähestulkoon mahdotonta.
Pokkaukset suoriksi vain, mutta silloinkin tarvitsee melkein maalarin apuun turvautua.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 25.5.2008 21:19

Päivää taas tänne.

Bensapumpun asennus meni mallikkaasti kun sain rikottua siitä bensatankki asetelmasta muovi rinkulan mikä piti pumpun kiinni sielä tankissa. En ostanut uutta vastaavanlaista osaa vaan liimasin sen takasin kasaan bensaakestävällä liimalla. Se kun ei mennyt niinhuonoon kuntoon että siitä ei olisi saanut kalua.

FK Spaserit saapuivat ja ne näyttää hyviltä ja toimii kuten haluankin.
Myös kehät saaapuivat vihdoin saksasta ja ne ovat enemmänkuin hyvät. Kyllä sattui tuuri kun löysin hyvän liikkeens sieltä, tietysti muitten ihmisten avustamana.
Se kehien asennus olikin erittäin helppo työ. 35 pulttia auki missä jokaisessa oli lukiteliima välissä ja sitten kehä olikin käsissä jo. Luulin että sielä olisi ollult jokin tiivistemassa välissä mutta sielä olikin iso kuminen O rengas. Kehän vaihto ja pultit takasin liimalla kiinni. JA NIISTÄ TULI HYVÄT.
Kuva Kuva


Renkaatkin juuri saapuivat ja ne ovat nytten sitten 215/40R18 ja 245/35R18. Ne ovat ulkohalkasialtaan lähes identtiset.

Vanteet jo hätäpäissäni ruuvvasin alle ja mielestäni ne näyttää hyviltä. Sopivat tähän korimalliin mainiosti.
Kuva Kuva

Alustan korkeutta pitäsi vielä säätää hieman koska joskus aikanaan kun putsasin iskarin kierreosat ja laskin hieman summamutikassa autoa. Ainakin edestä voi vähäsen laskea alaspäin. Kuvissa näkyypi vielä vanhat valot mitkä nytten vaihdan kun kerkiän sähköistämään uudet ja tietysti toi kontti puuttuu vielä. Näittten toimenpiteitten jälkeen tämä on melkeempä kesäkunnossa jo.. Pientä tarrotusta puuttuu ja sisustasta hattuhyllynverhoilu ja subbrikotelosta refleksiputki.
Parempia kuvia laitan heti kun saan alustaa enemmän balanssiin ja jos sen kontinkin ruuvvais paikalleen. Tosiaan se spolerikin on vielä tulematta niin sen saa liimattua sitten hyvin paikalleen kun laittaa kontinkin paikalleen.

Semmosta tälläkertaa. Homma jatkuu..
Viimeksi muokannut -julle, 24.9.2008 17:29. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

xite
-
Viestit: 1412
Liittynyt: 14.3.2004 19:16

ViestiKirjoittaja xite » 26.5.2008 0:17

Vanteet sopii hyvin autoon! Odotellaan jatkoa:)

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 26.5.2008 14:12

olisko kenellää käytännönkokemusta tai ihan suoraa faktaa paljon kannataisi laittaa paineita renkaisiin kun nyt ite laitoin eteen 2.4bar ja taakke 2.6bar. Melko hatusta heitin vain näille sen verran.
Eli speksit ovat vanteet 8.5x18 renkaat niille 215/40 ja 9.5"x18 ja renkaat 245/35.

Habbo
-
Viestit: 397
Liittynyt: 13.9.2005 19:48

ViestiKirjoittaja Habbo » 26.5.2008 14:35

Tolla rengastuksella vähintään 2,8 ympäri auton

xite
-
Viestit: 1412
Liittynyt: 14.3.2004 19:16

ViestiKirjoittaja xite » 26.5.2008 18:18

ite pitäny 16x9 2,9 bar ympäriinsä.

oopee
-
Viestit: 19
Liittynyt: 16.10.2007 23:04

ViestiKirjoittaja oopee » 26.5.2008 22:27

Hyvältä näyttää! Onneksi et alkanut siihen kaarihommaan vaan vaihdoit nuo vanteiden kehät. Oikea ratkaisu ehdottomasti. Kuten tuolla aiemmin mainitsin niin upea on koko auto ja mielenkiinnolla jään odottelemaan lisäkuvia kunhan auto on nipussa.

