Kevään velttoilun jälkeen, kylppäriremontin lomassa sain "hallitukselta" vapaaillan ja takajarrut paikoilleen. Hommahan lähti het menemään persiilleen, 2.5v sitten uusitut takaputket oli aivan haperot (vaikka asennettaessa suojattiin kaikki putket Tectylillä) ja eka tunti menikin uusia putkia järjestellessä. 3h 45 min ja homma oli pulkassa.
Pari kuvaa hommasta, kamera unohtui purkuhommien lomassa autoon joten kuvitus painottuu loppupuolelle.
Unohdin eilen laittaa listan takajarrujen kokoonpanosta, osat siis seuraavasti jos joku haluaa päivittää kakkiksen takasatulat moderneiksi:
-Satulat 9N Polosta (olettaisin että 4golfin vastaavat sopii myös)
-napatapit, satulankannattimet ja levyt G2:sta
-9N Polon takalevyt on paksummat kuin kakkosessa joten olisi ollut viisasta käyttää saman vehkeen takapaloja, huomasin asian vasta eilen joten millin pari ohuemmat G2 palat jouduin laittamaan paikoilleen, näitä ei voi ajaa loppuun asti ettei käy hullusti..
-takaletkut on Passat 3B:n takajarruletkut
-letkujen banjoruuvit jouduin modaamaan itse ylipitkistä 12x1 banjoruuveista, nämä tilasin tarvikeliikkeestä kun marmorilta ei pelkkiä ruuveja saa, tulevat näet 9N ja 4 Golfissa takaletkuputkihässäkän mukana. 3B Passatin banjoruuveja en tajunnut tiedustella..
-käsijarruvaijerit G2:sta, jouduin puristamaan viilapenkissä satulan käsijarruvipuja hieman ahtaammaksi, vaijerin kuula on kakkoksessa poloa pienempi,ainakin tarvikevaijereissa