Mk2 golffin sisustan purku....

Kaikki auton sisustaan ja autohifiin liittyvät aiheet.

Valvoja: ffp jäsenet

Joni88
-
Viestit: 181
Liittynyt: 23.5.2006 0:39

Mk2 golffin sisustan purku....

ViestiKirjoittaja Joni88 » 22.5.2007 23:44

mulla ei toimi toi söörtsi jostain syystä, eli pahoittelen jos aiheesta on juttua. ohjatkaa siis sinne...

asiaan...

Aloin tossa purkaa mk2 golffin sisustaa ja sieltä osa pesuun ja osa korvataan uusilla. eka ongelma tuli eteen ovipahvien kanssa. eli miten ikkunaveivit saa kätevästi pois. koitin vet'', kääntää ja kaikke siltä väliltä, mutta tiukassa on. mikäs avuks?

jamku
-
Viestit: 789
Liittynyt: 29.9.2003 16:53
Viesti:

ViestiKirjoittaja jamku » 22.5.2007 23:50

kahvan varren päältä lätkä vaikka talttapäällä kampeamalla pois, alta paljastuu ruuvi.

Joni88
-
Viestit: 181
Liittynyt: 23.5.2006 0:39

ViestiKirjoittaja Joni88 » 22.5.2007 23:58

nonni, kiitoksia. katsotaan huomenissa....

Jarok
-
Viestit: 355
Liittynyt: 5.8.2006 1:25
Viesti:

ViestiKirjoittaja Jarok » 23.5.2007 1:57

Kerrotaanpas ovipahvin irrotus nyt vähän vielä tarkemmin, niin ei tule mitään arvailuja. :)

Eli ensimmäisenä otetaan sen oven avausvivun ympärillä oleva muovikäikäle pois vetämällä sitä taaksepäin, liikkuu noin 5mm, jonka jälkeen lähtee nostamalla.
Sitten irroitetaan lukkonuppi, sen jälkeen voi irroitella vaikkapa sen kahvan siitä tieltä pois. Sehän tapahtuu niin, että kammetaan varovasti talttapäällä päällimmäinen muoviosa pois, jonka alta paljastuu jälleen kaksi ristipääruuvia.
Sen jälkeen voi jo irroittaa tuon ikkunan veivin, joka tapahtuu jamkun mainitsemalla tavalla. Sitten ruuvit irti edestä ja takaa.
Sen jälkeen nostetaan ovipahvia sen verran, että oven alla olevat klipsut luovuttaa ja sitten vain kammetaan ovipahvin yläreuna sieltä tiivisteessä olevasta kolosta pois, ja homman pitäis olla bueno.
Kasaaminen tapahtuu päinvastaisessa järjestyksessä.

Ja samalla rahalla penkitkin...
Penkit lähtevät pois kun irroittaa penkin edessä olevasta kiskosta kuusiokolopultin, ja ottaa takakiskoista muovistopparit irti ja vetää penkin taakse samalla kun nostaa pituussäädön vivusta.
Jos penkit haluaa purkaa ja pestä verhoilut, niin sekään ei mikään kamala homma ole.

Aluksi otetaan kallistuksen säätönuppien muovikuoret pois, jotka lähtevät nostamalla. Sen jälkeen voisi vaikka etsiskellä niistä penkin taitekohdassa olevista muovikäikäleistä sellaisia pyöreitä tappeja ja ne kun painaa sisään ja ottaa irti, niin ne muovit lähtee nostamalla irti.
Siitä vain sitten kippiovien tapauksessa kippilukituksen nupit irti ja sen jälkeen selkänoja irti penkistä. Mekanismi on sen verran simppeli, että jokainen sen osaa ottaa irti. :)
Selkänojan alla näkee sellaiset terävähköt metalliset kiinnikkeet, ne vain taittaa varovasti niin, että saa kankaan nostettua niiltä pois, niin loppu pitäisikin olla aika iisiä, sen kun vain vetää kankaan pois.
Paitsi että jossain vaiheessa tietysti tulee niskatukien tappien muoviholkit vastaan, nekin kannattaa ottaa pois. Tosin niiden irroittaminen on helpointa, kun se selkänojan verhoilu on nostettu selkänojan päältä pois. Pääsee klipsuihin helpommin käsiksi, eikä tule hajoittaneeksi niitä.
Myös sellaiset metalliset tankoviritelmät kannattanee irroitella penkin rungosta, ne lähtevät irti kun käyttää vähän nokkapihtejä apuna.
Vähemmän yllättävästi kippipenkkien kyseessä ollen, kippivipu on varmasti jossain vaiheessa tullut tielle, ja sen poistamisessa nyt ei suurempia kikkoja ole.

Penkin alaosan verhoilun kiinnitys on aika helposti nähtävissä, irroitus tapahtuu hyvinkin iisisti.
Varo kuitenkin katkaisemasta niitä lankoja, joilla se on kiinni sieltä takaosasta.
Seuraavaksi pientä äherrystä vaativat jälleen samanlaiset metalliset tankoviritelmät, jotka pitävät verhoilua paikoillaan, kuin selkänojissakin. Irroitus hoituu hyvinkin samalla tavalla.
Kasaaminen tapahtuu sitten loogisesti päinvastaisessa järjestyksessä.

Ei kannata sitten säikähtää sitä, jos penkkien verhoilun pesemisestä tullut likavesi on väriltään jotain järkyttävän ja aivan helvetin järkyttävän välistä. Penkkien kuitenkin luulisi näyttävän hieman puhtaammilta ja raikkaamman värisiltä operaation jälkeen. :)

Kysy toki, jos tulee mieleen jotain muuta, mitä tekee mieli irroittaa ja puhdistaa. :D

Niin, ja samalla kun ovipahvit olet irroittanut, niin osta toki jotain äänieristysmateriaalia ja lätki sitä niihin ovipaffeihin. Korva kiittää jälkeenpäin.


Ps. Saattaa olla, että jotain unohtui, ei voi ihan kaikkea muistaa. :)
Pps. Muisti on huono, kaikkea ei hoksaa kirjoittaa kerralla. Muista myös tarkistaa ovien muovien kunto ja niiden liimaus samalla. Jos repsottaa ja/tai on irronnut kokonaan, niin kiinnittää uudestaan.


Palaa sivulle “Sisusta & Autohifi”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa