Toimiiko visko molempiin suuntiin? Jos nostaa auton ilmaan nosturille ja pyörittää eturenkaita eteenpäin niin takarenkaat pyörivät myös, mutta jos eturenkaita pyörittää taaksepäin niin takarenkaat eivät pyöri.
Johtuuko tämä siis tuosta "Vapaa kytkimen" toiminnasta vai viskosta?
Entä missä tilanteissa tuo vapaa kytkin on missäkin asennossa? Onko se lukitussa asennossa vain peruutus vaiheella?
Onko rallyen perä jollakin tapaa erilainen kuin normaalin syncron?
Tässä paras tieto mitä toistaiseksi olen löytäny:
visco vehkeissä on käsittääkseni jokin ominaisuus mikä vapauttaa etu ja taka-akseliston toisistaan esim. jarrutuksessa. käsittääkseni tilanne on sama pakittaessa mutta pakkivalo anturista visco saa tiedon olla irroittamatta vetoa.
elikkäs jos pakittaessa veto ei välity niin hakisin vikaa pakkivalon johtosarjasta anturista tai liittimistä. siis vaihteiston päästä. voi toki olla viskossakin se mystinen elektroninen osa pimeenä.
Auttakee höhlää........