AH
-
Viestit: 176
Liittynyt: 28.2.2005 17:23

ViestiKirjoittaja AH » 26.5.2008 23:55

Hyvin passaa vanteet, mutta korkeahan se on kuin mikä... ;)

hapa11
-
Viestit: 156
Liittynyt: 7.12.2005 21:50

ViestiKirjoittaja hapa11 » 30.5.2008 2:35

Siistin näkönen peli! Oot vissiin saanu jo valmiiks... Kattelin vaan tänään ku fillaroin ohitte...

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 30.5.2008 16:08

Kiitos vaan kommenteista.

hapa11
Siistin näkönen peli! Oot vissiin saanu jo valmiiks... Kattelin vaan tänään ku fillaroin ohitte...


Ei se ihan vielä valmis ole. Takavalot ja takaspoileri puuttuu vielä.. Täytyy antaa lakan kuivuu ennenku liimaan sen spoilerin kiinni. Takapäätä pitäs vielä ruuvata enemmä maatakohden.

bonus
-
Viestit: 43
Liittynyt: 4.4.2008 17:09

ViestiKirjoittaja bonus » 3.6.2008 16:52

On kyllä makkoisa peli <3 Joko ruetaan kauppoja hieromaan :D

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 3.6.2008 20:48

Joko ruetaan kauppoja hieromaan :D


No nyt auto rupee olee tälle kesälle valmis.. Kauppoja voin heti rupee hieromaan jos kunnon ostaja ehdokas löytyy.. ;)

Tossa vkl:pun aikana sain madallettua hieman vielä autoa.. Edestä tippu noin 1cm ja takaa 1.5cm. Eilen laitoin uuet takavalot kiinni ja tänään sitten liimasin spoilerin kiinni.
Kuvia täytyy ottaa vaikka viikonloppuna cruicingeissa..

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 14.6.2008 15:50

No nyt kävin napsimassa parit kuvat autosta.. Tällä hetkellä se on kutakuinkin kesä kunnossa.. Myllytys ja vahaus puuttuu.. Tosiaan tarrat vielä puuttuu mutta en ole vielä oikee saanu itsestäni kiinni ja keksittyy minkälaisia pieniä heittäs sinne tänne.. Kuvat ovat heiman huonoja ja ne vääristää melkosesti. Mutta näkee niistä jotain suuntaa antavaa. Livenä se olis parempi nähdä mieluiten.

Kuva Kuva Kuva Kuva




Kuva Kuva Kuva Kuva
Viimeksi muokannut -julle, 24.9.2008 20:34. Yhteensä muokattu 2 kertaa.

Markku M.
-
Viestit: 4120
Liittynyt: 31.7.2005 21:02

ViestiKirjoittaja Markku M. » 14.6.2008 16:15

Peräpäästä/kilven kolosta tuli mieleen kyllä ihan ekana 3B passatti. :)

Ihan tyylikäs, mutta tosiaan, tuosta takaluukun kilven kolosta en oikein itse välitä. Onhan se erilainen, kuin yleensä, siitä propsit, muttamutta... Joku siinä vaan tökkää. Toisenlaisilla takavaloilla voisi olla perseen lookki erilainen? Ja ei, en tarkota nyt mitään le-sux-takavaloja :D

Kiitos ja anteeksi. :)

Römy-
-
Viestit: 32
Liittynyt: 14.4.2008 0:31

ViestiKirjoittaja Römy- » 14.6.2008 17:30

Hiton hyvännäkseks oot laittanu:) Ja aika ovelan näkönen toi kontti:)

EscMk3
-
Viestit: 2140
Liittynyt: 30.1.2006 17:36
Viesti:

ViestiKirjoittaja EscMk3 » 14.6.2008 18:01

Todella komea !!
Varsinkin tämä kuva nostattaa audikuumeen jo melkein sietämättömäksi =D
http://s263.photobucket.com/albums/ii15 ... C01654.jpg

Mikko S.
-
Viestit: 2206
Liittynyt: 14.12.2003 11:53

ViestiKirjoittaja Mikko S. » 14.6.2008 18:02

Ihan näppärän näköinen peli mutta tuo etupuskuri ei sovi omaan silmään sitten mitenkään ja näyttäisi maskin alta vähän häröttävänkin. Joku perus S4 puskuri saisi ihmeitä aikaan... :)

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 16.6.2008 18:41

Kiitoksia vain palautteesta.

S:än puskinta olen hieman joo katellut. Ei kylläkään ole osunut silmään vielä edullista selaista.
Taka "spoileria" vielä mietin että säilytänkö tämän paikallaan.. Takavaloja on vielä kaksi paria hyllyssä niin voi vaihella mielen mukaan.. Mutta mielestäni nämä sopivat parhaiten.

Whitebe
-
Viestit: 281
Liittynyt: 17.12.2006 20:49

ViestiKirjoittaja Whitebe » 22.6.2008 23:33

liekköhän ollu kyseinen vehe liikentees Hartolan seutumilla? oli kohtuu samannäköine?

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 23.6.2008 15:25

Joo kyllä juhannuksen tienoilla ajelin siitä ohitte mökki matkalla. Ja oli meinaan viimenen kerta kun esimerkiksi pieksämäki joutsa välikköä ajan tuolla autolla.. Pari kertaa otti iha kunnolla maantienopeudella pohja asvalttikosketusta..

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 14.7.2008 20:00

Pienoinen tekninen ongelma on ruvennut vaivaamaan..
Esimerkiksi yön yli seisomisen jälkeen auto käy ennen kunnollista lämpeämistä melko epävakaasti, todella rikkaalla, joskus paukuttelee putkessa bensaa ja tyhjäkäynnilllä ei oikeen käy ollenkaan.. Tätä se ei tee kylläkään aivan joka kerta, välillä on parempia päiviä. Silloin kylläkin se käy rikkaalla mutta sen huomaa nykimisongelmana vain.
Onko jollakin ollut vastaavanlaista ongelmaa?

hapa11
-
Viestit: 156
Liittynyt: 7.12.2005 21:50

ViestiKirjoittaja hapa11 » 7.8.2008 17:58

Mukavasti näytti hönkivän kun ajelin perässäs yks päivä... Aika varovasti saa näköjäään töyssyihin ottaa :)

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 13.8.2008 17:05

Joo ei parane kovin kovasti ottaa töyssyihin. Melko raapimista on ollu.. Ja nyt viel varsinki ku hyvinkää on yhtä töyssyä. :) :) Mutta matala se auton pitää olla.. ;)

hapa11
-
Viestit: 156
Liittynyt: 7.12.2005 21:50

ViestiKirjoittaja hapa11 » 13.8.2008 20:30

Juu tällä hetkellä on varmaan mukava kaupungilla "päästellä"...

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 27.8.2008 11:48

Onko kellään tietoa ton Garret GT28RS huollosta? Kuka sitä tekee? Ja mikä sen "huolto väili" on? Tällä turbolla on ajettu noin 60tkm, maltillisilla 1.4bar ahdoilla rauhallista kaupunki ajoa.. Eli siis ei ole radalla vingutettu kuitenkaan.
Proturbo vastasi kysymykseeni että kuulalaakeri ahtimeen ei ole osia saatavilla.
Mutta en saanut selvää sitten että onko osia saatavilla ollenkaan??
Auttakoon ken tietää. :)

_jones_
-
Viestit: 8
Liittynyt: 12.2.2007 21:04

ViestiKirjoittaja _jones_ » 27.8.2008 15:16

Ei ole.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 24.9.2008 17:47

Ei ole kauheesti mitään uutta tullut eikä hajonnutkaan onneksi. Jotain tarroja on tullut lätkityä.
Viime viikonloppuna käväsin Lappeenrannassa Midnight Cruisingeissa (oli meinaan todella hyvät kekkerit, kaikki järjestelyt oli esimerkillistäi ), sillä reissulla hajos kuskinpuolen lasin jotkut kiinnikkeet mitkä pitää lasia kiinni kiskoissa. Yht äkkiä pamahti vaan ja lasi tuli ylös levottomassa asennossa. No onneksi väkivalta ja teippi pelasti asian ettei tarvinnut palella kotimatkalla. Täytyy vkl:puna avaa ovipahvi ja kattoo mitä pitää käydä ostamassa.

Jotain uusia kuvia on tullut räpsittyä tälläviikolla.
Kuva Kuva Kuva Kuva Kuva Kuva Kuva


Samalla päivitin hieman sivuakin mukavamman näköisemmäksi.

-julle
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.5.2007 21:00

ViestiKirjoittaja -julle » 14.6.2009 16:38

Auto lähti uuteen kotiin.

Talvenaikana ei tullut mitää isoa uutta tehtyä muutakuin hieman peruskorjattua mm. apulaitteiden hihnat ja kiristäjät, pakoputki katilta taaksepäin, uudet kitkat kun oli hieman päässy kovettumaan ja sen sellasta pientä fiksailua.

Sitten ei muutakuin uutta projektia joskus ettimään. Ei vissiin iha mitään kummallista heti kun tuli moottoripyörä hankittua. Siinähän sitä on hetkeks kerrakseen.


Palaa sivulle “Projektiosasto”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa